מכון טמיר 2022

OCD

OCD | מה חשוב לדעת על הפרעה טורדנית כפייתית?

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) היא מצב נפשי שמאופיין באובססיות וקומפולסיות שמפריעות בחיי היומיום. קראו על התסמינים, האבחון, הגורמים, דרכי הטיפול ועזרה עצמית
תאריך פרסום: 18/9/2020

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית 

מה זה OCD?


הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) היא הפרעה נפשית כרונית שכוללת מחשבות חזרתיות (אובססיות), רעיונות או תחושות גופניות חוזרות ונשנות (אלמנטים אובססיביים) שגורמים למתמודדים להרגיש מונעים לעשות משהו באופן חוזר ונשנה (קומפולסיות). ההתנהגויות שחוזרות על עצמן, כמו שטיפת ידיים, לשם בדיקה או ניקיון, עלולות להפריע באופן משמעותי לפעילות היומיומית של האדם וליחסיו החברתיים.

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) היא מצב נפשי שמאופיין באובססיות וקומפולסיות שמפריעות בחיי היומיום. עד לא מזמן התייחסו מומחים ל-OCD כהפרעת חרדה, בגלל שהרבה פעמים לגברים, נשים וילדים עם OCD יש גם חרדה חמורה שגורמת למחשבות אובססיביות. 

אנשים עם OCD גם יכולים לבצע טקסים מוגזמים בניסיון להפחית את החרדה שהאובססיות גורמות. 

בגרסה האחרונה של ה-DSM-5 (המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות), OCD כבר מופיעה כהפרעה בפני עצמה במחלקה של הפרעות שנקראת ״הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית והפרעות קשורות״, כמו הפרעת גוף דיסמורפית, אגרנות כפייתית וטריכוטילומניה (דחף אובססיבי למרוט שיער). 

OCD היא הפרעה יחסית נפוצה שמשפיעה על 2.3% מהאנשים במהלך חייהם, והיא פורצת במידה דומה אצל גברים ונשים כאחד, מכל גזע ותרבות. בד״כ OCD מתחיל בגיל ההתבגרות המאוחר או אצל מבוגרים צעירים, למרות שגם ילדים ובני נוער שגם נפגעים ממנה. הרבה פעמים הורים ומורים מפספסים את הבעיה אצל ילדים ונוער כי הם יכולים ללכת רחוק בניסיונות שלהם להסתיר את הסימפטומים. 

 

תסמינים 

בד״כ הסימפטומים שלOCD  מופיעים בהדרגה ואם לא מטפלים בהם הם יכולים להישאר לטווח הארוך. אנשים עם OCD יכולים לחוות סימפטומים של אובססיות או של קומפולסיות או גם וגם, והם מפריעים בהרבה תחומים בחיים, כולל לימודים, עבודה, מערכות יחסים ותפקוד יומי. 

אובססיות

אובססיות הן מחשבות, דימויים או רעיונות לא-רצויים שלא עוזבים ושגורמים למצוקה או דאגה קיצוניות, למשל ״מה אם אני אדבק במחלה קטלנית?״ או ״מה אם אני אפגע במישהו?״. בין הסימפטומים הנפוצים של אובססיות: מחשבות תוקפניות על אנשים אחרים או כלפי האדם עצמו, צורך שהכל יהיה מסודר בסדר מסוים, פחד מחיידקים ומחשבות לא רצויות על נושאים שהם טאבו, כמו סקס, דת או פגיעה באחרים. 

OCD | מה חשוב לדעת על הפרעה טורדנית כפייתית? 1

קומפולסיות

קומפולסיות הן התנהגויות שצריכות להיעשות שוב ושוב כדי להקל על חרדה, ולעתים קרובות (אבל לא תמיד) הן קשורות לאובססיות, למשל מי שדואג באובססיביות מהדבקה יכול לשטוף ידיים שוב ושוב. קומפולסיות נפוצות: לספור דברים שוב ושוב, להתרחץ או לנקות בצורה מוגזמת, לסדר דברים בצורה מסוימת או סימטרית ולבדוק דברים שוב ושוב (אם הדלת נעולה או אם הגז מכובה). חשוב להבין שלא כל ההרגלים החזרתיים/ההתנהגויות החזרתיות הם קומפולסיות. לכל בן אדם יש מחשבות חוזרות או שלפעמים הוא מוודא שהוא ביצע פעולה. 
 

