מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed
מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed

מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed
מכון טמיר לפסיכותרפיה

מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed

מכון טמיר

צוות מכון טמיר, ספטמבר 2019

יצירת קשר: 

 

אתר מכון טמיר

 

 

תאמו שיחה טלפונית להכוונה: 

fb.com/book/tamir.psy

 

 

שאלו מה שמעניין אתכם בווואטסאפ:

https://wa.me/972505377671

 

 

כתבו לנו: 

info@tipulpsychology.co.il

 

 

או שתרימו טלפון:

072-3940004

 

 

כתובת:

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445

 

בגוגל מפות: 

https://goo.gl/maps/wDKkJoWtXrp8bnie9

 

 

 

 

מה בין פנייה לטיפול רגשי ואומץ? 

איילת כהן תדהר, מכון טמיר הרצליה

כתבה:

איילת כהן תדהר, מטפלת בהרצליה (MSW)

 

הפנייה לטיפול נפשי הייתה בעבר מעשה בלתי מקובל ששמור ל״חולים״, ל״בעייתיים״ ולאלה שברור לכל ש״משהו לא כשורה איתם״, שהסביבה מתקשה להכילם, שהם מתקשים לתפקד כמו כולם. 

פנייה לטיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי לוותה עד לא מזמן בתחושת פגימות, בושה, וגררה לעיתים קרובות צורך להסתיר, מחשש לתיוג. 

בעולם של היום התיוג והסטיגמה פחתו:  

ניתן למצוא שפע של מטפלים ואיתם גם מגוון גישות טיפול שונות, הרבה יותר אנשים בוחרים להיעזר באפיק זה.

ובכל זאת, הפנייה לטיפול רגשי עדיין מלווה בלא מעט חששות, פחדים והתלבטויות. 

 

למה בעצם? 

 

הצעד הראשון בפנייה לטיפול נפשי דומה במהותו לצעד הראשון מתוך "12 הצעדים" מעולם המכורים: 

"הודינו כי אנו חסרי אונים מול התאווה, וכי אבדה לנו השליטה על חיינו". 

הפנייה לטיפול כרוכה באמירה עצמית שמשהו לא עובד לנו כמו שהיינו רוצים, שאנחנו לא בשליטה מלאה על חיינו, שהלכנו לאיבוד בדרך, שכשלנו באיזשהו אופן, שיש משהו גדול מאיתנו שמנהל אותנו, ואנחנו קטנים וחסרי אונים מולו. 

זה צעד שמשמעותו שלצידו ההכרה - אני לא מצליח יותר לבד. 

זה מקום קשה ומתסכל להיות בו, עמדה שדורשת ויתור על הצורך בשליטה עצמית, צורך שכולנו נאחזים בו חזק וממאנים להרפות ממנו בקלות.  

אוממץ לפנות לטיפול פסיכולוגי

אתגר האמון באחר

בשלב הזה, לצורך פנייה לטיפול, נדרשת יכולת להאמין שאדם אחר באמת יכול לסייע לי. שיש לו הכלים, הידע, הניסיון, שתהיה כימיה בינינו, ושאני אוכל לתת בו אמון מלא, כי בכל זאת, אני אמור לשתף אותו בסודותיי ובמכאוביי. 

חלקנו, חווינו בחיינו פגיעות מאנשים קרובים לנו, שהותירו בנו צלקות קשות וגרמו לכך שחווית האמון הבסיסית באחרים נסדקה, ונדרש לעיתים תהליך טיפולי ארוך על מנת לשקמה. לכן, הפנייה בפועל למטפל, דורשת גם יכולת לסמוך ולתת אמון באחר, כשהנטייה לחשדנות, קיימת באופן טבעי, אצל כולנו.

 

אתגר המגע עם כאב

היבט נוסף שמנהל אותנו בתהליך הפנייה לטיפול הוא הפחד לגעת בפצעים ולגלות עד כמה הם שורפים. 

