פסיכולוגיי
פסיכולוגיי

מאמרים

יום עיון 2009 - תוכניה

יום העיון השנתי:
בין נטיה (מינית) להטיה (מקצועית)
סוגיות בעבודה טיפולית עם לסביות הומואים ביסקסואלים וטרנסג'נדרים (להט”ב)
והשנה: משפחות להט"ביות, להט"בים ומשפחותיהם
תאריך פרסום: 14/9/2009
 

 
פסיכולוגיי, ביה”ס לעבודה סוציאלית ע”ש בוב שאפל אונ' ת"א ומרכז החינוך חוש"ן יקיימו את
יום העיון השנתי השני:
בין נטיה (מינית) להטיה (מקצועית)
סוגיות בעבודה טיפולית עם לסביות הומואים ביסקסואלים וטרנסג'נדרים (להט”ב)
והשנה: משפחות להט"ביות, להט"בים ומשפחותיהם
יום העיון ייערך ביום חמישי, 15 לאוקטובר 2009
בבית הספר לעבודה סוציאלית ע”ש בוב שאפל באוניברסיטת ת”א
יום העיון השנתי עומד בסימן האירוע הקשה ב”בר נוער” בתל אביב. בחברה בה רווחים עדיין גילויים ועמדות הומופוביים מתקיים ביתר שאת הצורך בהרחבת הידע של המטפלים בלהט”בים ונגישותם של אנשי מקצוע, מתחומים שונים, לטיפול באוכלוסיה זו ובבני משפחותיהם.
השנה יתמקד יום העיון במשפחה הלהט”בית ומשפחתו של הלהט”ב: כיצד מתמודדות משפחות עם יציאתו מהארון של בן-משפחה - האתגרים וההסתרה; כיצד לעזור כאשר נפגע הקשר בין הנער הלהט”בי והוריו; אילו קשיים עומדים בפני להט”בים הרוצים להקים משפחה; להטב”ים דתיים - המפגש בין דת לנטייה המינית והקמת משפחה; מהן הדילמות שפוגש התא המשפחתי הלהט”בי בראשית דרכו, ומהן הדילמות “באמצע הדרך”.
סוגיות אלו ונוספות עומדות במרכזו של יום העיון, המיועד לאנשי טיפול מדיסציפלינות שונות. ביה”ס לע”ס אונ’ ת”א, מרכז החינוך חוש”ן וארגון פסיכולוגיי יציגו ביום העיון גופי ידע תיאורטיים וקליניים, העוסקים בסוגיות טיפוליות ובהיבטים רגשיים עימם מתמודדים מטפלים ומטופלים במרחב הטיפולי הפרטני, הזוגי והמשפחתי.
סדר יום
רשימת ההרצאות והסדנאות
לפרטים והרשמה
סדר יום:
8:30 - 9:00 התכנסות
9:00 - 9:30
פתיחה, ברכות:
פרופ’ ריקי סויה - ראש בית הספר לעבודה סוציאלית על שם בוב שאפל אוניברסיטת תל אביב
בתיה פנחסי - בית הספר לעבודה סוציאלית על שם בוב שאפל אוניברסיטת תל אביב
יואב ארד - יו”ר מרכז חוש”ן
9:30 - 10:15
בניית קשר ותיקון כשלים במערכת ההתקשרות:
טיפול משפחתי עם בני נוער גאה - ד”ר גארי דיימונד
10:15 - 10:35 קפה
10:35 - 11:20 תהליכים רגשיים לקראת הורות משותפת ללא זוגיות - עפר ספיר
11:20 - 12:35 "מתביישים להתבייש" - רבקה הראל
12:35 - 13:20 הפסקת צהריים
13:20 - 14:50 סדנאות (פירוט בטבלה להלן)
15:10 - 16:30
פאנל מסכם - המשפחה הלהט"בית, מפגש עם הומופוביה מבחוץ ומבית - מנחה שלי נתן
הקרנת הסרט A little tiger ודיון (הסרט באדיבות TLVFest.com הפסטיבל הגאה)
דיון
רשימת ההרצאות והסדנאות
נושא הסדנא / הרצאה מרצים / מנחים תמצית התוכן
הרצאות מליאה
בניית קשר ותיקון כשלים במערכת ההתקשרות: טיפול משפחתי עם בני נוער גאה ד"ר גארי דיאמונד - פסיכולוג קליני, מטפל משפחתי, ואחד ממפתחי “טיפול משפחתי מבוסס התקשרות”. מרצה בכיר, המחלקה לפסיכולוגיה, אונ’ בן-גוריון בנגב ההרצאה תתייחס לחשיבות של הקשר ילד-הורה בגיל ההתבגרות, מקורות לכשלים בהתקשרות בקרב נוער גאה, והתערבויות טיפוליות לשיקום הקשר ולהגברת הקבלה ההורית.

