מכון טמיר 2020
מכון טמיר 2020

מכון טמיר 2020
מכון טמיר לפסיכותרפיה

מכון טמיר 2020

מכון טמיר

צוות מכון טמיר, ספטמבר 2019

יצירת קשר: 

 

אתר מכון טמיר

איתן טמיר, ראש המכון

 

תאמו שיחה טלפונית להכוונה: 

fb.com/book/tamir.psy

 

 

שאלו מה שמעניין אתכם בווואטסאפ:

https://wa.me/972505377671

 

 

כתבו לנו: 

info@tipulpsychology.co.il

 

 

או שתרימו טלפון:

072-3940004

 

 

כתובת:

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445

 

בגוגל מפות: 

https://goo.gl/maps/wDKkJoWtXrp8bnie9

 

נפש בבידוד | 6 טיפים להתמודדות עם קשיים רגשיים בימי הקורונה


טיפים להישרדות נפשית בימי הקורונה- איך מנהלים את החרדה? 

מאת קרין אמיתי, MSW, מכון טמיר


התמודדות עם פחדים המתעוררים בעקבות התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה עשויים לגבות מחיר נפשי גבוה, בייחוד עבור אנשים המתמודדים בשגרה עם בעיות של חרדה. אחד הדברים הקשים ביותר עבור מרבית האנשים הוא חוסר הוודאות – אנחנו עדיין לא יודעים מה תהיה ההשפעה והיקפה, דבר שמהווה "קרקע מזינה" לתחושות מציפות של חרדה וקטסטרופה.

אנחנו מביאים כאן טיפים להתמודדות וניהול החרדה בתקווה לחזק תחושה של שליטה אל מול מצב ייחודי שאנחנו מסתגלים אליו ביחד כולנו כרקמה אנושית אחת. 

התעדכנות במתרחש – עניין של מינונים: ידע הוא כוח ואכן חשוב להתעדכן, בעיקר כדי לדעת ולעקוב אחר ההנחיות שנועדו לצמצמם ולמנוע את ההתפשטות, אך התעדכנות בלתי פוסקת, אולי בניגוד להגיון, מגבירה את החרדה ואינה מקלה עליה. הגבול של כל אחד מאיתנו הוא שונה, היו קשובים למינון שנכון לכם. כמו כן, חשוב לעקוב אחר מקורות ידע מוסמכים בלבד. 

התמקדו בדברים עליהם אתם כן יכולים לשלוט:  כל כך הרבה היבטים בהתמודדות הזו, הן באופן המיידי, והן בתווך היותר ארוך, הם מחוץ לשליטה שלנו, דבר שאף הוא טריגר עצום לחרדה. זה עוזר להסית את תשומת הלב לדברים שאנחנו כן יכולים לשלוט עליהם – בין אם זה ציות להנחיות של משרד הבריאות, הקפדה על שינה וספורט שמחזקים את המערכת החיסונית, תרגול נשימות ומיינדפולנס וכדומה. 

תוכניות או לא להיות – נסו לתכנן מה שניתן: ערכו רשימה של תרחישים אפשריים שמעוררים חרדה, כמו אובדן זמני או קבוע של עבודה, אפשרות של הדבקות של עצמכם או היקירים לכם, שגרה של ילדים בבית וכדומה. אם עצם כתיבת הרשימה מעוררת חרדה משתקת, כמובן שעצרו וקחו הפסקה. כתבו פתרונות אפשריים, רלוונטיים, וספציפיים שתוכלו ליישם בתרחישים השונים. הניחו את הרשימה בצד, והיעזרו בה בשעת הצורך בלבד. 

הישארו "מחוברים" על אף הבידוד החברתי הנדרש: אנחנו יצורים חברתיים ותנאים של סגר ובידוד הם בעלי השפעה עמוקה על הגוף נפש שלנו ועשויים להגביר תחושות של ייאוש, דיכאון, חרדות וכן להשפיע על הבריאות הפיזית שלנו. הטכנולוגיה בימנו מאפשרת להישאר בקשר, לקבל תמיכה ולהעניקה ליקרים לנו. אם אתם מכירים את עצמכם כמי שנוטים להסתגר במיוחד בתקופות משבר, הגדירו מראש שיחה שבועית, כדי להימנע מבידוד גמור. לצד זאת, גם כאן מינונים וקשב זה המפתח, אם החיבור התמידי מגביר תחושות לא טובות, זה בסדר לקחת פסק זמן ולעשות דברים אחרים שממלאים אתכם. כמו כן, אל תיתנו לנושא של הקורונה להשתלט על כל שיחה, ונצלו את זמן השיחות להסחת דעת מהלחץ. 