מאחר ותהליך טיפולי מזמין חשיפה של ארועים וחוויות לא פשוטים מחיינו, יש המדמים אותו לניתוח לב פתוח ללא הרדמה, ויש שיעדיפו לחבוש את הפצעים, לא לראותם מול עיניהם ולא לחטאם. 

והשאלה, מה מחיר החבישה, והאם כך הפצע לא יזדהם יותר? אכן, פעמים רבות, מתעורר כאב נפשי במהלך הטיפול. 

זה לא תהליך קל ולא קורה הוקוס פוקוס ופתאום הכל מסתדר במקומו בשלום. 

הפחד ממגע עם הכאב, הוא הרבה פעמים פחד משתק, בגינו נעדיף להימנע מפנייה לטיפול ונמצא פתרונות מהירים שישתיקו את הקשיים והסימפטומים של הבעיה בטווח המיידי, לעיתים באמצעות תרופות או שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים אחרים או באמצעות קבלת החלטות מהירות ופזיזות, כמו פרידה ממערכת יחסים למשל. 

 

אתגר ההשתהות

נקודה נוספת קשורה לכך שרבים מאתנו מעדיפים להיות ב- Doing (המתייחס לעשייה ולתפקוד החיצוני) על פני ה- Being (המדגיש את חוויית ה"להיות"). קיימת נטייה לחשוב ששינוי חיצוני במקום העבודה, במקום המגורים, בקשר הזוגי, במראה ובמשקל שלנו, יחולל שינוי פנימי בתחושות שלנו ובמערכות יחסינו עם הקרובים לנו. אמירות כגון: "האהבה תגיע אם רק ארד במשקל", "הכל יהיה אחרת כשנעבור לגור בבית משלנו". מכירים? לא אכחיש, זה אכן לפעמים עובד, אבל לא על ה-Doing  בלבד יעמוד השינוי על איתנו, הוא זקוק לחיזוק באמצעות שלוחות אל הרגש, אל ההוויה והתפיסה העצמית שלנו. אני מאמינה, שכל עוד נהייה שבויים בקונספט של ה- Doing בלבד, לא בטוח שנצליח להישאר קרובים מספיק לעצמנו, להווויתנו, למה שנכון ומדויק לנו, והרבה פעמים גם לא נספיק לנשום. 

טיפול מזמין לעיתים יציאה מאיזורי הנוחות שלנו. הוא הרבה פעמים יבחן באופן ביקורתי את הטייס האוטומטי שלנו, את התפיסות והדפוסים שהשתרשו אצלנו ויציע לבחון מחדש את הפרשנות שלנו למציאות ולארועי חיינו. מאחר ויציאה כזו היא בדר"כ קשה, וההתבוננות בראי היא פעמים רבות לא מחמיאה, נעדיף פעמים רבות לתת להגנות שלנו לנצח, נבחר להמשיך ולהשליך את עיקר בעיותינו על בן/ת הזוג, הגרוש/ה, הילד, על הורינו או על הממונה עלינו בעבודה. ואז, הכי קל שיש אחראי אחר. אני פטור משינוי ולכן אני גם פטור מלבדוק את עצמי במסגרת טיפול. פתרון פשוט והגיוני.   

 

פנייה לטיפול פסיכולוגי דורשת אומץ

מכל האמור לעיל די ברור אם כך, שפנייה לטיפול דורשת אומץ. אומץ לשתף, להתבונן, להרגיש, לחוות, להיות בקשר עם אחר משמעותי, ועם עצמנו. אומץ להסתכן בכאב נפשי. 

קצת בדומה לסיפור חייו של הסרטן, שנדרש עם גדילתו להסיר את שיריונו לתקופה מסוימת עד שיימצא מספיק מקורות לסידן מהסביבה על מנת לבסס שריון נוקשה המאפשר הגנה מהסביבה ומסייע באכילה. באותם ימים שהוא ערום ונטול הגנות, הוא מצוי במצב הכי פגיע, ונתון לחסדי הים. אולם, אם צלח הוא את האתגר, יהפוך לגדול ולחזק יותר. כך בדיוק גם בטיפול פסיכותרפי. האומץ להתפשט בהדרגה מהגנותינו ומהדפוסים המוכרים לנו, עשויה להוביל לגדילה ולהתחזקות בסופו של יום.      

