פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
האדם אינו פלדה הוא לב ונשמה

האדם אינו פלדה הוא לב ונשמה

עלון פסיכולוגיה עברית | 3/11/2019 | הרשמו כמנויים

אתמול צוינו 24 שנים לרציחתו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. תהליכי עיבוד הטראומה הם לעד ארוכים ומורכבים. נראה שהצלקת הלאומית הזו, כדרכן של צלקות טראומטיות, עוד מהדהדת, בדרכים שונות, נרגעת לתקופות ארוכות, אבל נעשית אדמומית וכואבת בתקופות רגישות. שנדע ימים טובים.

והשבוע באתרנו, מאמרים ופוסטים מלמדים ומעוררי מחשבה ולב:


 הודעות ממומנות 

פסיכולוגיית העצמי

מוזמנים ליום עיון חוויתי במרכזו ההצגה "העבד" על פי ספרו של יצחק בשביס זינגר

ברוח מסורת האיגוד, אנו מזמינים אתכם למפגש קרוב-חוויה עם עולם התרבות, האמנות וההגות היהודית והישראלית.
הרצאות: ד"ר ארז בנאי, רויטל בן מוחה, וד"ר מיכה גודמן. 29 בנובמבר – תיאטרון גשר


אונ' תא - התכנית לפסיכותרפיה

יום עיון השנתי ה- 22 לזכרה של פרנסס טסטין והענקת פרס טסטין

התכנית לפסיכותרפיה, מרכז אקדמי ללימודי המשך ברפואה, אוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם הקרן לזכרה של פרנסס טסטין שמחים להזמינכם ליום העיון שיתקיים ביום שישי 15/11/2019
באולם מרבאום, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת ת"א.


פסיכולוגיה עברית

קידום אישי למטפלים בפסיכולוגיה עברית

חבר-ה בפסיכולוגיה עברית? עוסק-ת בטיפול, אבחון, ייעוץ או הדרכה ומעוניינ-ת בקבלת פניות?
קיימת אפשרות לקדם את הדף המקצועי שלך באופן שיגדיל את החשיפה שלו לקהל.
הקידום בעלות של 30ש"ח למשך חודש, כולל מע"מ או 360ש"ח לשנה


 

שני המאמרים שהתפרסמו השבוע, עוסקים בילדים נפגעי טראומה. הראשון הוא "גוף ללא מנוח  - מחשבות על פסיכותרפיה ממוקדת בגוף עם ילדים שחוו פגיעות מיניות" מאת עינת שופר אנגלהרד. ילדים שחוו טראומה מינית, נושאים עמם זיכרונות גוף שאין להם כל רישום במיינד. במצבים אלו, הטראומה מבוטאת בפעולות, ללא כל יכולת לדבר אותה ולתת לה משמעות ופשר. במאמר מתוארת התרומה של אלווארז לטיפול בפגיעות מיניות כרוניות בילדות ואת משמעות ההקשבה והתכווננות הרגישה לידע המגולם בגוף, לזיכרון ולשכחה של הטראומה.

המאמר השני בנושא הוא מאמרם של ד"ר יעל אררה-אנקרי וד"ר עמיחי בן ארי – "בין מושקעות אימהית ראשונית לטיפול בחשיפה: מאתגרים בטיפול אינטגרטיבי בילדים פוסט טראומטיים להתבוננות מחודשת במרחב הביניים". שלב העיבוד של האירוע הטראומטי הוא אחד מהצמתים המרכזיים בטיפול בילדים המתמודדים עם PTSD. שלב זה מקשה במיוחד על המטפל להישאר בעמדה אינטגרטיבית, ולשלב בין הבנות והתערבויות שמקורן בגישות תיאורטיות שונות. במאמר מוצע שימוש בהמשגה ויניקוטיאנית, ועל בסיסה מוצע מודל אינטגרטיבי החותר לאיזון מחודש בין עמדה של "מושקעות אימהית ראשונית", אמפתית וקרובה לחוויה, לבין שימוש בטיפול התנהגותי מבוסס חשיפה כהנכחה אקטיבית של המציאות והסובייקטיביות של האחר. המודל המוצג מאפשר שילוב דיאלקטי בין גישות טיפול מעולמות תיאורטיים הנחשבים מנוגדים.

ובפסיכובלוגיה – 

בשנים האחרונות צצות המון סדרות טלוויזיה שבהן הדמות הראשית הולכת לפגישות סדירות עם פסיכולוג. אספנו כאלה, מוכרות וותיקות, וגם מאד עדכניות, ואנחנו שמחים להגיש לכם את מצעד המטפלים הטלוויזיונים של פסיכולוגיה עברית – מה השיטה של המטפלת בסופרנוס? וב'שקרים קטנים גדולים'? 

במדור קריאה מודרכת -  ד"ר רננה אלרן, פסיכולוגית ואשת שיקום, עמיתה מומחית בתוכנית צרכנים נותני שירות, מנהלת שותפה של מרכז "חכמת דרך" לידע מניסיון, ויו"ר ISPS ישראל, האיגוד הישראלי לקידום גישות פסיכולוגיות וחברתיות לפסיכוזה, ממליצה על ספר שיריו של גבריאל בלחסן, ומספרת כיצד שיריו ליוו אותה כשסבלה בעצמה מדיכאון במהלך ההתמחות. 

ד"ר מרים אבנרי כהן כותבת על מציאת מקום - בחדר הטיפול, ובכלל. ובעקבות פרשת נח שמצא חן בעייני אלוהים, על הצורך למצוא חן, ועל משמעותו בתוך יחסים. 

ד"ר ארנון רולניק רק רצה שהרופא ראה דרך המסך גם אותו ולא רק את היבלת שלו וכותב דרך החוויה הזו על הסכנה שבסגידה לאפליקציות בתחום בריאות הנפש

ד"ר ניצה ירום שהתה חודש בניו יורק ובוושינגטון וחזרה עם מחשבות על 'האני' הטכנולוגיה והקשר ביניהם בימים אלה. 

פרופ' עמיה ליבליך כותבת על כוחו של המחבר הנוכח – הרהורים על "רחוב מזרח-מערב" מאת פיליפ סנדס

רות נצר כותבת על תערוכתה של אדוה דרורי 'שומרת לילה בואי לגן תכלת', העוסקת בילדים פגועים-נטושים בבית התינוקות והילדים בקיבוץ של פעם בו גדלה. 

יו"ר חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות בעדכונים חדשים על מעבר בין דרגות שכר לפסיכולוגים בשירות הציבורי.

ובהרצאה בנעלי בית – תוכלו לצפות בהרצאות מכנס העשור לבית הספר לטיפול באמצעות אמנויות, אוניברסיטת חיפה שהתקיים השנה.

 

 

האדם אינו פלדה הוא לב ונשמה
הוא בוכה וצוחק, הוא אוהב וכואב
הוא מסתער ונפצע וזועק
האדם הוא אדם.

(יצחק רבין)

 


עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.