תדאגו לגוף והנפש שכם – מצאו מה שעושה לכם טוב: נסו עד כמה שניתן לשמור על שגרה, אכלו דברים שמזינים אתכם, תעשו דברים שגורמים לכם הנאה, מצאו דרכים להתעמל, ואימון כלשהו שעשוי להביא להרגעה והרפייה כמו מיינדפולנס או מדיטציה. הימנעו משימוש באלכוהול וחומרים אחרים להרגעה עצמית. 

עזרו לאחרים – זה יעזור גם לכם: נמצא שאנשים שמתמקדים בסיוע לאחרים, בייחוד בזמני משבר, נוטים להיות שמחים יותר ובריאים יותר. עזרה לאדם אחר היא משמעותית לא רק ברמה הבינאישית אלא גם ברמה הקהילתית. נתינה לאחר היא גם נתינה לעצמנו בכך שמתאפשר לנו להחזיר בכך לעצמנו מידה מה של תחושת שליטה וכוח, וכן מידה לא מבוטלת של מטרה ומשמעות. להיות אדיב לא עולה כסף, אך זה אחד הדברים היקרים ביותר שיש לנו. 


** נכתב בהשראת: 
https://www.helpguide.org/articles/anxiety/coronavirus-anxiety.htm
 

ראיונות נבחרים עם פסיכולוגים, ראשי תכניות הכשרה, מנהלי שירותים קליניים ועוד

ראיון עם ד״ר חיים וינברג, פסיכולוג קליני, על טיפול פסיכולוגי בווידאו

ראיון עם דפנה גרינר, עו״ס קלינית, על היחידה לטיפול בלהט״ב, המרכז הגאה, תל אביב

ראיון עם טל אלון, מנחת קבוצות בגישת טוויסטוק, על התכנית המתחדשת להנחיית קבוצות בירושלים

שיחה עם ג'ודית לואיס הרמן, על טראומה מורכבת והחלמה ממנה, מתוך האתר ״מדברים על טיפול״

ראיון עם אורית ליבוביץ׳, פסיכולוגית קלינית, על לימודי פסיכותרפיה באוניברסיטה העברית

ראיון עם נעמה זאבי ריבלין, קרימינולוגית קלינית, על מרכז סלעית לטיפול בנפגעות זנות

 

שאלות ותשובות - מכון טמיר

 

איך מתחילים טיפול פסיכולוגי במכון טמיר? 

מכון טמיר הוקם ב- 2012 במטרה להנגיש שירותים פסיכולוגיים פרטיים, ברמה מקצועית גבוהה ובמחיר שווה לכל נפש.

שילוב בין מרכז קליני וחברתי מחייב פיתוח צוות מקצועי ואדמיניסטרטיבי איכותי מתהווה, אשר מורכב כיום מ-35 פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים מוסמכים, מטפלים זוגיים ומטפלי CBT במרפאת המכון בת״א, לצד מטריקס של עמיתים ברחבי הארץ. 

במכון עובדים קשה כדי לדייק בחוליה הקריטית של התאמה בין מטפל למטופל ורואים שיעור הצלחה גבוה.

כל תהליך טיפולי מתחיל בשיחת הכוונה, ובמידת הצורך מפגש אישי חד-פעמי לזיהוי צרכים. 

 

מה המחיר של ייעוץ פסיכולוגי במכון?