אם כך, הרווחים מהשתלבות בהליך טיפולי רגשי עשויים להיות משמעותיים מאוד. 

ראשית, הכאב הופך נסבל יותר כשיש עם מי לחלוק בו. איוורור הכעסים, התסכולים, וחוויות הילדות הלא פשוטות, מאפשר עיבוד ושחרור של מטען כבד שהולך איתנו שנים רבות לצד פינוי מקום לאנרגיה חדשה. 

במהלך הטיפול חופש הבחירה שלנו מתרחב, למשל הבחירה איך לפרש את הסיטואציה או את הקונפליקט האישי או הבינ-אישי, איך לנהל ולהתנהל בתוכם.  

פעמים רבות ניתן לקבל כלים מעשיים לקידום תקשורת פתוחה ומקרבת, גם דרך שימוש בשיח עצמו עם המטפל/ת. 

תקופת הטיפול מאפשרת לנו פעמים רבות לשים את עצמנו במרכז, לבחון את המקום אליו הגענו בחיים, את מערכות היחסים המשמעותיות שאנחנו מקיימים, לסמן את הקשיים, הקונפליקטים, חוסר האיזונים בחיינו, לחקור אותם ולחתור לדיוק עצמי ולכינון אורח חיים מלא, משמעותי וטוב יותר. 

המסגרת הטיפולית נטולת שיפוטיות, יש בה הרבה קבלה, הבנה ולגיטימציה להיות מי שאנחנו. 

ובסופו של דבר, טיפול רגשי עוזר לנו לצמוח, דרך זיהוי הכוחות והמשאלות שלנו, ולהפוך לגרסה טובה יותר של עצמנו.  

 

 

שאלות ותשובות - מכון טמיר

 

איך מתחילים טיפול פסיכולוגי במכון טמיר? 

מכון טמיר הוקם ב- 2012 במטרה להנגיש שירותים פסיכולוגיים פרטיים, ברמה מקצועית גבוהה ובמחיר שווה לכל נפש.

שילוב בין מרכז קליני וחברתי מחייב פיתוח צוות מקצועי ואדמיניסטרטיבי איכותי מתהווה, אשר מורכב כיום מ-35 פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים מוסמכים, מטפלים זוגיים ומטפלי CBT במרפאת המכון בת״א, לצד מטריקס של עמיתים ברחבי הארץ. 

במכון עובדים קשה כדי לדייק בחוליה הקריטית של התאמה בין מטפל למטופל ורואים שיעור הצלחה גבוה.

כל תהליך טיפולי מתחיל בשיחת הכוונה, ובמידת הצורך מפגש אישי חד-פעמי לזיהוי צרכים. 

 

מה המחיר של ייעוץ פסיכולוגי במכון?

עלוית המפגשים הקליניים מגוונות, אולם המכנה המשותף הוא לעבוד עם אנשי מקצוע מצטיינים, תוך שאנו מציעים את המחיר הנמוך ביותר שניתן: 

עלות מפגש טיפולי בתל אביב נעה בטווח של 250-450 ש״ח; עלות מפגש טיפולי בקליניקות העמיתות של המכון בטווח של 320-380 ש״ח; אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף בת״א,  2,400-3,000 ש״ח; הדרכת הורים בעלות של 350 ש״ח וטיפול זוגי ב-380 ש״ח.

ברוח החברתית של המכון, אנו מתייחסים לכל פונה כלקוח שלנו:

 במידה שאין לנו מענה מדויק, נפנה לעמיתים. במידה והפונה מתקשה כלכלית, הפנה לכתובת הציבורית הכי מתאימה. 

