מכון טמיר 2020
מכון טמיר 2020

מאמרים

מייקל אייגן | מפגש עם אייגן בימי משבר הקורונה

התקפות על הטיפול - פסיכותרפיה תחת איום הקורונה - מפגש אינטרנטי עם ד"ר מייקל אייגן וד"ר ענר גוברין במסגרת "רפסודה" - קמפוס וירטואלי בימי המגיפה. סוקרת: אפרת גינס פיינמסר, פסיכולוגית ראשית במכון טמיר
תאריך פרסום: 1/4/2020

סקירה של אפרת גינס פיינמסר, פסיכולוגית קלינית מדריכה

על "התקפות על הטיפול - פסיכותרפיה תחת איום הקורונה"

במסגרת רפסודה-קמפוס וירטואלי בזמן משבר הקורונה

בשיחה מעוררת השראה שנערכה הערב בזום עם מייקל אייגן, פסיכואנליטיקאי אמריקאי מוערך ומחברם של ספרים רבים, נאמרו אמירות בהירות, פשוטות לכאורה אך מאירות עיניים. רבות דובר על הסטינג הטיפולי, שעובר שינוי בימים אלו, הקושי של מטופלים לעבור את השינוי, הקושי של אחרים להשאר בטיפול לאור השינויים, הטלטלה והפגיעות שאנו חווים כמטפלים סביב ההדלדלות והעזיבה של המטופלים את הטיפול (ואולי גם אותנו?).

 אייגן אומר בין היתר שבהיותנו מטפלים אנו זקוקים למטופל אף יותר ממה שהוא זקוק לנו (תמיד, לא רק בימי קורונה), שהמקצוע הטיפולי הוא מקצוע יפה משום שכמטפלים אנו נמצאים בתהליך מתמיד של גילוי והשתנות, שהמטפל שהייתי אתמול, אינו המטפל שאני היום. שהחיים הם גדולים יותר מהטיפול, שהטיפול הינו חלק מהחיים ולא להיפך. הוא מציע להתייחס לנושא של הסטינג מתוך עמדה של צניעות וגמישות ומסכם ש"לא משנה מהי הסיטואציה, אתה תמיד יכול לעשות טיפול" (whatever the situation,you can still do therapy") ומזכיר כיצד דונלד וקלייר ויניקוט למשל טיפלו בילדים עקורים בתקופת ה"בליץ" במלחמת העולם השניה, ללא הסטינג המסורתי.

אסיים בציטוט מספרו "העצמי הרגיש" שהושמע במהלך הראיון ומהדהד את אמירותיו של אייגן ואת התקופה הזו בכללותה:

"...O מסמן מציאות מוחלטת שאינה ניתנת לידיעה.

ביון מקשר את O עם השפעה הרת אסון. גם אם הוא O טוב, פורה ובעל פוטנציאל להשפעה יצירתית, יש בו מידה של רעיעות. הרגע של המפץ הגדול הווה בכול, מתמשך, בלתי צפוי, בכוחו להתנפץ ליקומים חדשים של חוויה- ככל שהאדם פתוח לקלוט אותם, לקבל זאת או לעשות בכך שימוש. ההשפעה של המציאות גדולה מן היכולת שלנו לעבד אותה. איננו יכולים לשאת יותר מידי מציאות. הציוד שלנו פשוט אינו מתאים לכך. אם נהייה בני מזל, מתעקשים, סבלנים, רעבים דיינו לממשי, הציוד שלנו יתפתח תוך כדי המשימה, ותבנה יכולת רבה יותר לפעול עם הקיים. אף על פי כן אנו מפגרים תמיד אחרי ההשפעה של הרגע ומסוגלים לכל היותר לעבד פירורים שנשרו מהשלם. אולם פירורים אלה יכולים להיות עשירים ביותר!" 

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulp...co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.