מכון טמיר 2023

דיכאון

מה ההבדל בין דיכאון אצל נשים לדיכאון אצל גברים?

דיכאון הוא הפרעה נפשית מורכבת ששכיחותה נמצאת בעלייה מתמדת, בישראל ובעולם כולו. מאמר זה בוחן בקצרה הבדלים בין המינים במאפיינים של דיכאון.
תאריך פרסום: 27/3/2018

דיכאון אצל גברים ונשים

דיכאון הוא חולי נפשי חמור העלול להפריע לחיי האדם ולגרום לתחושות חמורות וארוכות-טווח של עצב, חוסר תקווה ואובדן עניין בפעילויות, כמו גם לסימפטומים גופניים של כאב, שינויים בתיאבון ובעיות שינה. 
בין השנים 2009-2012 כ-10% מהאמריקאים בגילאי 40-59 סבלו מדיכאון, אך למרות שכיחותו לא תמיד קל לזהות אותו. 

התסמינים והסיבות לדיכאון משתנים מאוד מאדם לאדם ולעתים גם בין גברים לנשים.

למי שלא חווה דיכאון יהיה קשה להסביר מה מרגיש אדם החולה במחלה, כאשר אחת מאי-ההבנות הנפוצות בנוגע לדיכאון היא ההנחה שהדבר דומה לתחושה של עצב או מצב רוח ירוד. למרות שרבים מהמתמודדים עם עדיכאון מרגישים עצב, התחושה חמורה בהרבה מרגשות שהולכים ובאים כתגובה לאירועי חיים. 
סימפטומי הדיכאון עשויים להימשך חודשים או שנים ולהקשות מאוד על חיי היומיום, או אף להפוך את קיומם לבלתי אפשרי. הדיכאון עלול להפריע לקריירה, למערכות יחסים ולמשימות החיים השוטפות. לרוב הרופא יחפש אחר תסמינים שנמשכו יותר משבועיים כתמרורי אזהרה לדיכאון. 

תחושות אופייניות לדיכאון:

חוסר יכולת ליהנות מדברים שבעבר גרמו הנאה או תחושה שדבר אינו יכול להסב עוד הנאה; קשיים בריכוז, כולל בקבלת החלטות, בקריאה ובצפייה בטלוויזיה, וזאת בשל חוסר יכולת לחשוב בבהירות או לעקוב אחר התרחשויות; תחושה כללית של חוסר תקווה ושאין דרך שבה הדברים יכולים להשתפר; חוסר הערכה עצמית, תחושת כישלון, חשיבה מרובה על אירועים שליליים וחוסר יכולת של החולה לראות את תכונותיו החיוביות; בעיות שינה, ביניהן קשיים להירדם או לישון ברצף, או קימה ללא תחושת רעננות חרף שינה ארוכה באופן מוגזם; רמות אנרגיה נמוכות או בלתי-קיימות – חוסר יכולת לצאת מהמיטה או תחושה קבועה של עייפות גדולה אשר עשויה לפגוע בביצוע מטלות היומיום; חוסר תיאבון העלול לגרום לאובדן משקל; אכילה לנחמה או ככלי התמודדות, דבר שעשוי להביא לאכילת יתר, לתזונה לא בריאה ולעלייה במשקל; כאבים בראש ובחלקי גוף אחרים או בחילה. רבים מאמינים בשוגג שדיכאון הוא בחירה או שעל מדוכאים פשוט לפתח גישה חיובית יותר לחיים, 

אך דיכאון הוא מחלה נפשית אמיתית והלוקים בה אינם יכולים ״להחליט״ להפסיק להיות עצובים ופשוט ״לצאת מזה״. 
 

הבדלים מגדריים באבחון דיכאון 

בעוד שגברים ונשים חולקים אותם תסמיני ליבה של דיכאון, מצב רוח ירוד, חוסר מוטיבציה, אנהדוניה ואובדן ההנאה מתחביבים, שינויים בתיאבון והפרעות שינה, ממחקרים עולה כי גברים רבים אינם מאובחנים כדיכאוניים, משום שפעמים רבות תסמיניהם אינם ״קלאסיים״.

בנוסף, גברים רבים מסרבים להכיר במצבם ולקבל טיפול, נתון מסוכן, לאור העובדה ש-80% ממקרי ההתאבדות בארצות הברית הם של גברים. בתוך כך, שיעור הגברים המתאבדים בגיל המעבר גדול פי שלוש שיעור הגברים המתאבדים אחרי גיל 65 גבוה פי שבע, ובעוד שנשים דיכאוניות נוטות יותר לניסיונות התאבדות, גברים נוטים יותר להצליח בכך. יש לציין כי רוב הנערים והגברים שהתאבדו לא אובחנו לפני כן בהפרעה נפשית כלשהי. 
 


