מכון טמיר 2022

OCD

טיפול דינמי ב-OCD: משאלות לעומת מציאות

טיפול בגישה הפסיכודינמית נתפס עד שנות ה-50 של המאה שעברה כיעיל לכל בעיה. האכזבה מטיפול דינמי ב-OCD סימנה צורך לעלייתן של גישות התנהגותיות מבוססות מחקר ותוצאה
תאריך פרסום: 24/9/2020

איך הגישה הפסיכודינמית

מבינה טיפול ב-OCD?

הפרעה טורדנית כפייתית מאופיינת בנוכחות מתמדת ועיקשת של מחשבות טורדניות (obsessions) וריטואלים / טקסים נוקשים (compulsions), שניתן להבין אותם כמאמצים להפחית חרדה חמורה.

כאשר מונעים מהמתמודדים עם OCD לבצע את הריטואלים הקומפולסיביים, הם עלולים לחוות חרדה ואפילו אימה.

הטיפול בהפרעה היווה את  קו פרשת המים שמייצג את מגבלותיה של הגישה הפסיכואנליטית לנגזרותיה כשיטת טיפול רב-תכליתית שמתאימה לכל בעיה  בואו נראה תחילה מה היו הניסיונות להבין ולפרש את ההפרעה במונחים של גישת הדחף:

פסיכולוגית. הניסיון הקליני הפסיכואנליטי מעיד כי מאחורי הסימפטומים הללו מצוי טווח של חרדה ודאגה בלתי מודעת, הכוללת איבוד שליטה פוטנציאלי (בייחוד סביב סוגיות של זיהום, רגרסיה ובושה).  

פעילות קומפולסיבית לרוב מעידה על הימצאותם של שרידי חשיבה מאגית, המאפיינת בצורה נורמטיבית את הילדות המוקדמת, לפיה מחשבות ופעולות אינן נפרדות. 

ולכן, אנשים עם סימפטומים של 0CD יכולים להיות מובנים ככאלו אשר באופן לא-מודע מרשיעים את עצמם בפשעים שבמחשבה (עויינות, חשיבה אנוכית). פשעים אלו רודפים ופוקדים אותם בדמות רעיונות ומחשבות אובססיביות, ואז נעשים ניסיונות לכפר על האשמה באמצעות ריטואלים של טיהור או הרס. 

ילדים בגילים 6 - 9 מפתחים בדרך־כלל טקסים התנהגותיים מינוריים שמלווים ברעיונות מאגיים, מתוך מאמץ וניסיון לשלוט במחשבות וברעיונות מאיימים ואגרסיביים ("אם לא אניח את העיפרון על העט בצורה של צלב, לא יקרה אסון״). לריטואלים כאלה יד טווב חיים קצר והם אינם גורמים לכל מגבלה או קושי. 

בראייה הדינמית, הופעתן הנדירה של התנהגויות אלו ושל אבחנה של OCD בתקופת שלפני גיל בית הספר, מראה כי היכולות ליזום ולחוש אשמה הכרחיות על מנת לפתח סימפטומים טורדניים כפיתיים. 

בנוסף לעבודה הממוקדת באופן ישיר בסימפטומים, המטפל הדינמי רואה ערך בבדיקה וחקירה של אובדנים ולחצים שנחוו לאחרונה ומקורות נוספים אפשריים של חרדה, במיוחד כאלו שיכלו להשפיע על פנטזיית השליטה של המטופל. העברת המסר כי מחשבות עוינות ואנוכיות ניתנות להבנה ואינן בהכרת מסוכנות, עשויה אף היא לסייע.  על אף שהן מאתגרות מבחינה קלינית. 

בראיה הפסיכודינמית, מחשבות אובססיביות והתנהגויות קומפלסיביות עשויות להשתחרר כאשר המטופל מבטא את הרגשות שקשורים לחוויות קשות שחווה - במיוחד אכזבות טבעיות ונורמליות, כעס ואבל.

אבל המציאות היא שהנחות עבודה פסיכותרפויטיות אלו אינן עומדות במבחן התוצאה, ובעוד שטיפול קוגניטיבי התנהגותי (עם או בלי תרופות) משיג יותר מ-50%, טיפול דינמי ל-OCD פשוט לא עובד.

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.