פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

בית ספר לרגשות: האימה שבלב (סרטון 9)

במסגרת הפרוייקט "בית ספר לרגשות" שהתלווה לתכנית הטלוויזיה "שיחת נפש" בהנחיית פרופ' יורם יובל, צולמו 19 קטעים קצרים בהם פרופ' יובל מדבר על מגוון נושאים הקשורים לרגשות. כל קטע סוקר במבט-על היבטים פסיכולוגיים ונוירוביולוגיים של הנושא הנדון. ביחד מהווים הקטעים "בית ספר לרגשות", המביא על קצה המזלג את עיקרי הידע המדעי העכשווי בתחום הרגשות.
הקטעים מיועדים לכל אדם ואינם מניחים ידע קודם בנושא. עם זאת, גם לסטודנטים לפסיכולוגיה ולמטפלים מדיסציפלינות שונות עשוי להיות בהם עניין. הם עשויים להיות גם מקור מידע לאנשים הנמצאים בטיפול פסיכולוגי, על מנת להבין טוב יותר את רגשותיהם ואת התהליך שהם עוברים.

מאמרים | 8/3/2009 | 23,164

תגיות:

 הותר לפרסום בפסיכולוגיה עברית באדיבות HOT בידור ישראלי

עורכת: ליאת המנחם, מגיש: פרופ' יורם יובל

תמלול: ענת פרידלנד

 

אז מה זה בעצם פחד? ולמה אנחנו כל כך מפחדים? במשפט אחד, פחד הוא מנגנון הגנה. פחד הוא מערכת שהאבולוציה שתלה בנו וחיזקה בנו, שהמטרה שלה לחלץ אותנו ממצבים שמסוכנים לנו, ולמנוע אותנו מלהיכנס אליהם. אף אחד לא צריך ללמד אותנו לפחד. ויש גם דברים מסויימים שאף אחד לא צריך ללמד אותנו לפחד מהם. מכל שאר הדברים אנחנו צריכים ללמוד לפחד. אנחנו לא נולדים כשאנחנו מפחדים מהם. יש דברים מאוד בסיסיים שכל בני אדם וגם חיות, דרך אגב, יגיבו אליהם בתגובה של פחד. רעשים חזקים, הבזק של אור, משהו גדול שמתקרב אליהם במהירות וכו'. כל הדברים האלה מפחידים את כולנו. יש גם דברים נוספים שלמדנו לפחד מהם. והעובדה שבני אדם לומדים לפחד כל כך בקלות מספקת המון פרנסה לפסיכולוגים, לפסיכיאטרים, למטפלים מכל מיני סוגים, מפני שכולנו סובלים ממצבים שהמערכת הזאת מופעלת יותר מידי וזה בעצם לא מפתיע. כי תחשבו על מערכת אזעקה. מערכת אזעקה יכולה לפעול או יותר מידי או פחות מידי. כשהיא פועלת פחות מידי היא לא תתחיל לפעול כשלא צריך. זאת אומרת זה לא יהיה כמו אזעקה של האוטו בלילה, שברגע שחתול נכנס מתחתיו כבר הצפצפה מתחילה לעבוד. מצד שני, אם היא לא תעבוד מספיק טוב יהיו פעמים שהיא תצטרך לעבוד והיא לא תעבוד, וזה מסוכן מאוד. לכן, הברירה הטבעית בררה את מערכת הפחד או החרדה במוח שלנו כך שהיא תעבוד טוב מאוד, אפילו קצת יותר מידי טוב, שיהיו הרבה פעמים שבהם היא תעבוד יותר מידי, כדי שחס וחלילה לא תהיה אף פעם שהיא לא תעבוד פחות מידי. ולכן, המערכת הזאת עובדת טוב מאוד כמעט אצל כולנו, ולומדת מאוד מאוד מהר. ללמוד לפחד קל מאוד, ללמוד להתגבר על הפחד הזה קשה מאוד. זה לוקח הרבה זמן, זה לוקח הרבה כוח רצון וכו'. אבל המערכת בטוחה היא מערכת אזעקה.

ולסיכום, מה זה פחד? פחד הוא מערכת אזעקה, שמיועדת לשמור עלינו מסכנות, וכשהיא פועלת יותר מידי חזק, כמו שאמרתי, יש הרבה פרנסה לאנשים שנמצאים בברנז'ה שלי.

  

» רשימת כל הקטעים

 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.