סיון שרגאי
סיון שרגאי

מאמרים

היכולת להיות בשיעמום

מה עושים עם כל החופש הזה??
תאריך פרסום: 12/9/2017

בתקופה זו של השנה הורים וילדים רבים עמלים על התוכניות ועל הלוגיסטיקה העדינה שנקראת חופשת הקיץ. שאלות רבות מתעוררות בהקשר זה לגבי המינונים של פעילויות הפנאי, הקייטנות ודרישות בית ספר והבית.

נראה כי אחת השאלות החשובות שעומדת בבסיס הדאגות, היא עד כמה זה בסדר שהילד ידווח שמשעמם לו. או במילים אחרות, עד כמה צריך לספק פעילויות ואטראקציות בחופשת הקיץ הארוכה, כדי להפיג את השעמום: "מה עושים היום?".

כדי לענות על שאלה זו אתבסס על מאמר של דונלד וויניקוט (ממפתחי הטיפול הפסיכולוגי בילדים במאה הקודמת), לגבי "היכולת להיות לבד".  כבר מראשית החיים מפתח התינוק את היכולת להיות לבד, בנוכחות ההורה. תדמינו לרגע את התינוק הבוהה במובייל או בקרני השמש, את השלווה הזו שנסוכה על פניו, כאשר הוא חוקר את העולם לבדו. הצללים והאורות מושכים אותו לכיוונים שונים והוא חש משוחרר להכיר את העולם כאוות נפשו.

זמן זה, בו התינוק לבד, אך יודע שהוריו נוכחים ונמצאים עבורו, ללא דרישות, עוזר לפיתוח של העצמאות והסקרנות ללמוד על הסביבה. עם הזמן, היכולת להיות לבד מופנמת באישיות התינוק והוא לומד להיות לבד, גם בלי נוכחות ההורה.

בשונה מכך, תינוק שהסביבה עסוקה בלהפעיל ולגרות אותו ללא הפוגה, עלול לפתח קושי בלהתמודד באופן עצמאי ויהיה זקוק למבוגר אחראי שינווט אותו בכל התמודדות בה יתקל.

בהשאלה, ניתן להסיק מכך, לגבי היכולת להיות בשעמום והרווחים שיש בה להתפתחות הרגשית של הילדים. יכולת זו, נרכשת כחלק מתהליך התפתחותי בריא, בו הילד לומד ליהנות משהות עם עצמו, יכול לפתח תחומי עניין ולגלות סקרנות כלפי הסביבה שלו. אלו רגעים מיוחדים בהם אנו מגלים עד כמה יצירתיות ודימיון יש בילדים כאשר אנו מאפשרים להם לבטא אותה.

דרך פרספקטיבה זו ניתן לראות בשעמום הפוגה רגעית מדרישות החיים ומהצורך לפעול בעולם. בהדרגה, הילד לומד את המינונים הנכונים עבורו של עשייה, מנוחה ותעסוקה עצמאית, גם ללא הכוונה של ההורים.

מעבר לכך, גם המסר ההורי חשוב מאוד. הילדים שלנו לומדים לראות את העולם דרך העיניים שלנו. כאשר אנו תופסים את השעמום כמשהו שיש בו גם ערך ואנחנו לא נבהלים ממנו, אנחנו מעבירים להם את האפשרות להיות קשובים לעצמם, לפתח את האינטואיציות הפנימיות וללמוד לקחת אחריות ולהתמודד עם משימות החיים בדרכם.

 

תגובות

הוספת תגובה


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.