מכון טמיר 2023

מאמרים של מכון טמיר

מה זה דליריום תזזיתי (Excited delirium) / מצב בלבולי חריף?

Excited delirium הוא מצב קליני חריף, שמתחיל בתזזיתיות שרירית ומסתיים במוות. התסמונת מופיעה על רקע שימוש בקוקאין, ובעיקר כתוצאה מתקיפה אלימה של שוטרים על ידי אקדח הלם (טייזר). מאמר זה דן במהלך של Excited delirium, האבחון והניסיון להתחקות אחר מקורותיו
תאריך פרסום: 1/8/2019

Excited delirium | מצב בלבולי חריף

Excited delirium ,EXD היא מצב קליני קטלני של תזזית או הזיה שמתפתחת ברצף הבא: 

  • הפרעה חריפה בוויסות חום הגוף ולחץ הדם - היפרתרמיה (מצב של עליה חדה ופתאומית בחום הגוף, תוך אובדן מיידי של ויסות הטמפרטורה).

  • סערה נפשית עזה, שמתבטאת בפחד, פאניקה, צעקות, אלימות ו/או היפראקטיביות קשה. במרבית המקרים מתוארים גם הפעלת כוח פיזי בלתי צפוי וסימנים של נוקשות בשרירים והזיות. 
  • הפסקה פתאומית של המאבק.
  •  דום נשימה ומוות 

 

אבחון Excited delirium

Excited delirium אינה נחשבת כיום לאבחנה רפואית או פסיכיאטרית, אך לאחרונה עלתה על סדר היום בעקבות הסברים שניתנו על ידי פתולוגים שניתחו את סיבות המוות במספר מקרים שבהם מתו חשודים שעצרה המשטרה בארה״ב, כמו גם בישראל.  

למעשה, בהודעה רשמית שפורסמה ביוני 2021, יוצא ה- AMA (ארגון הרפואה האמריקאי) נגד השימוש במונח "Excited delirium" כאבחון רפואי עד שיגובש מקבץ ברור של קריטריונים אבחוניים למונח. באותה הצהרה יוצא הארגון חוצץ נגד שימוש בקטמין כאמצעי להרגעת מטופלים שסובלים ממצב זה, מחוץ למסגרת אישפוזית.

 

ואכן, ההשלכות עלולות להיות הרסניות:

אחד המחקרים הראה כי 18 מתוך 214 שמתו כתוצאה מ-Excited delirium נפטרו במהלך מעצר.

מחקר אחר הצביע על האפשרות שמצב זה נמצא על אותו ספקטרום קליני עם תמס שריר (מכלול תופעות שבעקבותיהן נהרסת מעטפת התאים בשריר) ותסמונת נוירולפטית ממאירה (מחלה נוירולוגית נדירה שהטיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות הוא אחד הגורמים העיקריים לה). 

כשני שליש מקורבנות ה-Excited delirium מתים בזירה או במהלך הנסיעה עם צוות הטיפול הרפואי או המשטרה, וכאלה שהגיעו אליהם מאוחר נמצאים פעמים רבות מתים בשירותים, מוקפים במגבות לחות או במגשי קרח ריקים, בניסיון נואש לצנן את עצמם.

במקרי מוות כתוצאה מ-Excited delirium אצל אנשים שלא השתמשו בסמים נצפה שוני בנוירו-אנטומיה ובנוירו-פיזיולוגיה, שעשוי לייצג תת-סוג של חולים עם גנוטיפ ו/או פנוטיפ חריג, שמתאפיין ברמות גבוהות של דופמין ובמערכת עצבים אוטונומית היפראקטיבית.

נראה שבכל המקרים סיבת המוות היא דום נשימה או הפרעה פטאלית בקצב הלב.  המעטים שמצליחים להגיע בחיים לחדר מיון נכנעים בדרך כלל לקרישה תוך-כלית מפושטת (מצב הכולל גירוי יתר של מנגנוני קרישת הדם), תמס שריר או כשל כלייתי, כאשר ישנה מחלוקת על הגורמים לכשלים הללו.

מה זה דליריום תזזיתי (Excited delirium) / מצב בלבולי חריף? 1מה זה דליריום תזזיתי (Excited delirium) / מצב בלבולי חריף? 2

Excited delirium, קוקאין וטייזר משטרתי

למרות הדעה הרווחת בציבור, אין תמיכה מחקרית לכך שמקרי המוות של התסמונת נגרמים בעקבות שימוש משטרתי בנשק המבוסס על הלם חשמלי (טייזר). 

זאת ועוד, מכיוון שאנשים במצב של Excited delirium הם עצבניים ואלימים מאוד ומפגינים כוח פיזי בלתי צפוי, הם נוטים להיכפת על ידי המשטרה. 

בעקבות כך הועלתה הסברה שכפיתה במצב בו האדם שוכב על חזהו וקרסוליו נקשרים באזיקים לפרקי ידיו גורמת לתשניק נשימתי, אך סברה זו הופרכה במחקר. 

 

גורם פוטנציאלי נוסף למוות במצב של Excited delirium קשור לרעילות קרדיאלית בעקבות שימוש כרוני בקוקאין, כאשר נראה שמחלת לב כלילית קיימת היא הסיבה למקרי מוות רבים. 

ממחקר עלה כי יותר ממחצית מקורבנות ה-Excited delirium היו בעלי רקע של מחלת לב וכלי דם ברמה זו או אחרת. 

מכיוון שמרבית מקרי המוות מתרחשים לאחר שימוש מתמשך בסמים, הסברה היא שקוקאין הוא הגורם ההתחלתי לסדרה של שינויים מזיקים ללב, שייתכן ויעברו שנים עד שיבואו לידי ביטוי. שינויים אלו בלב ובכלי הדם עשויים להסביר מדוע רמות נמוכות של קוקאין עלולות להיות קטלניות עבור קורבנות Excited delirium. 

למרות שהבנת התופעה מתרחבת, היא עדיין מציבה אתגר משמעותי בפני צוותי חירום ורופאים המגיבים בזמן אמת לתסמינים. 

בהתחשב בתוקפנות של מי שחווה Excited delirium, נראה שטשטוש או הרדמה קלה הם צעד ראשון חיוני בטיפול חירום יעיל. 

לאחר מכן יש לנקוט בהערכה ובפעולות מהירות על מנת לעצור את ההתדרדרות, ובעיקר להתמקד בקירור חיצוני, עירוי נוזלים תוך-ורידי, ניטור וטיפול יעיל בכל סיבוך רפואי שעלול לצוץ, כל אלה פעולות קריטיות להצלת חיי המטופל.


 

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.