לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

הילד / אריך נוימן

ספרים | 7/4/2011 | 17,412

הספר "הילד" מציג מגמות התפתחות שמוטבעות בנפש הילד ומהוות בסיס להתפתחותו, בעזרת מושגים התורמים להבנת הפרדוקס הגדול של ההתפתחות: המעבר מן האישיות הנרציסטית לאישיות המתייחסת אל הסביבה האישית והחברתית ומגשימה את הפוטנציאל הטמון בה במחיר של בדידות וויתור על נוחות. הספר נכתב על יסוד עבודה משותפת של אריך נוימן, תלמידו הבולט של יונג, ותלמידיו.

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: התפתחות, פסיכותרפיה יונגיאנית, ספרים
אליה אביקסיס
אליה אביקסיס
פסיכולוג
ירושלים וסביבותיה, אונליין (טיפול מרחוק)
ענת וייל
ענת וייל
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה
לארה שטראוס
לארה שטראוס
פסיכולוגית
תל אביב והמרכז, שרון ושומרון
יותם קומן
יותם קומן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), פתח תקוה והסביבה
ליהי משולם
ליהי משולם
חברה ביה"ת
אונליין (טיפול מרחוק), פתח תקוה והסביבה
אורין בוטוב
אורין בוטוב
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק), פתח תקוה והסביבה
הילד / אריך נוימן 
 
אריך נוימן
הילד
האישיות בשחר התפתחותה
 
חסינות
 
 
 
 
סוגיית ההתפתחות הנפשית של האדם היא אולי הסוגיה הפסיכולוגית העמוקה והמורכבת ביותר. אם בשאלות פסיכולוגיות אחרות אנו יכולים ללמוד מן הטבע ולהסיק על האדם, הרי ההתפתחות הנפשית היא ייחודית למין האנושי. חיות נולדות ומתות כשהן נושאות את הידע הגנטי שמנחה את עיקר התנהגותן, ומעט ממה שלמדו, אולם אין לדבר על התפתחות האישיות של חתול במשך חייו. אדם, לעומת זאת, יכול להתפתח ויכול שלא להתפתח מבחינה נפשית, ומרחבי ההתפתחות הנפשית שלו הם אינסופיים ויש בהם יסודות מורשים ומטענים נרכשים בצד דפוסי חינוך, חירות ובחירה. כל אלה הופכים את סוגיית ההתפתחות לחשובה ומסובכת לאין שיעור יותר מכל סוגייה פסיכולוגית אחרת.

הספר "הילד" נכתב על יסוד עבודה משותפת של אריך נוימן ותלמידיו. "הילד" מציג גישה חדשנית החושפת מגמות התפתחות שמוטבעות בנפש הילד ומהוות בסיס להתפתחותו. שתיים מן המגמות הללו, שפועלות בילד משחר קיומו, הן צנטרוברסיה – הנטייה לייסד מרכזים או סמכויות שמאפשרים התפתחות של אישיות מובחנת, ואוטומורפיזם – הנטייה של כל יחיד להגשים את הפוטנציאל הייחודי הטמון בו. מושגים אלה תורמים להבנת הפרדוקס הגדול של ההתפתחות: המעבר מן האישיות הנרציסטית לאישיות המתייחסת אל הסביבה האישית והחברתית ומגשימה את הפוטנציאל הטמון בה במחיר של בדידות וויתור על נוחות.
 
אריך נוימן (1905 ברלין - 1960 תל אביב) היה פילוסוף, ופסיכולוג מתלמידיו של קרל גוסטב יונג.
נוימן למד בברלין פילוסופיה, פסיכולוגיה ורפואה. בשנת 1933 עבר לשוויץ ושם למד אצל קרל גוסטב יונג, בשנת 1934 עלה לארץ ישראל. בישראל הקים בשנת 1951 את האגודה הישראלית לפסיכולוגיה אנליטית, הירצה במכון יונג בציריך ובכנסים של איראנוס באסקונה.
נוימן נחשב לבולט מבין תלמידיו של יונג ולאחד הפוריים והמקוריים שבהם. ספרו "הילד" פורסם לאחר מותו ונחשב לתרומה ייחודית בהנבת יסודות ההתפתחות של האישיות הילדית.
 
 
 
לפניכם ההקדמה למהדורה העברית ופרק מתוך הספר, באדיבות המחבר וההוצאה לאור. את הספר ניתן לרכוש ישירות בהוצאה (מס' טל' 0545-330066):
 
הילד / אריך נוימן 1הקדמה למהדורה העברית מאת מיכה אנקורי
 
הילד / אריך נוימן 2מערכת היחסים הראשונית והתפתחות יחסי אגו-עצמי
 
 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.