אבחון 

בשביל לאבחן OCD, צריכים להיות המאפיינים הבאים: חוסר יכולת לשלוט במחשבות או בהתנהגויות אפילו כשהמטופל מזהה שהן מוגזמות או לא הגיוניות; האובססיות והקומפולסיות נמשכות יותר משעה ביום; בעיות משמעותיות והפרעות בחיי היומיום בגלל המחשבות וההתנהגויות האלה; המחשבות וההתנהגויות לא גורמים לשום עונג, והקומפולסיות מבוצעות בשביל להרגיש הקלה בחרדה ובמחשבות. 

גורמים

הגורמים המדויקים ל-OCD לא ידועים, אבל יש כמה גורמים שהחוקרים מאמינים שיש להם תפקיד בהפרעה: 

  • גורמים ביולוגיים – לפי אחת התיאוריות, ההפרעה נובעת מתקלה במעגלים במוח שמסננים או ״מצנזרים״ את המחשבות, הרעיונות והדחפים שיש לנו כל יום. יכול להיות שהמוח של מי שיש לו OCD מתקשה להחליט איזה מחשבות ודחפים ״לכבות״ ובגלל זה הוא יכול לחוות אובססיות ו/או קומפולסיות. הקצר במערכת יכול להיות קשור לאנומליה בסרוטונין. 

 

  • היסטוריה משפחתית – מי שיש לו היסטוריה משפחתית של OCD יכול להיות בסיכון יותר גבוה ללקות בעצמו בהפרעה. מחקרים הראו שאם לכם, לאחד ההורים שלכם או לאחד האחים שלכם יש OCD, אז יש סיכוי של 25% שלעוד מישהו במשפחה הגרעינית יהיה OCD.

 

  • גנטיקה – למרות שלא ידוע היום על ״גן OCD״ אחד, ההפרעה הזו יכולה להיות קשורה לקבוצה מסוימת של גנים.

 

  • סטרס – מתח מאבטלה, קשיים במערכות יחסים, בעיות בבית הספר, מחלה או לידה יכול להיות טריגר לסימפטומים של OCD. אנשים שפגיעים ל-OCD מתארים צורך חזק לשלוט במחשבות שלהם ואמונה שהמשמעות של מחשבות מוזרות או לא רגילות היא שהם הולכים להשתגע או לאבד שליטה. למרות שלהרבה אנשים יכולות להיות מחשבות מוזרות או לא רגילות כשהם במתח, למי שפגיע ל-OCD יכול להיות קשה להתעלם מהמחשבות האלה או לשכוח אותן, והאמת היא שבגלל שהמחשבות האלה נראות להם כל כך מסוכנות, הם יכולים לתת להן אפילו יותר תשומת לב, מה שיוצר מעגל קסמים.

סוגים של OCD

 יש כמה סוגים של OCD: 

אמרנו שיש אנשים שיהיו להם רק אובססיות או רק קומפולסיות או גם וגם, ולמרות שיש תתי-סוגים רשמיים של OCD, החוקרים אומרים שהאובססיות והקומפולסיות הכי נפוצות בד״כ מתרכזות באחד הנושאים הבאים:

ניקיון או פחד מזיהום, צורך בסדר, בסימטריה או בשלמות, מחשבות בנושאים שהם טאבו או אספנות/אגירה.

סוגים אחרים של OCD שיכולים להיות לאנשים כוללים סימפטומים שמתרכזים בבדיקה שוב ושוב של דברים או בספירה של דברים או ברומינציות על מחשבות או נושאים מסוימים.

בואו נכיר כמה מהם:

צורך באישור

לעיתים קרובות מופיע צורך באישור, בו הסובל יבקש לעצמו תחושת ביטחון בנוגע לפחדי ה-OCD שלו, בדרך כלל מאדם אהוב או דרך מקורות מידע כמו גוגל או אמצעי חדשות. לעתים קרובות הדאגה האובססיבית היא שמשהו לא טוב קרה לאדם אהוב, ולכן הם יבדקו שוב ושוב שהוא בסדר. פחד אובססיבי נוסף שדורש הרגעה הוא הדאגה הלא נגמרת מכך שלבן הזוג  כבר אין רגשות אהבה כלפיהם או שמאוד הכעיסו אותם.

 

סימטריה וסדר

הקומפולסיה מתבטאת כאן בצורך שהכל יהיה מסודר באופן סימטרי בדיוק 'מושלם׳, הפחד האובססיבי הוא שאם האדם לא רגיש שהכל 'בדיוק כמו שצריך׳, הוא עלול לחוות פגיעה מסוימת, שניזונה בעיקר מחשיבה מאגית.  ההפרעה באה לידי ביטוי באובססיביות לגבי יישור תמונות; הפניית מיכלי מזון במטבח לאותו כיוון; סידור ארון הבגדים והנעליים בצורה מופתית, שוב, בד״כ הביגוד צריך לפנות לאותו כיוון; אותו עיקרון לגבי מדף הספרים, כאשר כל ספר חייב להיות במקומו והספרים כולם חייבים להיות מסודרים לפי שיטת סיווג ספציפית.

