לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
מה זה פחד? ולמה אנחנו כל כך מפחדים | פרופ' יורם יובלמה זה פחד? ולמה אנחנו כל כך מפחדים | פרופ' יורם יובל
בית ספר לרגשות: האימה שבלב (סרטון 9)

בית ספר לרגשות: האימה שבלב (סרטון 9)

כתבות | 8/3/2009 | 27,606

אז מה זה בעצם פחד? ולמה אנחנו כל כך מפחדים? במשפט אחד, פחד הוא מנגנון הגנה. פחד הוא מערכת שהאבולוציה שתלה בנו וחיזקה בנו, שהמטרה שלה לחלץ אותנו ממצבים שמסוכנים לנו, ולמנוע אותנו מלהיכנס אליהם.

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: תיאוריה והמשגות תיאורטיות, חרדה, אינטליגנציה רגשית
שירן ברנד
שירן ברנד
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
ענת וייל
ענת וייל
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה
פזית איתן
פזית איתן
עובדת סוציאלית
בוגרת תכנית הנחיית קבוצות
אונליין (טיפול מרחוק), צפת והסביבה
ד"ר רן ליטמן
ד"ר רן ליטמן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
ברק בוגנים
ברק בוגנים
פסיכולוג
עפולה והסביבה, בית שאן והסביבה
הגר קורן
הגר קורן
פסיכולוגית
חיפה והכרמל, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה

 הותר לפרסום בפסיכולוגיה עברית באדיבות HOT בידור ישראלי

עורכת: ליאת המנחם, מגיש: פרופ' יורם יובל

תמלול: ענת פרידלנד

 

אז מה זה בעצם פחד?

אז מה זה בעצם פחד? ולמה אנחנו כל כך מפחדים? במשפט אחד, פחד הוא מנגנון הגנה. פחד הוא מערכת שהאבולוציה שתלה בנו וחיזקה בנו, שהמטרה שלה לחלץ אותנו ממצבים שמסוכנים לנו, ולמנוע אותנו מלהיכנס אליהם. אף אחד לא צריך ללמד אותנו לפחד. ויש גם דברים מסויימים שאף אחד לא צריך ללמד אותנו לפחד מהם. מכל שאר הדברים אנחנו צריכים ללמוד לפחד. אנחנו לא נולדים כשאנחנו מפחדים מהם. יש דברים מאוד בסיסיים שכל בני אדם וגם חיות, דרך אגב, יגיבו אליהם בתגובה של פחד. רעשים חזקים, הבזק של אור, משהו גדול שמתקרב אליהם במהירות וכו'. כל הדברים האלה מפחידים את כולנו.

למה אנחנו כל כך מפחדים?

יש גם דברים נוספים שלמדנו לפחד מהם. והעובדה שבני אדם לומדים לפחד כל כך בקלות מספקת המון פרנסה לפסיכולוגים, לפסיכיאטרים, למטפלים מכל מיני סוגים, מפני שכולנו סובלים ממצבים שהמערכת הזאת מופעלת יותר מידי וזה בעצם לא מפתיע. כי תחשבו על מערכת אזעקה. מערכת אזעקה יכולה לפעול או יותר מידי או פחות מידי. כשהיא פועלת פחות מידי היא לא תתחיל לפעול כשלא צריך. זאת אומרת זה לא יהיה כמו אזעקה של האוטו בלילה, שברגע שחתול נכנס מתחתיו כבר הצפצפה מתחילה לעבוד. מצד שני, אם היא לא תעבוד מספיק טוב יהיו פעמים שהיא תצטרך לעבוד והיא לא תעבוד, וזה מסוכן מאוד. לכן, הברירה הטבעית בררה את מערכת הפחד או החרדה במוח שלנו כך שהיא תעבוד טוב מאוד, אפילו קצת יותר מידי טוב, שיהיו הרבה פעמים שבהם היא תעבוד יותר מידי, כדי שחס וחלילה לא תהיה אף פעם שהיא לא תעבוד פחות מידי. ולכן, המערכת הזאת עובדת טוב מאוד כמעט אצל כולנו, ולומדת מאוד מאוד מהר. ללמוד לפחד קל מאוד, ללמוד להתגבר על הפחד הזה קשה מאוד. זה לוקח הרבה זמן, זה לוקח הרבה כוח רצון וכו'. אבל המערכת בטוחה היא מערכת אזעקה.


- פרסומת -

מה זה פחד?

ולסיכום, מה זה פחד? פחד הוא מערכת אזעקה, שמיועדת לשמור עלינו מסכנות, וכשהיא פועלת יותר מידי חזק, כמו שאמרתי, יש הרבה פרנסה לאנשים שנמצאים בברנז'ה שלי.

  

בית ספר לרגשות - כל הסרטונים

 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.