הצג תקציר מפורט
תהליכים רגשיים לקראת הורות משותפת ללא זוגיות עופר ספיר - פסיכולוג קליני וחינוכי, מנהל המסלול לטיפול דינמי לילדים ומבוגרים בת.ל.מ. תל-אביב ההרצאה תתמקד במורכבות העולה בקשר שבין גבר ואישה, שאינם זוג רומנטי, העומדים לפני הורות משותפת. נתייחס לפנטזיות, חרדות ומשאלות שעולות בשלב זה, נחשוב על עיבוד האבל הכרוך בכך, על תהליכים הקשורים בנפרדות, תלות ואינטימיות, ועד כמה מתאפשר מרחב פנימי לשותפים לתהליך.
הצג תקציר מפורט
"מתביישים להתבייש": הבושה בהתמודדות של משפחות עם בן משפחה נשא HIV רבקה הראל - פסיכוטרפיסטית, מדריכה ומטפלת משפחתית, זוגית וקבוצתית, מרצה וחברה במכון הפסיכואנליטי להנחיית קבוצות על אף נוכחותה המשמעותית של הבושה בחיי הנשאים ובקשר שלהם עם גורמי מקצוע, הנושא אינו זוכה לתשומת לב מספקת במערכות הטיפוליות. בהרצאה ננסה להאיר את נושא הבושה כרגש מובחן ומובדל מרגשות אחרים, ולתאר כיצד הוא מהווה גורם תוקע וחוסם, ולעיתים עלול אף להיות הרסני ביחסי הנשא עם עצמו, משפחתו וסביבתו. כמו כן, נדגים כיצד עבודה על הבושה עוזרת לצאת ממצבים אלו ומאפשרת דיאלוג פתוח יותר, משחרר ובונה.
הצג תקציר מפורט
פאנל מסכם - המשפחה הלהט”בית, מפגש עם הומופוביה מחוץ ומבית שלי נתן - עו”ס קלינית, דני פרידלנדר - פסיכולוג קליני, עינת השכל - פסיכולוגית קלינית, ד”ר תומר שכנר, שימי מזרחי - עו”ס הקרנת הסרט A Little tiger (באדיבות TLVfest.com הפסטיבל הגאה) ודיון אשר יתמקד בהתמודדות המשפחה הלהט”בית עם הומופוביה. זו המאימת עליה מחוץ וזו המרימה ראשה מפנים הבית.
סדנאות (יש לבחור אחת)
"חיפוש אושר בעולם עויין": קשיים ייחודיים בזוגיות והורות חד מינית וכוחה של נתינת משמעות מולם - היבטים טיפוליים ומחקריים גבע שנקמן - פסיכולוג קליני מתמחה )מרפאה פסיכיאטרית, ביה”ח תל-השומר(. דוקטורנט בחוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב בסדנא נדון בקשיים הייחודיים בזוגיות ובהורות חד מינית, ונבחן את המערכות הפסיכולוגיות המאפשרות התמודדות ויצירת משמעות בתוך המורכבות הרבה. כחלק מדיון זה יוצגו ממצאים מחקריים עכשוויים. משתתפי הסדנא יוזמנו לשתף בסוגיות הנדונות כפי שעולות מעבודתם הקלינית ו/או מחייהם.
הצג תקציר מפורט
מבעל "משפחה רגילה" לחיים כהומוסקסואל: טיפול באבות הומוסקסואלים שחיו או עדיין חיים בקשר הטרוסקסואלי רני לוי - עובד סוציאלי (MSW) פסיכותרפיסט מנחה קבוצות מוסמך. עובד במסגרת המחלקה הפסכיאטרית באיכילוב )כרגע בשבתון(, קליניקה פרטית בת”א. משלב בעבודתו הפסיכודינאמית- פסיכואנליטית עקרונות טיפוליים פמיניסטים הסדנא עוסקת בטפול באבות הומוסקסואליים שהיו או עדיין בקשר הטרוסקסואלי. מצוקתם מורכבת מבדידות, משבר זהות, שאלות לגבי אבהותם והקשר עם בת הזוג, וכן התמודדות עם יציאה מהארון בגיל מבוגר יחסית. בסדנא נדגיש מאפינים, נביא דוגמאות קליניות ונעלה שאלות לגבי פסיכותרפיה פרטנית וקבוצתית באוכלוסיה זאת.