אפידמיולוגית, הסיכוי שאישה תאובחן כלוקה בדיכאון גבוה כמעט פי שתיים. 

הסיבות העיקריות לכך עשויות להיות נעוצות בשינויים הורמונליים שחוות נשים מגיל ההתבגרות ואילך, תפיסה עצמית לגבי כוח פיזי, קשיים קדם-וסתיים, הריון, דיכאון אחרי לידה, תופעות לוואי של גיל הבלות, גורמי לחץ תרבותיים או מצבים רפואיים כגון חרדות והפרעות אכילה. 


 

הבדלי מגדר בתסמיני דיכאון


סימפטומים של דיכאון אצל גברים

גברים נוטים יותר להפגין רגזנות, כעס והתקפי זעם, לצרוך אלכוהול, סמים או סקס לשם ריפוי עצמי, ״לברוח״ על ידי חזרה מאוחרת מהעבודה, להקדיש זמן רב למשחקי מחשב, לטלוויזיה או לספורט, לקחת סיכונים, כגון נהיגה בשכרות, להפוך לשתלטנים, אלימים או מנצלים, להאשים אחרים, להיות חשדנים וזהירים, לייצר עימותים, להפגין עוינות, לתקוף כאשר הם חשים פגועים, לדרוש כבוד מהסובבים, לחוש חסרי מנוחה או שהעולם פועל נגדם, להקפיד בכפייתיות על זמנים, לישון מעט מדי, להיות בשליטה בכל מחיר, להתבייש בעצמם, לחוש מתוסכלים או לא מוערכים מספיק, לחשוש מלדבר על חולשות וספקות, לפחד פחד עז מפני כישלון, להזדקק להימצאות בעמדת יתרון, להרגיש שהכל ייפתר אם הסובבים ישפרו יחסם כלפיהם ולתהות ללא הרף האם הם נאהבים מספיק. גם הטיפולים הפסיכולוגיים והתרופתיים עבור דיכאון אצל גברים ונשים עשויים להיות שונים לפי המגדר. למשל, טיפול באמצעות טסטוסטרון נמצא ויעיל בהפחתת תסמיני דיכאון אצל גברים. מחקרים קודמים מלמדים כי רמות הטסטוסטרון נוטות לפחות אצל גברים עם התקדמות הגיל, ומחקרים אחרים לימדו כי לגברים עם רמות נמוכות יותר של טסטוסטרון קיים סיכוי גבוה יותר להופעת תסמיני דיכאון. 

 

האזינו לפרק בפודקאסט של APA, המתמקד בדיכאון אצל גברים.

 

סימפטומים של דיכאון אצל נשים


נשים נוטות יותר להחצין עצב, על ידי בכי, למשל, ככל הנראה בשל התפקידים המגדריים המסורתיים, המאפשרים לאישה, בניגוד לגבר, לבטא את רגשותיה ולבקש עזרה. בנוסף, נשים הן בעלות סיכוי גבוה יותר להפגין סממנים לא טיפוסיים של דיכאון, כגון שינה מרובה ואכילה מופרזת, במקום התסמינים הקלאסיים של נדודי דינה ואובדן תיאבון. הן גם נוטות להאשים את עצמן, להרגיש עצב, אדישות, חרדה, פחד או חוסר ערך עצמי, להימנע מעימות בכל מחיר, להיות תמיד ״נחמדות״, לסגת כאשר הן מרגישות פגועות, לפתח בעיות של כבוד עצמי ושל חוסר יכולת להציב גבולות, להרגיש שהן נולדו להיכשל, לחוש מנומנמות, להפגין דחיינות כרונית, לישון יותר מדי, לחוש אשמה על מעשיהן, להרגיש אי-נוחות בקבלת מחמאות, לחוש בנוח לשוחח על חולשות וספקות, לפחד פחד עז מהצלחה, לנסות להשתלב בכדי להרגיש ביטחון, להשתמש באוכל, בחברים וב״אהבה״ לריפוי עצמי, להרגיש שמצבן ישתפר אם יהיו בנות-זוג/קולגות/אמהות/חברות טובות יותר, ולשאול ללא הרף ״האם אני מספיק אוהבת?״.