 

היכן מתקיימים המפגשים הטיפוליים?

הקליניקה המרכזית שלנו נמצאת בתל אביב. אנו מקיימים בה מפגשי צוות שוטפים, הדרכות למתמחים בפסיכולוגיה קלינית וסמינרים קליניים למטפלים, שמצויים בתהליך למידה מתמיד. 

בנוסף, אנו מפעילים רשת מטפלים ארצית, צוות שאנו משמרים ומטפחים, תוך קיום קשר שוטף, הערכה, ליווי והדרכה. העמיתות והעמיתים מטפלים בכל הארץ, במגוון שיטות פסיכותרפיה, שפות טיפול, במפגשים פנים אל פנים ובמפגשי אונליין. 

 

אילו סוגי טיפול מוצעים במכון טמיר?

במכון עסוקים בשאלה ״מה המטופל צריך?״, תוך התכווננות לצרכים האישיים של הפונה, ומאמץ מרוכז לפתור את הקושי הכי מהר והכי יעיל.

אנחנו עובדים בשיטות פסיכותרפיה חדשניות, כמו CBT, DBT, EFT, שיטות טיפול קצרות ומבוססות מחקר וכמובן טיפולים מעמיקים בגישה פסיכודינמית. 
 

 

הפוסט השבועי

 

Living With Yourself  של נטפליקס -  מפגש עם האלטר אגו

הסדרה החדשה של נטפליקס, Living With Yourself, נראית כמו התחלה של מותחן אקזיסטנציאליסטי בדרך ל״מראה שחורה״ עונה 19. 

אבל המהות הקומית שלה מייצרת מרקם מרענן, קומי וזורם. 

מיילס, גיבור הסדרה פוגש באופן לא צפוי את האלטר אגו שלו, דמות מורכבת ורב פנים,  שמשלבת בין האני האידיאלי לבין חלק מרושע וקמאי של הנפש. כאדם שהולך ושוקע בתוך דיכאון עומק, מיילס מקבל המלצה מחבר לעבודה לפנות למרכז מיוחד שמשבט בני אדם באמצעות שכפול תבנית ה-DNA. 

כתוצאה מתאונה בלתי צפויה (לא אעשה ספוילרים), נוצר מיילס נוסף, דמות אופטימית ומלאת חיות שנכנסת לחייו של מיילס בסערה בלתי נמנעת. מיילס החדש מייצג בדיוק את האישיות הנערצת שלו, מגיל צעיר מאוד, כזו שראה כאידיאלית ומעוררת כמיהה. מכאן מתחיל פינג פונג פסיכולוגי מרתק, אינטר-סובייקטיבי, בין אספקטים מגוונים של האלטר אגו המשובט, היבטים שנוכחים גם ב״אני האחר״ החבוי והמבויש של מיילס ״שהיה יכול להיות״. 

התשוקה הלא-מודעת של מיילס להידמות לאלטר אגו האידיאלי, מיילס החדש, מדכאת ומפריעה למיילס, אולם מצד שני היא נוסכת בו תחרותיות וקינאה גם שמדרבנת אותו להתאמץ ולהוכיח - בזוגיות, בקריירה ובהשתקפות מול הראי.

מומלץ בחום. הנה הטריילר:

 

 

כתיבה: איתן טמיר, ראש המכון. 

 

 

חדשות מעולם הטיפול

25.10.2019

פרופ' קרלו שטרנגר, אחד הפסיכולוגים הישראליים התורמים ביותר בתקופתנו הלך לעולמו.
יהי זכרו ברוך.
https://g.co/kgs/H43WbK

שאלות למומחי מכון טמיר

הי לך,

יש לך שאלה בנושא טיפול פסיכולוגי?

אנחנו כאן לתת מענה, או לפחות לנסות :-)

https://www.facebook.com/tamir.psy/appointments/

להת׳,

צוות המכון 

 

מאמרים

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulp...co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.