הצג תקציר מפורט
זוהי התבגרותי השניה: פרט ומשפחה באמצע החיים ד"ר דניאל בקר - פסיכיאטר ופסיכותרפיסט. מחבר הספר “כשאדיפוס גדל” הפסיכולוגיה של אמצע החיים לאנשים בקהילה להטב"ית מאפיינים ודילמות ייחודיות באמצע החיים, לא כל שכן למשפחה הלהטב"ית, זאת בשל חידוד שאלות של סופיות, משמעות, בדידות וחופש בחירה, בשלב התפתחותי זה. בסדנא נבחן את ההנחה הזאת, בשיתוף כל המשתתפים, לאחר הקדמה תיאורטית קצרה על הפסיכולוגיה של אמצע החיים.
הצג תקציר מפורט
מלסבית לאמא לסבית: סוגיות המעסיקות נשים לסביות לקראת הורות הדס סנדלר - יועצת ופסיכותרפיסטית
ליאת לב-שלם - עובדת סוציאלית (MSW)
הסדנא תעסוק בסוגיות המעסיקות נשים לסביות, יחידות וזוגות, לקראת המעבר לאמהות: ההחלטה על הכניסה להריון, בחירת הדרך להכנס להריון, ההשפעה על הדינמיקה זוגית, השפעת הסביבה ועוד. הסדנא נערכת בעקבות קבוצות בנושא זה אותן הנחנו במרכז הגאה בתל-אביב. הסדנא תכלול תכנים חווייתים ותיאורטיים.
To bi or not to bi? דניאל ווייסהוט - פסיכולוג קליני, דוקטורנט בהנחיית קבוצות בביה”ס המקצועי לפסיכולוגיה, קליפורניה. מייסד השירות הפסיכו-סוציאלי של "הבית הפתוח" המשיכה לשני המינים מעוררת התלבטויות, דעות קדומות ולעתים אף חרדות. סדנא חוויתית זו תאפשר למשתתפים להרהר, לשתף ברגשות, בתחושות ובמחשבות ולבחון את עצמם סביב נושא הביסקסואליות.

הצג תקציר מפורט
הסט(ו)ריה של התקבלות שירלי קובלסקי - תרפיסטית במוסיקה וסוציולוגית. דוקטורנטית לספרות משווה, אוניברסיטת בר אילן דרך הצגת סיפור אישי, יידונו היבטים שונים של התמודדות בני המשפחה עם הנטייה המינית של הבן/האח. יוצגו מצבי קונפליקט בין תפיסות שונות וצרכים שונים בתוך המשפחה, ודרכים להתארגנות מיטיבה מול מצבים אלו.
הצג תקציר מפורט
מקומו של הארון בטיפול מיני בקרב הומואים ולסביות יחידים וזוגות חד מיניים שרי לביא (MSW) - עובדת סוציאלית ומטפלת מינית, המרכז לרפואה מינית, תל-השומר, שירותי בריאות כללית. פורום מחקר, ארגון הנוער הגאה הסדנא תתמקד במקומו של הארון ובתהליך היציאה ממנו, וכן בתהליך הקבלה של המטופל/ת את עצמם כהומואים ולסביות, כמשפיעים על יכולתם ליצור קשר זוגי, על האינטימיות הזוגית שלהם וכן על תפקודם המיני. הסדנא תכלול הרצאה, דוגמאות של טיפולים מהקליניקה וכן דיון פתוח בהשתתפות הקהל.
אסוציאציות חופשיות, העברה, ותהליכי הזדהות השלכתית של קשישים הומוסקסואלים עמירן ולדמן - עו"ס קליני, מדריך. תלמיד בתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית, אונ’ ת"א. המרכז לבריאות הנפש ראשל"צ, משרד הבריאות. קליניקה פרטית, ת"א הסדנא תציג רכיבים אלו, הלקוחים מתוך השעה הטיפולית עם קשישים הומוסקסואלים ומתוך ראיונות עומק ממחקר פנומנולוגי. רכיבים אלו יידונו וינותחו תוך קישורם לתיאוריה הפסיכואנליטית, לקליניקה ולתיאוריה המעוגנת בשדה המחקר.
הצג תקציר מפורט
הפרעה בזהות המגדרית בילדות? ממצאי המחקר וכיווני טיפול אפשריים ד”ר תומר שכנר - החוג לפסיכולוגיה אוניברסיטת תל אביב והמרפאה לרפואה פסיכולוגית בבית החולים שניידר בחלק הראשון של הסדנא יסקרו ממצאי המחקר העדכניים בנושא התפתחות מגדרית בילדות, בדגש על התפתחות מגדרית שאינה נורמטיבית: פנומנולוגיה, שכיחות, אבחון, המהלך ההתפתחותי מהילדות לבגרות, והקשר לנטייה מינית. בחלקה השני של הסדנא יוצגו גישות טיפוליות שונות ויובאו דוגמאות קליניות מטיפול.
"משולש ורוד": דת-משפחה-להט"ב, עולמם של הלהט"בים הדתיים בעלי משפחות אילון סלייטר - פסיכולוג אירגוני חברתי, קו-מנחה בכיר בתוכנית להנחיית קבוצות ב אוניברסיטת ת"א, מרכז חוש"ן הסדנא תכלול שני סיפוריים אישיים של אשה וגבר דתיים, להט”בים ובעלי משפחות. המספרים יחשפו אתגרים והתמודדויות הנובעים מתוך האינטראקציה בין שלוש הזהויות ויאפשרו למשתתפי הסדנא להכיר מקרוב את המורכבות הזו.
דוקטור תעשה אותי סטרייט! ד"ר עופר מאורר - פסיכולוג קליני, מנהל ‘צוות מטפלים גיי-פרינדלי’, מכון פסיכותרפיה בפריסה ארצית הפונה ללהט”בים, משפחותיהם ולמתלבטים. מרצה במרכז ללימודים אקדמיים ובתוכנית להכשרת מטפלים מיניים באונ’ בר-אילן חלק מההומואים והלסביות מתקשים מאוד בקבלת נטייתם המינית ופונים על רקע זה לטיפול. לעתים בקשתם היא לקבל סיוע בשינוי נטייתם המינית. בסדנא נעסוק במאפייני הפונים הללו, מה אומרים המחקרים העדכניים לגבי אפשרות שינוייה של הנטייה המינית ועל ההתמודדות עם הבקשה ברמה האתית והקלינית.


