לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

רגשות רציונליים / אייל וינטר

ספרים | 29/10/2012 | 17,188

"רגשות רציונליים", ספרו של הפרופ' אייל וינטר, ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית, הופך על ראשה את ההיררכיה המקובלת בין השכל לרגש. וינטר כופר בחלוקה הקשיחה המקובלת בין המערכת הרגשית למערכת הרציונלית, ובעזרת שורה ארוכה ומאלפת של מחקרים מראה כיצד רק שילוב בין שתי המערכות הללו מביא אותנו להחלטות הטובות ביותר להישרדותנו שלנו.

רגשות רציונליים / אייל וינטר 
 
אייל וינטר
רגשות רציונליים
איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל
 
דביר
 
 
 
 
"מיסטר ספוק מהסדרה מסע בין כוכבים נהג להסתכל על חבריו לספינת החלל בסלחנות מהולה בתמיהה והתנשאות. ככל ילידי הכוכב וולקן, ספוק, בניגוד אלינו, פעל אך ורק על פי התבונה וההיגיון והיה נעדר רגשות כליל. האם תחושת הנחיתות שחשנו כשצפינו בו מתנהל בקור רוח, ברגעי המשבר הגדולים ביותר על הסטאר-טרק, היתה מוצדקת? האמת היא שאילו התפתח המין האנושי כבני הכוכב וולקן היו חיינו קשים שבעתיים וסביר להניח שלא היינו שורדים כלל."
 
חוקרי מדעי החברה נוהגים לטעון שהאדם הוא מכונת חישוב מלאת קפריזות ובאגים. שהרגש והאינטואיציה מטעים אותנו פעם אחר פעם ומרחיקים אותנו מההחלטה הנכונה, הרציונלית.
רגשות רציונליים, ספרו של הפרופ' אייל וינטר, ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית, הופך על ראשה את ההיררכיה המקובלת בין השכל לרגש. וינטר כופר בחלוקה הקשיחה המקובלת בין המערכת הרגשית למערכת הרציונלית, ובעזרת שורה ארוכה ומאלפת של מחקרים 
מראה כיצד רק שילוב בין שתי המערכות הללו מביא אותנו להחלטות הטובות ביותר להישרדותנו שלנו. רגשות רציונליים מוכיח כי מותר האדם החושב והמרגיש על פני האדם החושב בלבד. כך למשל:
- אנשים כועסים מבחינים טוב יותר בין עיקר לתפל בלהט הויכוח
- גם אם נעצים רגשות כדי לשרת את האינטרסים שלנו – סופנו להשתכנע ברגש המוגזם
- תחושת שייכות, אפילו מלאכותית וקלושה, מולידה שיתופי פעולה פוריים
- אמפטיה ורגישות לזולת יקנו לנו יתרונות חומריים מיידיים
- ואפילו תכונות כמו אלטרואיזם וענווה מתגלות כאסטרטגיה אבולוציונית יעילה.
 
פרופ' אייל ויינטר הוא מנהל המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית - מהחשובים בעולם בתחום המחקר על קבלת החלטות. חתן פרס הומבולדט של ממשלת גרמניה לשנת 2011. חבר המועצה של האגודה הבינלאומית לתורת המשחקים וחבר צוות העריכה בכתב העת החשוב בתורת המשחקים. הוזמן להציג את עבודותיו בכ-120 אוניברסיטאות ב-26 מדינות ברחבי העולם ובהן: הרווארד, סטנפורד, פרינסטון, ברקלי וקיימברידג'. יעץ בנושאי כלכלה למשרד האוצר ולוועדת הכלכלה בכנסת ובנושאי ביטחון לצה"ל, לוועדת חוץ וביטחון ולמועצה לביטחון לאומי.
 
 
 
לפניכם פרקים מתוך הספר באדיבות המחבר וההוצאה לאור:
 
 
 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.