הבנתם את הרעיון: הכל צריך להיות מתוקתק ללא רבב, בלי סימנים או כתמים על חלונות ומשטחים ( פחות מתוך לופ של זיהום וניקיון ויותר דגש על תקינות וסדר מושלמים). 

 

אגרנות


אגרנות היא חוסר היכולת להשליך רכוש חסר תועלת. אגרנות יתר היא  התנהגות קומפולסיבית שנחשבה שנים רבות חלק מ-OCD, ומסווגת החל מ-2013 (מועד פרסום DSM-5) כהפרעה נפרדת. היא , המכונה בדרך כלל "אגירה". זמן רב שנחשבה כצורה של הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, הפרעת אגירה סווגה כנראה מחדש ב בשנת 2013 כתנאי בפני עצמו, אולם היא הופכת להיות מסובכת במקצת מכיוון שיש אנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית. לדאגות / פחדים אובססיביים מאוד, ויש עדיין לאבחן אותם כבעלי OCD ולא הפרעת אגירה.

 

הורים גם צריכים להיות מודעים לתת-סוג של ההפרעה שמוחמר או מתפרץ בגלל דלקת גרון סטרפטוקוקית, שבה שהמערכת החיסונית של הילד מתקיפה את המוח. ההפרעה האוטואימונית הנוירופסיכיאטרית הזאת נקראת PANDAS, והיא מהווה 25% ממקרי ה-OCD אצל ילדים. בניגוד ל-OCD, שמתפתח לאט, OCD של PANDAS מתפתח מהר וגורם למגוון סימפטומים שלא קשורים למקרים טיפוסיים של OCD. 

 

טיפול ב-OCD

טיפול ב-OCD יכול לכלול תרופות, פסיכותרפיה או גם וגם. תרופות – יש מגוון של תרופות שיכולות להפחית את התדירות והחומרה של תסמיני ה-OCD. הרבה תרופות שיעילות ל-OCD משפיעות על רמת הסרוטונין, למשל פרוזאק (פלוקסטין), פקסיל (פרוקסטין), זולופט (סרטרלין), אנאפרניל (קלומיפראמין) ולובוקס (פלובוקסמין). פסיכותרפיה – טיפולים פסיכולוגיים יכולים להיות מאוד יעילים בהפחתה של תדירות ועוצמת תסמיני OCD. טיפולים פסיכולוגיים אפקטיביים להפרעה מדגישים שינוי בהתנהגות ו/או במחשבות. את הפסיכותרפיה המתאימה אפשר לעשות לבדה או בשילוב תרופות. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול בחשיפה ומניעת תגובה (ERP) הם שני הסוגים העיקריים של טיפולים פסיכולוגיים ל-OCD. 

לחיות נכון עם OCD

מבחינת התמודדות, OCD הוא מצב כרוני שיכול להחמיר עם הזמן ולכן חשוב לקבל טיפול מקצועי. חוץ מלדבר עם רופא או מטפל מקצועי, יש גם כמה אסטרטגיות לעזרה עצמית שיכולות לעזור לנהל את הסימפטומים: 

  • לתרגל אסטרטגיות יעילות של טיפול עצמי – אלה עוזרות להתמודד עם מתח, שיכול לעורר סימפטומים של OCD. מחקרים הראו שהפרעות שינה קשורות לסימפטומים יותר חמורים של OCD. חוץ משינה טובה, חשוב גם להתאמן קבוע ולאכול בריא. סגנון חיים כזה יעזור לנהל את המתח והדאגות שהחיים מביאים איתם. 

 

  • מיינדפולנס ושיטות הרפיה – מדיטציה, נשימות עמוקות, ויזואליזציה והרפיית שרירית פרוגרסיבית הם כמה מהכלים האפקטיביים שכדאי להוסיף לארסנל. 

 

  • תמיכה קבוצתית– כדאי לשקול להצטרף לקבוצת תמיכה, שיכולה לעזור על ידי שיחה עם אחרים שחווים את אותן חוויות. תמיכה חברתית חשובה לשלומות הנפשית וקבוצת תמיכה יכולה להיות מקור טוב לכך.

תגובות

הוספת תגובה

זיוה מעייןזיוה מעיין17/6/2022

. האם במכון יש פסיכותרםיסטים שיש להם ניסיון ומיומנות בעבודה עם ocd ? מחפשת פסיכולוג/ית להפנייה של בחורה עם ocd.

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.