 

הבדלי מגדר בגורמים לדיכאון

גורמים לדיכאון אצל נשים

אצל נשים, בעיות במערכות יחסים הן גורם נפוץ לדיכאון. מחקרים העלו שייתכן והגורמים לדיכאון שונים אצל נשים ביחס לגברים, וזאת בשל גורמים ביולוגיים, ציפיות תרבותיות וחוויות שונות. עוד נמצא שבעיות בנישואים, קשרים עם ההורים וחוסר תמיכה חברתית הם גורם דיכאון משמעותי יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. גורם עיקרי נוסף לדיכאון אצל נשים הוא נוירוטיות, או המצאות במצב רגשי שלילי. מחקר אחר הראה שסימפטומי הדיכאון של נשים שונים וסביר יותר שיחוו הפרעות פאניקה וחרדה בנוסף לדיכאון, בהשוואה לגברים. זאת ועוד, נשים מדוכאות נוטות יותר להעלות משקל ולחוש עייפות מופרזת ביחס לגברים מדוכאים. גם שינויים הורמונליים אצל נשים משחקים תפקיד באופן בו משפיע עליהן הדיכאון. בהקשר של ההשפעה ההורמונלית נמצא כי: בנות בעלות היסטוריות משפחתית של דיכאון יטו יותר לחוות התפרצות של דיכאון בבגרות המינית; נשים עם דיכאון סובלות מתסמינים חמורים יותר בשלב הטרום-וסתי של המחזור, אפילו אם הן נוטלות תרופות נוגדות דיכאון; דיכאון שלאחר לידה פוגע ב-1 מכל 7 נשים; במהלך תקופת הבלות גובר הסיכון של נשים לדיכאון; לנשים יש סיכוי גדול פי 2-3 לחלות בדיכאון במהלך גיל הבלות אפילו אם מעולם לא לקו בו לפני כן. 

גורמים לדיכאון אצל גברים

פיטורים וחוסר יכולת לכלכל משפחה הם טריגרים שכיחים לדיכאון. מחקר העלה כי גברים נוטים יותר לחוות דיכאון עקב שימוש בסמים, ניצול מיני בילדות, היסטוריה קודמת של דיכאון ומאורעות חיים מלחיצים מאוד. עוד הראה המחקר כי גברים עשויים להיות בעלי נטייה גדולה יותר לדיכאון כתוצאה מכישלון בהשגת יעדי חיים או מהערכה עצמית נמוכה. עניינים כספיים ומשפטיים ובעיות בקריירה נמצאו כגורמי דיכאון אצל גברים לעתים קרובות יותר ביחס לנשים. גם סימפטומי הדיכאון אצל גברים עשויים להיות שונים והם נוטים יותר לחוות התקפי זעם, אגרסיה והתנהגות של לקיחת סיכונים. למרות הדעה שיותר נשים חולות בדיכאון, ייתכן ולא כך המצב, אלא שהשוני בתסמינים הופך את אבחון הדיכאון אצל גברים לקשה יותר. סימפטומים מסורתיים של דיכאון, כמו עצבות או בכי, עשויים להיות חבויים יותר או לא מדווחים כאשר מדובר בגברים, אולי מתוך תחושה שהסימפטומים הללו מתנגשים עם האופן בו נתפשים גברים בחברה. על אנשים הסובלים מתסמינים של דיכאון לפנות לעזרה מקצועית, שכן ללא טיפול המחלה עלולה להחריף ולפגוע באיכות החיים, ובמקרים חמורים אף להוביל למחשבות אובדניות או לפגיעה עצמית.

 

בואו להתייעץ אישית על התמודדות עם דיכאון 

תאמו מפגש של חצי שעה לייעוץ ממוקד, קצר וחד-פעמי עם איתן טמיר, ראש המכון.

עלות המפגש:  280 ש״ח.

ניתן לקבוע ישר ביומן של איחן: 

לתיאום יעוץ בקליניקה

לתיאום יעוץ בזום

 

סיכום וכתיבה: 

גיא פינקלשטיין עם צוות המטפלים בדיכאון, מכון טמיר

 

מקורות:

Andreas Walther, Jonas Breidenstein and Robert Miller (2018). Association of Testosterone Treatment With Alleviation of Depressive Symptoms in Men A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Psychiatry. Published online November 14, 2018. doi:10.1001/jamapsychiatry.2018.2734

Caroline B Smith, Tom Rosenström, Edward H Hagen, Strength is negatively associated with depression and accounts for some of the sex difference: A replication and extension, Evolution, Medicine, and Public Health, Volume 10, Issue 1, 2022, Pages 130–141, https://doi.org/10.1093/emph/eoac007

https://www.verywellmind.com/difference-between-male-and-female-depression-symptoms-3892841

https://www.bjceap.com/Blog/ArtMID/448/ArticleID/39/The-Difference-Between-Male-and-Female-Depression

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.