חלי ברק שטיין
חלי ברק שטיין

מחלי - בנימה אישית

כיצד חוגגים את החגים היהודיים כשחיים עם ילדים מחוץ לישראל

מצד אחד יהודים וישראלים, ומהצד האחר- חיים בארצות הברית, ארץ לא ישראלית ולא יהודית לפי הגדרתה. איך משלבים בין העולמות, איך חוגגים את החגים רחוק מהבית, במיוחד כשיש ילדים...
תאריך פרסום: 24/9/2007

בנימה אישית: במהלך חיי בארצות הברית לא גידלתי בה ילדים בה. התנהלתי בגמישות בין ניו יורק לישראל, גם מבחינה פיזית שהיתי חלק ניכר מהזמן בישראל, וגם נפשית חצי מליבי לפחות היה תמיד בארץ במנטליות ישראלית. לכן, כשהגיעו החגים לא עצרתי לחשוב יותר מידי על משמעותם. חגגתי כשהתאפשר, וכשלא- לא. המשפחה ממילא לא כאן, אין מחויבות לילדים, וכבר חגגתי שנים כה רבות את החגים- אז אני יכולה 'לקחת פגרה מהם'. 

עם זאת , במפגשים עם משפחות ישראליות סביבי, אם באופן חברתי ו/או באופן מקצועי ביעוצים להורים ובטיפולים התחלתי להחשף למורכבות הקשורה לחינוך היהודי בכללו ולהתמודדות עם חגי ישראל בפרט. עצרתי , והתחלתי לגבש ולארגן את מחשבותי ועמדותי האישיות והמקצועיות בנושא. 

לפניכם מה שכתבתי, מקווה שיעניין ויהיה רלוונטי לאלו שמגדלים ילדים בישראל וגם בגולה.

 

איך מחנכים את ילדינו לערכים יהודיים בחגים, כשחיים מחוץ לישראל?

ראש השנה ויום כיפור מאחורינו, סוכות מצידינו, ובהמשך מחכים לנו יתר חגי ישראל- חנוכה, פורים, פסח, ל"ג בעומר, שבועות ואולי אף ט' באב.

 

כישראלים שגדלו וחיו בארץ, לא בטוח שאהבנו את החגים בישראל, לא בטוח שעצרנו לחשוב מה משמעותם עבורנו. חגגנו אותם כי היינו רגילים. כי כל שנה בילדותינו המשפחה שלנו היתה נפגשת, אוכלת, מברכת, שרה, מחליפה מתנות, מתלבשת בחגיגיות. עומדת בפקקים הלוך או חזור. היו צחוקים, וכעסים, והתחשבנויות משפחתיות עם דוד או גיסה כזו או אחרת, היו אין ספור זכרונות קטנים, שבמהלך השנים עצבו עבורנו את החוויה, שנקרא 'החגים'.

 

כשבנינו את משפחתנו, וכמובן כשנולדו ילדינו, רצינו לבנות את מסורת החגים של המשפחה האישית והחדשה שלנו. מסורת, שתהיה גם המשך לכל שאהבנו ממשפחת המוצא שלנו (בית אבא ואמא) וגם שיהיו בה שדרוגים ושיפורים למנהגים שלא היו לרוחנו.

עכשיו אנחנו יכולים, אנחנו כבר לא ילדים שהולכים אחרי הורינו, עכשיו אנחנו ההורים! אנחנו רוצים להחליט מה יהיו הערכים שנלמד את ילדינו, כולל ערכים יהודיים. אנחנו רוצים שהמסורת תיתן להם בסיס, 'נמל בית' מוכר וטוב, שממנו אפשר גם להתרחק כשרוצים. אולי כמו שקרה לנו שבחרנו לעבור לגור בארצות הברית ולדעת כל הזמן שישראל נמצאת שם בשבילי גם מרחוק.

 

עצרו רגע לחשוב- מה הערכים שאתם רוצים להעביר לילדיכם בנושא החגים היהודיים? מה מסורת החג שהייתם רוצים לבנות במשפחה שלכם?

 

כשאתה חי בישראל, אתה לא חייב לחשוב יותר מידי על החגים. במערכת החינוך מלמדים את הילדים את משמעויות החג, ואת השירים המוכרים. בערב החג כל עם ישראל מתכנס בחגיגיות. אתה יהודי וישראלי מעצם שהותך בישראל. לא צריך יותר.

 

כשעוברים לגור עם הילדים בארצות הברית למשל, יש צורך לעצור ולחשוב איך רוצים לחגוג איתם  את החגים. גם אם אתה בארצות הברית לטווח קצר, ובודאי אם כוונתך להשאר לטווח ארוך (ומי באמת יודע זאת מראש) – אתה רוצה שיישאר משהו ישראלי/יהודי בילד שלך, שלא יהפוך כולו לאמריקאי, דובר אנגלית, ומתנהג על פי מינהגים חדשים ושונים כל כך.

 

כשאתה מגדל ילדים ישראליים בארצות הברית (פרדוקס בפני עצמו) כל דבר שקשור לישראליות ויהדות כבר לא מובן מאליו.