עלוית המפגשים הקליניים מגוונות, אולם המכנה המשותף הוא לעבוד עם אנשי מקצוע מצטיינים, תוך שאנו מציעים את המחיר הנמוך ביותר שניתן: 

עלות מפגש טיפולי בתל אביב נעה בטווח של 250-450 ש״ח; עלות מפגש טיפולי בקליניקות העמיתות של המכון בטווח של 320-380 ש״ח; אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף בת״א,  2,400-3,000 ש״ח; הדרכת הורים בעלות של 350 ש״ח וטיפול זוגי ב-380 ש״ח.

ברוח החברתית של המכון, אנו מתייחסים לכל פונה כלקוח שלנו:

 במידה שאין לנו מענה מדויק, נפנה לעמיתים. במידה והפונה מתקשה כלכלית, הפנה לכתובת הציבורית הכי מתאימה. 

 

היכן מתקיימים המפגשים הטיפוליים?

הקליניקה המרכזית שלנו נמצאת בתל אביב. אנו מקיימים בה מפגשי צוות שוטפים, הדרכות למתמחים בפסיכולוגיה קלינית וסמינרים קליניים למטפלים, שמצויים בתהליך למידה מתמיד. 

בנוסף, אנו מפעילים רשת מטפלים ארצית, צוות שאנו משמרים ומטפחים, תוך קיום קשר שוטף, הערכה, ליווי והדרכה. העמיתות והעמיתים מטפלים בכל הארץ, במגוון שיטות פסיכותרפיה, שפות טיפול, במפגשים פנים אל פנים ובמפגשי אונליין. 

 

אילו סוגי טיפול מוצעים במכון טמיר?

במכון עסוקים בשאלה ״מה המטופל צריך?״, תוך התכווננות לצרכים האישיים של הפונה, ומאמץ מרוכז לפתור את הקושי הכי מהר והכי יעיל.

אנחנו עובדים בשיטות פסיכותרפיה חדשניות, כמו CBT, DBT, EFT, שיטות טיפול קצרות ומבוססות מחקר וכמובן טיפולים מעמיקים בגישה פסיכודינמית. 
 

 


כל מה שחשוב לדעת על אבחון פסיכודידקטי -

שיחה עם ענת שועה-אברהמי, פסיכולוגית חינוכית מומחית

לפעמים הילדים שלנו מתמודדים עם קשיים שמפריעים לתפקוד בתחומים שונים, קשיים שאנחנו בעצמנו מתקשים להבין, ויותר מזה מתקשים כהורים לתת מענה מדויק. 

לפעמים לא פשוט להכיר בקשיים הללו, וגם אם כבר הכרנו בהם, מורכב לזהות את הכתובת המקצועית הנכונה. 

לשם כך, ישבנו לשיחה עם ענת שועה-אברהמי, פסיכולוגית חינוכית מומחית ממכון טמיר בתל  אביב ואמא לשלושה ילדים, וביקשנו ממנה לעשות לנו סדר במגוון האבחונים והמענים הקיימים. 

 

ענת, מה ההבדל בין אבחון פסיכודידקטי לפסיכודיאגנוסטי ומי מפנה? 

אבחון פסיכודאגנוסטי הוא אבחון שמעריך את היכולות הקוגניטיביות והפוטנציאל של הילד בשילוב עם היבטים רגשיים, ואילו אבחון פסיכודידקטי מרחיב, בנוסף לחלקים אלו, גם חלקים לימודיים ויכולות קוגניטיביות, כמו זיכרון, קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, חשבון, אנגלית ולפעמים גם קשב וריכוז. 

הבחירה באבחון אחד על פני השני קשורה בסיבת הפניה לאבחון ובאילו כלים מומלץ להשתמש בכדי לאבחן את מקור הקושי. 

כמובן שגם כאשר יש קשיים לימודיים מתעוררים לא פעם קשיים רגשיים סביב זה, אך כאשר יש חשד שהמקור הוא קושי לימודי נפנה  לרוב לאבחון פסיכודידקטי. 

הפנייה יכולה להיעשות על ידי המלצה מטעם ביה"ס או על ידי ההורים עצמם,  שמזהים קשיים. למשל, חוויה קשה של תסכול של ילד מול מטלות לימודיות, פער מאוד גדול בין השקעה במטלות לבין התוצאה, הימנעות ממטלות לימודיות, קשיים חברתיים וכדומה.  

