סאם ליסון

ניסוח שפה חיובית, עקרון בסיסי בפסיכותרפיה חיובית

הכוונה בניסוח שפה חיובית היא להשתמש במלים אשר ייתנו תמונה ברורה וקונקרטית של הדבר שאליו מתכוונים. לעשות כך מחייב לשים בצד שימוש במלים כמו : "לא, אל, אבל, בלי, רק."
תאריך פרסום: 2/2/2020

"איש הולך ביער ואיננו נוגע בעץ." – מה בעייתי במשפט הזה?

המשפט בהחלט נשמע בסדר, הבעיה היא שהמוח שלנו מתקשה לדעת מה בפועל ובאופן קונקרטי האיש עושה. האם הוא הולך עם ידיים בצד? האם יצא לצייד? האם הוא נוגע במשהו אחר?

למוח שלנו אין ייצוג לתיאור השלילי – אין לו תמונה ברורה בראש במה מדובר. יכול לדמיין כל מיני אפשריויות אך כדי להיות בטוח ביחס לכוונת המדבר המוח זקוק לתיאור קונקרטי

כך שהנחת יסוד חשובה בפסיכותרפיה חיובית היא: ניסוח שפה חיובית. הכוונה בניסוח שפה חיובית היא להשתמש במלים אשר ייתנו תמונה ברורה וקונקרטית של הדבר שאליו מתכוונים. לעשות כך מחייב לשים בצד שימוש במלים כמו : "לא, אל, אבל, בלי, רק."

5 נקודות חשובות אודות ניסוח שפה חיובית:

  • קצר וצמוד לאמת ולדבר האמיתי: מחקרים מצביעים על כך שמשפט המשקף מצב אמת או אמיתי קצר יותר ממשפט הכולל הכללות או אי-דיוקים. ההיסוס או הצורך לצבוע את המלים במשהו הנשמע כנכון פשוט לוקח יותר זמן.
  • משקף מציאות: ניסוח חיובי וקונקרטי קולע למציאות קיימת, ומתאר מצב ממשי. איננו אומר או רומז שהכול ורוד וטוב. כלומר הכוונה היא שהניסוח הוא חיובי, ממשי; כאשר התיאור וודאי יכול להיות של דבר או מצב קשה או עצוב.
  • מיטיב עם המוח: ניסוח חיובי מיטיב עם המוח כי למוח ייצוג מבפנים עבור תיאורים כאלה. לאורך השנים אנחנו שומעים ומתרגלים לשמוע שפה עם הרבה לאווים ומקבלים את זה. "אל תלך." "אל תצעק" "שלא יבוא הערב" אך בכל זאת שמתבוננים פנימה ומחפשים את המשמעות הברורה נשארים עם התהייה. על מה בעצם מדובר? אפשר רק לשער. כי המוח נשאר ללא משהו ממשי לראות ולתפוס. וזה מפריע למוח גם אם איננו ממש מתלונן.
  • מרמז לכך שההיפך אפשרי: נגיד שנאמר: "אל תצעק" מצד אחד המוח מבין את המונח לצעוק. כך שמבחינתו אם יחליט על כך הדבר אפשרי וניתן לביצוע. עדיין לא ידוע לו האלטרנטיבה העדיפה על מי שביקש ממנו לא לצעוק. "דבר בשקט"; דבר בנעימיות"; "תשיר" – אלו אלטרנטיבות שהמוח יכול ליישם.
  • מצביע על 'נוכחות' המדבר: כאשר השפה ברורה, חיובית וקונקרטית המדבר מדבר עם מחויבות. יש נוכחות ואחריות לדבריו. איננו מתחמק או משאיר מקום להטעיה או אי-הבנה בדבריו. יודעים בדיוק איפה עומדים אתו. הדבר חשוב מאד במקום של קשר מחייב בין שני אנשים. יוצר ביטחון לקשר ומהווה הכנה לחיים משותפים מלאים

תבחנו את עצמכם: במקום שבו התבטאתם עם המילה "לא" או "אל" תחפשו דרך אחרת לנסח את זה בלי המלים האלו. האם מצאתם ניסוח? האם הוא קצר וקולע? אולי חשתם העצמה שדיברתם ישירות וברור?

השפה מנוסחת חיובית היא נכונה, ושער לחיים החיוביים

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

נייד: 0544682638; דוא'ל: lisonsam@gmail.com; ת'ד: 40107, מבשרת ציון


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.