מכון טמיר 2023

מאמרים של מכון טמיר

התנהגות מינית קומפולסיבית או רק היפר סקסואליות?

התנהגות מינית כפייתית, אליה מקובל היה להתייחס עד היום כהתמכרות למין, מסווגת מעכשיו כהפרעה נפשית לכל דבר, על פי רשימת הסיווגים הבינלאומיים של ארגון הבריאות העולמי (WHO). האבחנה החדשה גוררת, כצפוי, מחלוקות ודיונים לגבי מידת התאמתה לסיווג פסיכיאטרי נפרד, בעיקר בשאלת ההבחנה בינה לבין היפר סקסואליות. להלן הפרטים במאמר.
תאריך פרסום: 26/8/2018

התנהגות מינית קומפולסיבית 

(Compulsive sexual behavior (CSB

התמכרות למין

מהי הפרעת התנהגות מינית קומפולסיבית?

התמכרות למין היא נושא מוכר שדובר בו די הרבה בשדות הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה, אולם ההתייחסות להתנהגות מינית בעייתית נותרה מבלבלת ומידת תקפה הוטל בסימן שאלה. ההפרעה שכיחה ב- 3-6% מהמבוגרים, עם נטיה גבוהה יותר להופעתה אצל גברים בהשוואה לנשים. 

החל מ-2017, התנהגות מינית קומפולסיבית (CSB) כהפרעה פסיכיאטרית נפרדת המובחנת מהתמכרות למין. על אף שהאבחנה הקלינית חדשה דנדשה, התנהגות מינית כפייתית אינה זרה כלל בשדה הטיפול הפסיכולוגי ומטפלים מעידים שהם נתקלים בה בקליניקה לעיתים קרובות מאוד.

הפרעת CSB מסווגת ב- ICD-11 תחת הקטגוריה של הפרעות שליטה בדחפים. הפרעות מסוג זה מאופיינות בחוסר היכולת להימנע מהדחף לבצע מעשה מסוים, אשר פוגע באדם עצמו או באחרים על פי ה- ICD International Classification of Diseases,  דוגמאות לכך הן התמכרות להימורים וקלפטומניה.

 

תסמיני ההפרעה

הפרעה מינית קומפולסיבית מאופיינת על ידי כשלון חוזר ונשנה לשלוט בדחפים מיניים, המוביל להתנהגויות מיניות או פנטזיות החוזרות על עצמן.

הסימפטומים המרכזיים של ההפרעה הם:

  • התנהגויות מיניות חוזרות ונשנות, ההופכות למרכז חייו של האדם עד כדי הזנחה של טיפול אישי ובריאותי ושל פעילויות ותחומי אחריות
  • ניסיונות רבים וכושלים להפחית את כמות ההתנהגויות המיניות
  • מעורבות בפעילויות מיניות חוזרות ונשנות על אף השלכות שליליות או חוסר סיפוק.

אדם עם הפרעת התנהגות מינית קומפולסיבית נוטה להעדיף, במודע, למלא את תשוקותיו, מאווייו ודחפיו המיניים על חשבון אלו של בן או בת הזוג, ו/או על חשבון פגיעה אחרת במערכת היחסים.

 

סימני שאלה אבחוניים

חשוב לציין כי מרבית הפסיכיאטרים מסכימים כי CSB שונה מהיפרסקסואליות (Hypersexualluty), מצב בו קיים דחף מיני גבוה, ריבוי של פרטנרים או משיכה מינית שאינה מקובלת בנורמות התרבותיות בה היא נבחנת.

מבחינה אבחונית, קיימים עדיין אזורים "אפורים" וחפיפה בין ההפרעות המיניות הדחפיות.  למשל, קיימת מחלוקת מחקרית ערה באשר להבדל בין "רמות גבוהות בטווח הנורמה של דחף ופעילות מינית" לבין "רמות גבוהות ופתולוגיות של דחף ופעילות מינית".

בנוסף לכך, עדיין לא ברורה עד הסוף האבחנה המבדלת בין CSB לבין התמכרות למין. חוסר הבהירות בנושא זה עלול להוביל לאבחנות חיוביות שגויות, ובייחוד למצב של אבחון יתר.

הסטטוס הנוכחי של ההפרעה אינו מיישב את הדעת ומחייב עבודות מחקר נוספות בתחום.

 

 

מקורות והמלצות קריאה:

 

Derbyshire, K. L., & Grant, J. E. (2015). Compulsive Sexual Behavior: A Review of the Literature. Journal of Behavioral Addictions, 4(2), 37–43. http://doi.org/10.1556/2006.4.2015.003

Kraus, S. W., Voon, V., & Potenza, M. N. (2016). Neurobiology of Compulsive Sexual Behavior: Emerging Science. Neuropsychopharmacology, 41(1), 385–386. http://doi.org/10.1038/npp.2015.300

Jen Christensen, 2017, WHO classifies compulsive sexual behavior as mental health condition. Retreived 26/8/2018, from edition.cnn.com:  https://edition.cnn.com/2018/07/10/health/compulsive-sexual-behavior-mental-health-condition/index.html

 

מאמר זה נערך ע״י איתן טמיר

Shutterstock: תמונה
 

 

 

 

תגובות

הוספת תגובה

אוראור19/1/2023

. אשמח שתחזרו אליי, אני מעוניינת ולהבין יותר לעומק את הנושא של CSB 0549980855

איתן טמיראיתן טמיר21/12/2019

. למיטב הבנתי, כמו בכל הפרעה אחרת, המאבחן/ת הוא פסיכיאטר למבוגרים או פסיכולוג קליני.

עטרה אילוןעטרה אילון20/11/2019

. אז מי מאבחן את ההבדל בין csb להתמכרות אחרת למין? האם פסיכיאטר?

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.