מכון טמיר 2022

דיכאון

כאב פיזי בדיכאון

אל סימני הדיכאון הידועים, כגון תחושת עצבות וחרדות, עלולים להתלוות תסמינים פיזיים בלתי-מוסברים, בקשר דו-סטרי עם השפעה הדדית: כאב עלול לדכא, ודיכאון עלול להעצים כאב.
תאריך פרסום: 27/3/2018

כאב גופני בדיכאון

כתיבה:

איתן טמיר, ראש המכון 

האם בעיות גופניות יכולות להיות סימן לדיכאון?

למרות שניתן לחשוב שתסמינים גופניים פחות רלוונטיים בדיכאון, בפועל הם מהווים לעתים קרובות סימן חשוב לדיכאון. אם אתם חווים כאב, בעיות בעיכול, בעיות בשינה או סימפטומים גופניים אחרים, עליכם ליידע על כך את הרופא או את המטפל. במקרים מסוימים יידרש טיפול פסיכולוגי או רפואי עבור התסמינים. 
שאלו את בן/בת הזוג או את המטפל אם הבחין בשינויים בהתנהגותכם, שכן ייתכן וראה סימפטומים שהחמצתם. אם מדובר במפגש ייעוץ ראשון שמלחיץ אתכם, בקשו מחבר או מבן משפחה שיתלווה אליכם. 

מחקרים הראו שכאב ודיכאון חולקים נתיבים בחלק הלימבי (הרגשי) של המוח, ושאותם שליחים כימיים שולטים בכאב ובמצב הרוח. עוד נמצא שלסובלים מכאב כרוני סיכוי גדול פי 3 לפתח סימפטומים פסיכיאטריים, בדרך כלל הפרעת מצב רוח או חרדות, ולדיכאוניים סיכוי גדול פי 3 לפתח כאב כרוני.

לכן, יש חשיבות רבה להבנת תסמיני הדיכאון הפיזיים השכיחים, שכן הטיפול בהם עשוי להקל על הכאב, ולהפך:

כאבי ראש: יש קשר קרוב בין מיגרנות לדיכאון, המתבטא אצל 10% מהאמריקאים. לדיכאוניים קשים סיכוי של פי 3 לפתח מיגרנה, ולסובלים ממיגרנה סיכוי של פי 5 לפתח דיכאון.

כאבי גב: כאבי גב קיימים עלולים להחמיר במצבי דיכאון. מחקר העלה שדיכאוניים הם בעלי סיכוי גבוה פי 4 לפתח כאבי צוואר וגב תחתון מוגברים, או אף מנטרלים.

כאבי שרירים ומפרקים: דיכאון עלול להחמיר כל כאב כרוני, כאשר כאבים דמויי-ארטריטיס עשויים לפחות כתוצאה מטיפול בדיכאון.

כאב בחזה: יש לבדוק מידית, שכן הוא עשוי לנבוע מבעיה בלב, אך גם מדיכאון. מחקר הראה שדיכאון הוא אחד הגורמים הלא ביו-רפואיים לכאבים בחזה.

בעיות עיכול: עלולות לנבוע מדיכאון. כ-60% מהסובלים מתסמונת המעי הרגיז סובלים מהפרעות פסיכולוגיות, בעיקר דיכאון וחרדות, ומי שסובל מבחילות הוא בעל סיכוי של פי 3 לפתח חרדות ופי 1.5 לפתח דיכאון.

תשישות ועייפות: דיכאון ועייפות מזינים זה את זה. כשאנחנו ישנים מעט מדי או יותר מדי, אנו מצויים בסיכון גבוה פי 10 לפתח אפיזודה של דיכאון קליני, השוואה למצבנו כשאנחנו מאמצים הרגלי שינה טובים. 

לדיכאוניים סיכוי גבוה פי 4 לפתח עייפות שאינה נפתרת בשינה מרובה, ולסובלים מעייפות סיכוי גבוה פי 3 לפתח דיכאון. הפרעות שינה: 15% מהסובלים מדיכאון ישנים יותר מדי, אחרים מתקשים להירדם או מתעוררים מוקדם מדי מבלי יכולת לחזור לישון. חוסר שינה עלול לתרום לדיכאון (אך לא לגרום לה לבדו), וחוסר שינה שמקורו בחולי או חרדות עלול להחמיר דיכאון.

שינויים במשקל: עודף משקל עשוי להיות קשור לדפרסיה, כמו גם ירידה בתיאבון ובמשקל.

 

 

סיכמה: גיא פינקלשטיין וצוות מכון טמיר

 

 

מקור:

https://www.care2.com/greenliving/9-physical-symptoms-of-depression.html

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.