חלי ברק שטיין
חלי ברק שטיין

מאמרים להורים

כסף והחופש הגדול

החופש הגדול מעמיד אתגרים מיוחדים בנושא כסף בפני ההורים, וגם הילדים.
כל בילוי, קניה וחופשה עולים כסף רב, וברוב המשפחות בהן התקציב מוגבל נוצרים לחצים ומתחים. על מה להוציא, על מה לוותר, איך להגיד 'לא', איך לקבל 'לא'. להסתדר ולהנות במגבלות התקציב. על כך במאמר הקצר שלפניכם המעלה נקודות למחשבה, והצעות התמודדות.
תאריך פרסום: 25/7/2007

כסף והחופש הגדול-

המצב מוכר- החופש הגדול מגיע, והכסף הלא פחות גדול מתחיל להשפך.

קיטנות, בילויים, נסיעות, קניות. להעסיק ילדים במשך כחודשיים בלי מסגרת לימודים זה דבר יקר. הורים רבים מתוסכלים כי מצד אחד ההוצאות מכבידות מאוד על התקציב המשפחתי, ומאידך הם לא רואים דרך אחרת לשרוד את החופש מבלי להוציא את הכסף. התסכול מוליד חוסר אונים, ואיתו כעס. כעס על כולם. על משרד החינוך והמורים שלוקחים לעצמם חופש כה ארוך, על המדינה שהכל בה כל כך יקר, על עצמם ועל בני הזוג שלא מרוויחים יותר, וכמובן- על הילדים. הלא הילדים הם אלו שעליהם מוציאים את הכסף, ובגללם יש את כל הבעיה.

 

נכון, שבחשיבה הגיונית הילדים אינם אשמים במצב, אבל בהרגשה הם המרגיזים ועליהם מוציאים את רוב הכעס. מספיק שהילד יבקש עוד משהו לקנות לו. את הארטיק האחד יותר מידי, את הצעצוע או הבילוי המיותר בעיני ההורה. ואז מתפרצים בזעם- 'כל היום צריך לקנות לך!!! מספיק, תסתדר בלי! שום דבר לא מספיק לך! אתמול קניתי! אתה כפוי טובה! רק כסף יש לך בראש'. כל הורה מכיר את הטקסטים האישיים שלו כשהילד מבקש כסף שאין, ומוציא ממך זעם חזק וחסר תועלת.

הזעם מעביר לילדים מסר שהם תובעניים ורעים, דבר שאינו מוסיף לדימוי העצמי שלהם, וההורים מרגישים קורבן לדרישות האינסופיות של הילדים,  ואשמה על כך שאינם יכולים לספק להם את רצונם.

קל להסתבך בתחושות ותגובות כאלו, אבל אפשר במאמץ להתארגן אחרת עם הכסף והחופש הגדול. המפתח הוא בידי ההורים.

 

החופש הגדול הרי לא מגיע בהפתעה, אפשר להתארגן לקראתו.

ההורים צריכים לתכנן מראש את תקציב החופש הגדול. להקדיש זמן  כדי החליט בינם לבין עצמם תוך שיקול דעת כמה כסף הם משקיעים ובמה. תכנון תקציב הוא לא פעולה פשוטה, אך היא הכרחית כדי לבנות מסגרת כספית מציאותית שהמשפחה תעמוד בה. הורים הרגילים לא לתכנן, והנכנסים תמיד לאוברדרפט לפחות יקחו על עצמם את האחריות לבלגן הכספי, ולא יאשימו את הילדים על חוסר הארגון שלהם.

 

מבחינת הילדים- אין טעם לומר להם משפטים מעורפלים כמו- אל תבזבזו, או- השנה צריך לצטמצם. צריך לדבר איתם על הכסף בצורה ישירה וברורה. מלבד פעילויות גדולות כמו קיטנות או נסיעות משפחתיות שהם לא מחליטים עליהם צריך ללמד אותם לתכנן תקציב- לדעת מה רוצים, ולהתפשר. זה הזמן לתת להם דמי כיס שבועיים. להחליט מה כוללים הדמי כיס (בזבוזים, בילויים), לקבוע סכום שאיתו מסתדרים.

רצוי גם לתת לילדים סכום קצוב מראש לפני ההליכה לבריכה, לקניון, שאותו יוכלו לבזבז. אפילו ילדים ממש קטנים יכולים לדעת שהם מקבלים עשרה שקלים ואיתם אפשר לקנות קרטיב ושתיה אחת בבריכה. ואם רוצים משהו נוסף צריך לוותר על משהו אחר. הלמידה החינוכית הזו בנושא כסף היא בסיס לחיים אחר כך. החופש הגדול הוא זמן טוב להתחיל בה.

 

אין ספק, שהורים וילדים היודעים  כמה כסף עומד לרשותם, יכולים להפיק את המיטב מכוח הקניה וההנאה שבכסף

 

בהצלחה!!!

 חלי ברק שטיין

פסיכולוגית חינוכית מומחית 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.