 

איך מתבצע אבחון פסיכודידקטי ומה הוא כולל? 

אבחון מתבצע לרוב על ידי פסיכולוגים חינוכיים שעברו הכשרה לבצע אבחון מסוג זה. 

האבחון מתחיל בפגישת היכרות עם ההורים ושאלונים שההורים מעבירים לביה"ס, כדי שימולאו על ידי מורה או יועצת שמכיר/ה היטב את הילד/ה. בעזרת ההיכרות המקדימה הזו, הפסיכולוגית מזהה את שאלת האבחון ומחליטה על הכלים הפסיכולוגיים בהם תשתמש לצורך האבחון. לאחר מכן מתבצע האבחון עצמו, שנמשך על פני כשלושה מפגשים. 

האבחון כולל כלים פורמליים ולא פורמליים אשר בוחנים את הפוטנציאל של הילד, וכן יכולות קריאה, הבנת הנקרא, חשבון, מבחני זיכרון ובנוסף גם חלקים רגשיים. 

חשוב לציין כי המבחנים מותאמים לכל הרמות, ואין ילד ״שעונה על הכל נכון״ - הרעיון הוא ליצור סקאלה רחבה ולהבין היכן הילד נמצא עליה, הן מבחינת הקשיים והן מבחינת נקודות החוזק. 

כמו כן, ואולי הכי חשוב – האבחון מתבצע באווירה נעימה, שיתופית ומגייסת את הילד לתפקוד אופטימלי.

 

מאיזה גיל ניתן לבצע אבחון פסיכודידקטי? 

אבחון פסיכודידקטי מתבצע החל מכיתה ב'. 

יחד עם זאת, אם מזוהים קשיים לפני כיתה ב׳, חשוב להבין שיש אפשרות לבחון היבטים אחרים ולקבל מענה. 

לאבחון ולפניה לעזרה בגיל צעיר יותר יש ערך רב בהקלה על הקשיים של הילד ובצמצום המצוקה שלו סביב קשיים אלו. 

מענים אלו יכולים להיות, למשל, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת או טיפול רגשי. 

מסיבה זו כאשר מזהים קשיים, ניתן לפנות לפסיכולוג חינוכי, דרך מסגרת ציבורית או פרטית, כדי לחשוב איתו יחד מה עשוי לסייע לילד. 

 

האם ברגע שמזהים קושי מומלץ לגשת לאבחון?

ממש לא. 

כולנו חווים קשיים בשלב מסויים ובטח שגם הילדים. 

לבית הספר ולכם ההורים כלים רבים על מנת לעזור לילדכם. 

לעיתים מספיק שנשב עם הילד על שיעורי הבית, שנעזור לו ליצור יחסים טובים יותר עם המחנך/ת או החברים בכיתה, וכדומה. 

האבחון מתאים רק לאחר שהשתמשנו בכלים ועדיין לא ניכר שיפור מספק, או שהילד נמצא במקום רגשי שלילי ואינו מצליח לראות ולהנות מחוזקותיו באופן מספק.

 

מה השלב הבא? כלומר מה עושים עם תוצאות האבחון ומי אמון על יישום ההנחיות המקצועיות? 

המטרה היא לגזור תוכנית המלצות שתפגוש את הילד באיזורי הקושי ותנצל את מקומות החוזק לטובת שיפור התפקוד. 

המלצות אלו יכולות להיות הקלות בדרכי ההיבחנות, המלצות לבית, עבודה על תחום כזה או אחר, הדרכת הורים, טיפול רגשי לילד, המלצות לבית הספר.

כמו כן האבחון מאפשר גם לזהות תחומי מקצוע שכדאי להיעזר בהם – ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, רופאים בתחומי מומחיות שונים – עיניים, שמיעה, נוירולוגיה. 

המלצות אלו ותוצאות האבחון מועברות להורים והם אלו שבוחרים האם ולמי להתקדם הלאה בהתאם לרצונם. 

במידת הצורך, פסיכולוג/ית חינוכית יוכל לקבוע פגישה עם ההורים בביה"ס, על מנת לבאר את ההמלצות ולחשוב יחד על יצירת תמיכה והתאמה אופטימלית לילד/ה. 