הצג תקציר מפורט
סוגיות וקוים מנחים בסיסיים בטיפול בלהט"בים שלי נתן - עו"ס, מתנדבת חוש"ן, מנהלת הדרכה וניהול ידע, עמותת עלם. האם טיפול נפשי-חברתי בלהב”ט דורש מיומנות וגוף ידע ייחודי? האם צרכיהם ומצוקותיהם של להטבי”ם ייחודיים? נסקור את גורמי הלחץ ההתפתחותיים של להט”בים, ואת הגישות הטיפוליות המתאימות.
על מה אנחנו לא מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה אפרת רותם - מתנדבת וחברת דירקטוריון חוש"ן. מסטרנטית בחוג לספרות באוניברסיטת ת"א
אבנר הדס - עו”ס (MSW), פסיכולוגיי, צוות מטפלים, מרכז ילדים הורים נס ציונה
בשנים האחרונות קיבל השיח הטיפולי בלהט”בים צביון ליברלי. הסדנה תעסוק באותם חלקים בזהות הלהט”בית בהם השיח הליברלי אינו יכול או אינו מעז לגעת. על מה איננו מדברים ועל מה לא מדברים איתנו גם בחדר הטיפולים? עד כמה מטפלים מכירים את התרבות הלהט”בית? הסדנה תעסוק בנושאים המושתקים מתוך מבוכה, בלבול וחוסר מודעות. נקיים דיון פתוח וכנה על שאלות שאולי לא עלו קודם בדעתכם.
הצג תקציר מפורט
טיפול בנוער להט"ב - האתיקה שבפרקטיקה ד"ר גיא שילה - בית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל, אוניברסיטת תל אביב. רכז מחקר ומלווה מקצועי ארגון נוער גאה העבודה הטיפולית עם בני נוער להט"ב הנמצאים בשלבים שונים של גיבוש נטייתם המינית, מעלה שאלות ודילמות אתיות מהותיות מתחום הטיפול והסיוע. הסדנא תדון בסוגיות אלו, תוך התייחסות לתיאורי מקרים מהשטח, ובשיתוף הקהל.

הצג תקציר מפורט
בעקבות הפיגוע ב-1.8.09 - המשפחה כבסיס (אי) בטחון? ד”ר אלינער פרדס - PH.D, פסיכולוגית קלינית. מרצה במכלללה הבינתחומית, בתל"מ ובאונ' ת"א, ועוסקת בהדרכה בטיפול בטראומה.
אנה טליסמן - MS.W, עובדת סוציאלית, המרכז הגאה בתל אביב.
במסגרת הסדנא נדון במעגלי טראומה וחוסן בעקבות הרצח בברנוער ונערוך היכרות עם יישומים מהטיפול הנרטיבי ומתיאורית ההתקשרות (attachment), באמצעותן ניתן לסייע למשפחות לשמש בסיס בטחון ומקור תמיכה בתהליך גיבוש הזהות בכלל ובהתמודדות עם לחצים וגילויים של בורות ודעות קדומות בפרט.
בסיוע:

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.