לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

טיפול בילדים במשחק בחול – הוספת "מגש שלישי" (תוספת לשיטת דורה קאלף)

מאמרים | 8/12/2008 | 1,943 | לעיון בעלי הרשאה מקצועית בלבד

התראפיה במשחק בחול בגישה יונגיאנית מתבססת על שיטתה של דורה קאלף (1980). לפי קאלף, בחדר הטיפול מונחים על השולחן שני מגשים שצבעם הפנימי כחול: האחד מכיל חול יבש והשני חול לח, והמטופל משתמש באוסף מיניאטורות שעומד לרשותו לבניית עולמות שמשקפים מציאות פנימית וחיצונית בתוכם. התהליך היצירתי מתפרש באופן סימבולי לאור תורת הארכיטיפ של יונג ולפי שלבי התפתחות של אריך נוימן.
הטכניקה המוצעת כאן היא הוספת "המגש השלישי" לשני המגשים האחרים שבחדר. הוא נבדל מהם בכך שמידותיו מעט עמוקות יותר, הוא ריק מחול, מונח ישירות על הרצפה וצבעו טורקיז, בהיר יותר מהכחול שבמגשים האחרים. כמטפלת באומנות, העובדת במשחק בחול בשיטה היונגיאנית, אני מוצאת שצירופו של המגש השלישי מתאים במיוחד לעבודה טיפולית עם הגיל הרך והוא מרחיב את אפשרויות ההכלה הטיפוליות, הן מבחינה פיזית והן מבחינה סימבולית. באופן כזה מתאפשר שיחזור שלבי התפתחות ראשוניים.
המגש השלישי נותן מענה לילדים צעירים כאשר יש להם צורך לגעת בצבע הטורקיז. כשהם נכנסים לתוכו, הם יכולים להרגיש בגופם את מסגרת המגש התוחמת ולחוש שיחזור חוויה של מקום ראשוני תחושתי, אשר איתו הם מתמזגים והופכים להיות חלק ממנו. תהליך זה משול לסימביוזה או התמזגות כמו בשלב "האורובורי" הראשוני.

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: הגיל הרך, עזרים, פסיכותרפיה יונגיאנית, טיפול בילדים, פסיכולוגיה התפתחותית
ד"ר רעיה בלנקי-וורונוב
ד"ר רעיה בלנקי-וורונוב
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
שרון ושומרון
דגנית כספי
דגנית כספי
עובדת סוציאלית
אונליין (טיפול מרחוק), עכו והסביבה, צפת והסביבה
אורי אהרונוב
אורי אהרונוב
מוסמך (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), חולון והסביבה
אורית צברי
אורית צברי
פסיכולוג/ית
כרמיאל והסביבה, טבריה והסביבה, צפת והסביבה
ד"ר חלי בולס
ד"ר חלי בולס
מטפלת משפחתית וזוגית
שפלה
חן מדלסי
חן מדלסי
עובדת סוציאלית
שפלה, אונליין (טיפול מרחוק), אשקלון והסביבה

תוכן זה נגיש למשתמשים רשומים (חברי הקהילה המקצועית, כולל סטודנטים ובוגרי מדעי החברה והרוח). לעיון יש להזדהות באמצעות אימייל וסיסמה אישית. אין לך עדיין משתמש בפסיכולוגיה עברית? ​​​​​​​רישום משתמש חדש


Avatar
זכור אותי