פרופ' רפיק אברהים
פרופ' רפיק אברהים

פרופ' רפיק אברהים
פסיכולוג-נוירופסיכולוג

פרופ' רפיק אברהים

ברוכים הבאים לאתר החדש שלי

 

מרצה וחוקר בתחום הנוירופסיכולוגיה הקוגניטיבית ומדעי המוח במרכז אדמונד י. ספרא לחקר המוח והחוג ללקויות למידה באוניברסיטת חיפה. 

סיים דוקטורט באוניברסיטה העברית ונחשב למומחה מוביל בחקר התהליכים הקוגניטיביים המעורבים בזיהוי חזותי ושמיעתי של מילים, עיבוד שפה דבורה ורב לשוניות עם דגש על עיבוד השפה הערבית ותפעת ה"דגלוסיה". מחקריו בתחום המעורבות המוחית בעיבוד השפה הכתובה פרצו את הדרך לשדות ידע חדשים ולהבנה טובה יותר של הקשרים בין מאפייני השפה והמעורבות ההימספריאלית (חצאי הכדור) במח.

הפוסט-דוקטורט הוא בילה במחלקה לפסיכולוגיה ובמכון לעיבוד מידע וקבלת החלטות (מעמק"ה) בניהולו של פרופ' אשר קוריאט ובשיתף פעולה עם פרופ' זוהר אביתר. 

בשנים האחרונות, בעיקר בפעילות שני חצאי המוח, עם דגש על הבדלים אינדיווידואליים בצידיות (לטרליזציה) והבסיס הנוירופסיכולוגי של קריאה בשפה הערבית.
בנוסף,

ההתמחות בנוירופסיכולגיה קלינית ביחידה לנוירולוגיה קוגניטיבית במרכז רפואי רמב"ם

ניהל תחנת שירות פסיכולוגי חינוכי "מרכז הגליל".  

פורסמו מחקרים בכתבי עת מובילים בעולם כגון: Neuropsychology , Journal of Experimental Psychology :ו- Brain Topography , ובחלק מהמחקרים צוטטו בעיתונים חשובים ובעלי השפעה אשר נתנו להן במה כגון- CNN ،BBC ،USA Today , Pravda Science Daily-ו  ,  

 הנחית עשרות סטודנטים לתואר מוסמך ודוקטורט.  

השתתפות כחבר במספר רב של ועדות מקצועיות וועדות ייעוץ שונות של משרד החינוך כולל  שפ"י וראמ"ה.

מעורב בפיתוח שיטות לימוד והערכה לאוכלוסייה תקינה ולאוכלוסייה עם לקויות בקריאה בערבית ובהשפעת הדיגלוסיה על התפתחות שפה, רכישת הקריאה  ועיבוד המספר. במסגרת התרומה בהקשר של בחינה מחקרית ומושגית של תוקף המדידה וההערכה במסגרת רפורמות חינוכיות ושל התועלת המופקת מהן.

הוביל מחקר ארצי בשיתוף פעולה עם פרופ' זהר אביתר, ד"ר צור קרליץ וד"ר ענת בן סימון,  מהמרכז הארצי לבחינות והערכה שמטרתו בחינה מחודשת של נושא הגינות הבדיקות הסטנדרטיות הנערכות בסולם ציונים גבוה כמו בבחינת  הכניסה הפסיכומטרית לאוניברסיטאות (מכפ"ל) בערבית.

בניית סוללות אבחונים קבוצתיים (מבחן אלו"ל – יחד עם פרופ' צביה בריזניץ, פרופ' ברוך נבו, ד"ר אוולין שתיל ופרופ' סלים אבו רביעה) ופרטניים כגון מבחן אנטלגנציה (וכסלר) בערבית (WISC IV-ARB) ומבחן לוג'את אלק'ראאה (יחד עם ד"ר אברהים אסדי, פרופ' מיכל שני וד"ר ענת בן סימון).

יצירת קשר

תוכלו ליצור עימי קשר 

בטלפון: 050-2065142

בדוא"ל: raphiq@psy.haifa.ac.il

 

מאמרים

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
Published Articles

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.