 

כיצד הורים תופסים אבחון כזה ומה את עושה כדי לעזור להם בתהליך? 

לפעמים הורים חוששים, זה טבעי, בעיקר מכיוון שהם חוששים מתיוג של הילד/ה. 

אני מסבירה להם שהמטרה היא להכיר את הילד בצורה מקיפה – גם את נקודות החוזק וגם את נקודות החולשה ולראות כיצד ניתן לגייס ולהשתמש בנקודות החוזק כדי לעזור לו. 

ככל שההיכרות טובה יותר, המשמעות תהיה המלצות מקצועיות שידייקו את הצרכים הייחודיים לו. 

בנוסף, אני מסבירה שאבחון הוא חלק מתהליך טיפולי, שמסייע לילד/ה להכיר ולקבל ש״זה בסדר שיהיו קשיים מסוימים״. להבין שזה חלק מהם, אבל לא כל מי שהם. 

לעיתים קרובות ילדים חווים התמקדות בחלקים של הקושי והאבחון מאיר את נקודות החוזק וכך גם להורים – האבחון עשוי לשנות את נקודת הראות ההורית מתוך הבנה שמדובר בקושי, שהילד/ה לא עושה בכוונה או מתוך עצלנות. זה מסייע גם להורים וגם לילדים כיוון שהתפיסה היא שמדובר בגוון ספציפי שלא צובע את כל התפיסה שלנו אותם. 

לסיכום -  

אם יש ספק, תמיד כדאי להתקשר ולהתייעץ עם איש מקצוע האם אבחון זה המענה הנכון בשלב מסוים, ואיזה אבחון, ומה המענים שיכולים לסייע ולקדם את הילד/ה. 

 

מראיינת: קרין אמיתי

 

 

טור חדש וקסום, שחייבים לקרוא... 
בר אורקין, דוקטורנט ומתמחה בפסיכולוגיה קלינית במכון טמיר, על קשר מיוחד עם פסנתר, טיפול ומטפל:

https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3901

 

 

הפוסט השבועי

Horse Girl

סרטי קולנוע מציגים לנו שיגעון בכל מיני דרכים. לך תמחיש את טירוף הנפש, את אובדן השפיות. בקצה אחד, התדהמה של ״נפלאות התבונה״, בקצה השני המופרעות הבוטה של ״קן הקוקיה״. בקצה אחד, הצמרמורת הקרה של ״רקוויאם לחלום״, בקצה השני, הפלואידיות הדחפית של ״מועדון קרב״. יש עוד המון קצוות, הבנתם את הנקודה.
הסרט החדש של נטפליקס, Horse Girl, הלך עם מופע השיגעון בדיוק לאמצע המטריקס הזה, למקום הכי מבויש ומובשל, עד שפתאום מוטלת משומקום אל תודעת הצופה, קוביה דמיונית שפותחת את הרוח אל מעמקי הטירוף. דיוויד לינץ׳ סטייל רק פחות מחוספס.
בלי ספוילרים: הסרט המבריק הזה מציע שתי דרכים להבנת העלילה. אחת פסיכיאטרית משלנו והשניה מנרמלת את כל מה שנדמה משוגע.
לראשונה פגשתי את אליסון ברי, שלדעתי נתנה תפקיד שעוד ידובר בו רבות ואת הבמאי ג׳ף בינאה, שכדאי לעקוב אחרי העבודה שלו.
הסרט זכה כבר לתשואות בפסטיבל סאנדנס בתחילת השנה.
מומלץ!!!

 

כתיבה: איתן טמיר, ראש המכון. 

 

 

חדשות מעולם המחקר על טיפול פסיכולוגי - ינואר 2020

איך עשויה בינה מלאכותית לעזור בטיפול פסיכולוגי? כתבתה של אורין רוזנר, באתר בית אבי חי בירושלים


 

 

שאלות למומחי מכון טמיר

הי לך,

יש לך שאלה בנושא טיפול פסיכולוגי?

אנחנו כאן לתת מענה, או לפחות לנסות :-)

https://www.facebook.com/tamir.psy/appointments/

להת׳,

צוות המכון 

 

מאמרים

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulp...co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.