זה לא מובן מאליו שילדיך ידעו את שירי החג, שיאהבו אותם, שיתרגשו מהם זה לא מובן מאליו שהם ידעו את המנהגים, שיעצרו את שגרת היומיום לחגוג. זה לא מובן מאליו שירגישו יהודים, שירצו מבחירה להיות חלק מהיהדות.

 

זה נכון, שבאיזורים מסוימים בארצות הברית (ניו יורק למשל) יש 'אווירה יהודית' בחגים. אין לימודים בראש השנה וכיפור, יש שפע בתי כנסת, ומוסדות יהודיים (כמו (jcc & Hebrew schools שעוסקים בחג. ובכל זאת, החנויות לא נסגרות, מערכת החינוך הציבורית לא עוסקת בחג, ורוב האנשים סביבך אינם שותפים פעילים במנהגי היהדות. אתה צריך לעצב בעצמך את מנהגי החג, כי אף אחד לא יעשה זאת עבורך.  אולי תרצה אפילו להקפיד על מנהגי החג יותר מאשר בישראל בגלל שאם לא תעשה זאת, לא יישאר מהחג זכר.

 

חשוב לומר, שאין דרך אחת נכונה להתנהג בחגים, כל משפחה בהתאם לסגנונה, תפיסת עולמה ומצפונה. כל מסורת חגים משפחתית שנבנית היא בסדר, כל עוד היא מתאימה להורים ולילדים, וכל עוד אינה פוגעת ברגשות הסביבה בה חיים.

לגבי החגים היהודיים- יש משפחות שילכו לבית כנסת, ויש שרק יערכו סעודה חגיגית, יש שיבנו סוכה, ויש שרק יתארחו. יש שיצומו, ויש רק שיקפידו על צום בפומבי.

לגבי החגים האמריקאיים- יש החוגגים רק את החגים האזרחיים (יום העצמאות למשל) ומרגישים שזה גם החג שלהם כמי שגרים בארצות הברית, בו בזמן הם לא רוצים כל קשר לחגים הנוצריים שלא יאים לדעתם ליהודים. יש שישימו את המנורה של חנוכה ואת עץ חג המולד ביחד, ויגידו שחשוב לילדים להיות מעורבים במנהגי המקום בו הם חיים. יש שירצו להכיר את מנהגי החגים הנוצריים רק כצופים מתענינים בתרבות שהם חיים בה, אבל ידגישו לילדיהם שזה לא החג שלהם כי הם יהודים. דרכו של מי צודקת?

 

שוב, אין תשובה מוחלטת מה צריך לעשות, ואין פתרון אחד. המציאות של חיים בארץ בה אתה מיעוט אינה פשוטה ויש בה קונפליקטים בלתי נמנעים. כל משפחה צריכה לבחור לעצמה ולהיות שלמה עם דרכה.

 

הייתי ממליצה:

*עצרו וחישבו על אופי החג שאתם רוצים שתהיה במשפחתכם. האם אתם מעונינים בערכי מסורת, יהדות או רק המשך הקשר לישראל? אל תפעלו כאוטומט, כי כישראלים בארצות הברית זה לא מספיק

* התחשבו בגיל ילדיכם וברצונותיהם, חפשו מה שמתאים לכולם במשפחה

(למשל, תנו למתבגרים להעלות את הסתיגויותיהם בלי להדוף אותם כמתחצפים)

*בדקו שהמסרים שלכם לא נוקשים מידי, ושאתם לא לוחצים מידי על הילדים בדרישות החגים שלכם (כשהילד רוצה עץ חג מולד, לא רוצה ללכת לבית כנסת). בדרך כלל לחץ כזה קשור לרגשות אשם וחרדות שלכם  שכדאי להפחית (למשל, אתם מרגישים שאולי פגעתם בילדים כשלקחתם מהם המשפחה בחג, אולי חוששים שהם מתרחקים מידי מהשורשים, ולכן כופים עליהם חגיגיות יתר, שלא מתאימה להם)

*תאמו ביניכם ההורים את המסרים שאתם מעבירים לילדים לגבי החגים, כי ילדים רגישים מאוד לפערים בין ההורים. אם יש מחלוקת חפשו את מקורותיה, בדרך כלל היא קשורה לזוגיות, ורק 'יוצאת' דרך נושא החגים

 

וכמובן, תהנו מהחגים, מהילדים והמשפחה!!! היכן שתהיו...

 ובינתיים -שיהיה בהצלחה, ובהנאה...

ממני, חלי ברק- שטיין

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

הוספת תגובה

דחיה חברתית בכתהדחיה חברתית בכתה4/10/2008

חלי ברק. יפה, אני חושבת ששלחתי לך רעיונות כתשובה בפורום. האם כך? חלי

יפהיפה21/8/2008

דחיה חברתית [ל"ת].

מעונינת לקבל רעיונות להתערבויות כתתיות בנושא של דחיה חברתית של ילדים בודדים או של קבוצות. מדובר בכתות ד' ה'. תודה. יפה. 

חלי ברק שטייןחלי ברק שטיין29/7/2008

יפה, כתבי שוב. יפה, לא הצלחתי לקרא את מה שכתבת, אולי יש בעיה טכנית. ומאוד הייתי רוצה. האם תוכלי לכתוב שוב? תודה מראש חלי

יפהיפה29/7/2008

כוון מחשבה נוסף בענין החגים. [ל"ת].

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.