פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
במשחקים שאין להם סוף

במשחקים שאין להם סוף

עלון פסיכולוגיה עברית | 19/1/2020 | הרשמו כמנויים

השבוע נסגרו הרשימות לבחירות שיערכו במרץ. כמה תנועות חדות ומחטפים של הרגע האחרון נרשמו, והעצימו תחושה כללית של משחק; לא משחק וויניקוטיאני, מרחיב חוויה ומאפשר חשיבה, אלא משחק במובנו המערער והמרחיק מן המהות. מעניין לחשוב איך משחק מן הסוג האחרון מצמצם לרגע, עוד קצת, את המרחב המשחקי הלאומי שלנו, את היכולת להאמין ולדמיין. איך שומרים על משחקיות בריאה?

והשבוע באתרנו, במגרש המשחקים של הדעת, טקסטים חדשים ונהדרים


 הודעות ממומנות 

אונ' תא - התכנית לפסיכותרפיה

התכנית לפסיכותרפיה, מרכז אקדמי ללימודי המשך ברפואה, אוניברסיטת תל אביב, ומסלול "פסיכותרפיה קבוצתית בגישה פסיכואנליטית"

שמחים להזמינכם לכנס: "יחסי כח ואחרות בטיפול אישי וקבוצתי" בהשתתפות דר' פרחד דלאל
שיתקיים ביום שישי ה- 14/02/2020 באולם מרבאום, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת ת"א.


הטכניון - הפקולטה לרפואה

יסודות הפסיכו-דיאגנוסטיקה טכניון חיפה

פתיחה 19.3.20, התכנית מותאמת לפי דרישות הוועדה המקצועית. ילמדו עקרונות העברה, ציינון וניתוח של המבחנים הבאים: בנדר II, ציורים, ווכסלר, רורשך, TAT ורוברטס, MMPI, BRC, ושאלוני דווח עצמי (BRIEF, DIVA, קונרס, BDI, ועוד).


 

בעשורים האחרונים שפת מנגנוני תנועת הגוף ושפת הפסיכולוגיה מתקרבות זו לזו. מאמרה של מאיה בן יעקב זה מתאר את האופן שבו אלמנטים מנטליים ודפוסי חשיבה או התנהגות מתבטאים במערכת השלד־שריר. מוצגים בו שלושה כלים מתוך פרקטיקת 'אוריינטציה גופנית', כלים המשקפים את החיבור בין הגוף לנפש, ומשמשים בין היתר לעבודה עם נשים המתמודדות עם פוסט טראומה מורכבת (CPTSD).

במדור הספרים נצטרף למפגש מרתק בין ד"ר אסתר פלד לד"ר יהודה ישראלי שהוליד את הספר "חיים בשפה, חיים בתשוקה: שיחה על פסיכואנליזה לאקאניאנית ועוד". השניים נפגשו, שאלו, ניסו לענות, שוחחו, ציטטו את פרויד, ביון ולאקאן, לצד מורי זן וחכמים אחרים; הם אתגרו את ניסיון חייהם האישי והמקצועי כמטפלים בנפשות וניסו לענות על שאלה שנוגעת לכולנו: כיצד לחיות? פרק מרתק מן הספר ממתין לקריאתכם - "המצב האנושי. ולאורו: פסיכואנליזה כאתיקה".

במדור סקירות מאמרים תוכלו להנות מסקירת מאמרם של סידני בלאט וג'ון אאורבך - מדדים פסיכודינמיים לשינוי טיפולי. מאמר מרכזי זה דן בחשיבות השימוש בכלי מדידה פסיכודינמיים למדידת שינויים ותוצאות של טיפול נפשי. בעוד מחקר הפסיכותרפיה המסורתי מתייחס בעיקר לשינוי הסימפטומטי, כלי מדידה המבוססים על תיאוריה פסיכואנליטית עשויים ללמד באופן מעמיק יותר על המתרחש בפסיכותרפיה ועל מהות השינוי שחל במהלכה. המאמר מציג בהרחבה שני כלי מדידה כאלה, וסוקר כלים נוספים.

במטרה לספק נקודת מבט נוספת לראייה המקובלת של תהליך החניכה (mentoring) של בעלי תפקידים חדשים בארגונים בכלל ושל הכשרת המורה החונך בחניכת המורה המתחיל בפרט, מציג מאמרה של מינה כהן-משה מודל חניכה המבוסס על עקרונות מתאוריית המנטליזציה (mentalization based mentoring - MBM). במאמר מוצגת סקירה של מהות תפקיד החונך (מנטור), מתוארים עקרונות מרכזיים מתוך תאוריית המנטליזציה ומתוך מודל MBM. בנוסף מובאות תגובות מהשטח למפגש עם המודל, כפי שהוא בא לידי ביטוי בתהליכי הכשרה של מורים חונכים.

בפסיכובלוגיה

אנחנו מבקשים לעורר מחשבה בנושא טורד מנוחה  - חשדות לניצול מיני על ידי אחד מבכירי הפסיכולוגים בישראל שלא נחקרו עד היום. מוזמנים לקרוא ולהגיב.

ד"ר רננה אלרן לוקחת אותנו למסע נוגע בשיר של גל נתן, המדבר בשפת התהום, "מזל ששמר עליך הטירוף".

אדם לאוב כותב על צרנמלים - צרצרים-נמלים, בריאים-חולים, ובעצם על התחושה שאתה משהו אחד והגילוי שאתה משהו אחר. האם כולנו צרנמלים?

במדור חדר משלך - ביקרנו בקליניקה של הפסיכולוג הקליני ערן כ"ץ. הקליניקה נמצאת בבית הוריו, באותו בית בו פעם היה החדר שלו כשגדל. 

פרופ' עמיה ליבליך יצאה נרעשת מ"ונצואלה" הופעת המחול האחרונה של  להקת בת שבע, ומנסה להכניס אותנו לאווירה.

במדור הרצאה בנעלי בית תוכלו להאזין להרצאות מיום העיון המרתק "משמעות ותשוקה (desire) בחיים ובטיפול" שהתקיים ממש לאחרונה מטעם האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

ולסיום מרים בן-דוד בפוסט אישי ומעורר חשיבה חולקת איתנו את חוויתה וידיעותיה ידיעה של צמצום וחוויה של צמצום המציאות המאפיינות את תהליכי ההזדקנות.

 

 

שעת החסד/יהודה עמיחי

פעם חשבתי שאפשר לפתור כך:
כמו אנשים שמתאספים בחצות בתחנה
לאוטובוס האחרון שלא יבוא.
בתחילה מעטים , אחר כך עוד ועוד.
זו היתה הזדמנות להיות קרובים זה לזה
ולשנות הכל ולהתחיל יחדיו עולם חדש.
אך הם מתפזרים.
(שעת החסד עברה ולא תשוב ).
כל אחד ילך לדרכו
כל אחד יהיה שוב אבן דומינו
עם צד אחד פתוח
למצוא לו תואם חדש
במשחקים שאין להם סוף

 


עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

שלל טקסטים וחדשות הצטברו השבוע באתר, אז נצא מיד לדרך: בשנים האחרונות מתפתח תחום 'הטיפול הוירטואלי' ואיתו...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.