לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
רשימת קריאה: תיאוריית ההתקשרותרשימת קריאה: תיאוריית ההתקשרות

רשימת קריאה: תיאוריית ההתקשרות

רשימות קריאה | 24/1/2022 | 2,391

רשימת מאמרים שעוסקים בתיאוריית ההתקשרות של ג׳ון בולבי ומרי איינסוורת, בהקשר תיאורטי, מחקרי וקליני. המשך

התקשרות היא הנטייה המולדת של התינוק לחפש את קרבת הוריו ולהרגיש מוגן ובטוח בקירבתם, והיא מבוססת על צורך אבולציוני להשרדות.. כבר מראשיתה הייתה תיאוריית ההתקשרות בין-תחומית, חצתה גבולות והשאילה מושגים מתחומי האתולוגיה, הביולוגיה האבולוציונית, הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, הפסיכולוגיה ההתפתחותית והפסיכואנליזה. התיאוריה נוצרה על ידי ג׳ון בולבי, פסיכואנליטיקאי בריטי, יחד עם שותפתו האמריקאית מרי איינסוורת. התיאוריה והמחקר מתמקדים בעיקר בתבניות של ציפיות, צרכים, רגשות והתנהגות כלפי אחרים משמעותיים" ("סגנון התקשרות"), כמו גם לאמונותיו של היחיד ביחס לעצמי שלו וביחס לעולם ("דגמי עבודה פנימיים").

רשימת המאמרים שלפניכם מכילה מאמרים שסוקרים את תיאוריית ההתקשרות מזווית מחקרית וקלינית, ועוסקים בהשפעה ההדדית של התיאוריה על השדה הקליני ועל המחשבה הפסיכואנליטית.

רשימת קריאה: תיאוריית ההתקשרות

התקשרות (Attachment)

נופר ישי-קרין | 1/5/2003
סוגי התקשרות וסקירת מחקרים על המידע הידוע לנו כיום על ההשלכות של דפוסי התקשרות שונים, מינקות ועד בגרות, כולל העברה בין דורית, השתקפות תפיסת ההתקשרות בסגנון ההורות, והקשר שבין התקשרות לטיפול.
 

תאוריית ההתקשרות, מאת מריו מיקולינסר ואטי ברנט

מריו מיקולינסר | 10/27/2005
כתב העת מפגש לעבודה חינוכית-סוציאלית הוציא גיליון מיוחד (מס' 21) בנושא: תיאוריית ההתקשרות (Attachment theory) בעריכת פרופ' מריו מיקולינסר וד"ר אטי ברנט. המאמרים עוסקים בתרומתה של מערכת ההתקשרות בנושאים אלו: ◄הטיפול המוסדי בבני נוער במצוקה ◄ייצוג האֵם הפנימי אצל נשים במעבר לאימהוּת ◄בריאותן הנפשית של אמהות לילדים עם מום לב מולד, שביעות הרצון שלהן מהזוגיות והדימוי העצמי של ילדיהן ◄תפקודו של הפרט במסגרות צוותיות ◄היבטים תוך-נפשיים ובין-אישיים של מנהיגות. לפניכם ההקדמה ותקצירי המאמרים וכן מידע על הגליון וכתב העת.
 

התפתחות בהתקשרות

שירי רז | 1/21/2014
פרופסור חיים עומר, ד"ר חנה קמינר, פרופסור יואל אליצור ופרופסור מריו מיקולינסר היו דובריו של יום העיון שעסק בהתפתחויות מאוחרות בתיאוריית ההתקשרות. מתוך הרצאותיהם פורסת שירי רז תמונה רחבה ועשירה של תרומתה הפוריה של תיאוריית ההתקשרות לשדה הקליני והמחקרי כיום.
 

התפתחות וארגון של ההתקשרות: השלכות עבור הפסיכואנליזה

6/27/2021
אריאטה סלייד היא פרופסור לפסיכולוגיה קלינית במרכז לחקר הילד בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל, ופרסמה מאמרים רבים שעוסקים בתיאורית ההתקשרות, במנטליזציה הורית ובהקשרים התייחסותיים של הסמלה מוקדמת. במאמר זה סלייד דנה בהנחות המרכזיות של תיאוריית ההתקשרות לאור הקשר שלהן לתיאורה הפסיכואנליטית וביישומן במסגרת טיפול בילדים ובמבוגרים. ​​​​​​​
 

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: התפתחות, תיאוריה והמשגות תיאורטיות, ג'ון בולבי
אילת גלילי
אילת גלילי
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
אלי סבן
אלי סבן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה
אליה אביקסיס
אליה אביקסיס
פסיכולוג
ירושלים וסביבותיה, אונליין (טיפול מרחוק)
לארה שטראוס
לארה שטראוס
פסיכולוגית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
עדינה פרצובסקי
עדינה פרצובסקי
עובדת סוציאלית
חיפה והכרמל, רמת גן והסביבה
אורין בוטוב
אורין בוטוב
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק), פתח תקוה והסביבה

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.