לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
יחסי מין בגיל הזהביחסי מין בגיל הזהב

יחסי מין בגיל הזהב

מאמרים | 19/7/2007 | 17,092

עם התקדמות הרפואה קשישים נעשים בריאים יותר מבעבר וחלק מצרכיהם קשור גם לחיי המין. בטיפול המיני בזוג המזדקן יש שוני רב לעומת הטיפול בגיל הצעיר המשך

יחסי מין בגיל הזהב

מאת ד"ר ירון בוקר

 

 

 

עולמנו הולך ומזדקן וישראל ידועה כאחת הארצות בהן תוחלת החיים גבוהה יחסית. הקשישים לא נעשים צעירים יותר,  אך עם התקדמות הרפואה הם נעשים בריאים יותר מבעבר וחלק מצרכיהם קשור גם לחיי המין שכמובן משתנים עם עליית הגיל.

בטיפול המיני בזוג המזדקן יש שוני רב לעומת הטיפול בגיל הצעיר וגיל הביניים. הטיפול כולל הדרכה לשנוי אופי הפעילות המינית מ- INTERCOURSE ל- OUTERCOURSE ושמוש בתרופות שונות היחודיות לגיל. אחד מעקרונות הטיפול המיני הוא דגש על הטיפול הזוגי. בגיל הזהב  זוהי חובה, כיון שישנה השפעה הדדית מכרעת בתפקוד או אי התפקוד המיני בין שני בני הזוג.

בשנים האחרונות מתפתח תחום חדש ברפואה - האנדרופאוזה. בדומה למנופאוזה בנשים ניתן למצוא גברים עם תופעות דכאון, איריטביליות, הפרעות בשינה ובקוגניציה וכן הפרעות בתפקוד המיני. שינויים אלו מיוחסים לעיתים ל- LATE ONSET HYPOGONADISM שהוא סינדרום המאופין בירידה באנדרוגנים ו/או שינוים ברצפטורים לאנדרוגנים ומסביר לפחות חלק מהשינויים הנצפים בגיל זה. התופעות המנופאוזליות בנשים מוכרות הרבה יותר.

חלק מהשינויים במיניות בגיל המבוגר הם פיזיולוגיים אך יש גם לזכור שהשינויים במיניות קשורים קשר עמוק באיכות חיי המין בגיל הצעיר יותר.

שלבי הפעילות המינית

ניתן לחלק, באופן גס, את שלבי הפעילות המינית לשלושה שלבים -

  1. שלב התשוקה - בו שולטים  הפנטזיה והרצון למגע מיני
  2. שלב הריגוש - בו מגיב הגוף לתשוקה ע"י טכיקרדיה, תחושת התרגשות והזרמת דם לאברי המין (המתבטאים בגבר בזקפה ובאשה בגודש ולחלוח נרתיקי).
  3. שלב האורגזמה .

בכל שלב ישנם שינויים האופיניים לגיל המבוגר -

שלב התשוקה

עקב ירידה ברמת הטסטוסטרון קיימת ירידה בתשוקה בגברים ובנשים. בנוסף יש גם השפעה פסיכולוגית של ארועי חיים כגון מצב כלכלי, מחלה או פטירת בן/בת הזוג שכמובן ישפיעו  על החשק המיני, לפחות באופן זמני.


- פרסומת -

בנשים - התופעות המנופאוזליות יכולות לפגוע בירידה בתשוקה גם ללא קשר לשינויים ההורמונליים.

שלב הריגוש

באשה יתכן יובש נרתיקי עקב ירידה ברמת האסטרוגן  ובגבר ישנה האטה כללית בשלב הריגוש ולכן  נחוץ גרוי ידני חזק יותר כדי להגיע לזקפה טובה.

שלב האורגזמה

בגבר שלב זה יכול להפוך למהיר יותר או איטי יותר ובד"כ כמות הזרע הנפלט קטנה יותר. באשה היכולת הבסיסית להגיע לאורגזמה לא נפגעת עם השנים אך תתכן ירידה בעוצמתה.

 

כאשר יש צורך במציאת בן/בת זוג חדשים כתוצאה מפטירת בן הזוג הקודם שינויים אלה מתעצמים. בגילאים אלו ישנו גם קושי ביצירת קשר חדש וקיימת גם בעיה של חוסר איזון בין מספר הגברים והנשים. קיימות גם בעיות אוביקטיביות - לפעמים הקשיש גר עם אחד מילדיו ואז יש חוסר פרטיות. גם ברוב בתי האבות לא ניתן בקלות למצוא פינה אינטימית לקשר מיני.

 

מחלות נלוות משפיעות אף הן על חיי המין

ארטריטיס, למשל, יכולה להפריע פיזית לאקט המיני וסוכרת פוגעת בגברים בהפרעה בזקפה ובנשים ע"י ירידה בעוררות ובתשוקה המינית. לאחר ארוע מוחי - ישנה ירידה בחשק המיני הנובעת מדכאון הקיים גם לאחר ההחלמה הגופנית (החלקית או המליאה). חלק משמעותי מהטיפול הוא הדרכה ומתן מידע על השינויים הצפויים בכל מצב.

גם לניתוחים השכיחים בגיל זה יש השפעות גופניות ופסיכולוגיות. לאחר כריתת הערמונית - אין אמנם השפעה על החשק המיני או הזקפה אך בד"כ יש אורגזמה ללא פליטת זרע ותתכן בעיה בזקפה באופן משני.

לאחר כריתת רחם, ישנן השפעות פסיכולוגיות, הנובעות מהסתכלות הנשים על תפקיד הרחם כחלק מהנשיות, למרות שעל פי המחקרים אין לניתוח עצמו כל השפעה שלילית על המיניות. בנושא זה יש חשיבות מכרעת למתן מידע טרום-ניתוחי.

 

השפעה הדדית של בעיות בתפקוד המיני

מחקרים אחרונים הראו שבניגוד לבעיות מיניות בגיל הצעיר, בגיל המבוגר, ישנה השפעה הדדית משמעותית בין בני זוג כאשר אחד מהם סובל מבעיה בתפקוד המיני. התופעה בולטת בעיקר אצל בנות זוג לגברים עם בעיות בזקפה. מתברר שהמיניות בבנות הזוג נפגעת. ניתן לראות ירידה בחשק המיני, בעוררות ובכמות ואיכות האורגזמה. תופעות אלו נעלמות בד"כ כאשר הבעיה של בן הזוג באה על פתרונה. מצב זה מחייב טיפול בשני בני הזוג במקביל.

לא ניתן לנסות לגרום להעלאת החשק המיני ושפור הזקפה בגבר כאשר לאשתו יש יובש נרתיקי וחוסר חשק מיני מוחלט ולהפך. לכן יש לתפור לכל גבר או אשה את הטיפול המתאים לצרכיו האישיים תוך התחשבות בצרכי בן או בת הזוג. 

עלינו לתשאל באופן יזום באוכלוסיה זו בקשר לבעיות בתפקוד המיני ולעודד אותם לקבל טיפול.

חשוב להדגיש שדוקא עבור קבוצת גיל זו, יש בידינו גם כלים פרמקולוגיים מגוונים יחסית, לעזור בשיפור התפקוד המיני. החל מתכשירי טסטוסטרון ו- PDE5 INHIBITORS   (כגון: ויאגרה או סיאליס )  בגבר - וכלה בתכשירים אסטרוגניים, טיבולון וטסטוסטרון באשה.

יש לזכור ולהזכיר, שלמרות השינויים החלים בגיל הזהב, כאשר שני בני הזוג מעונינים במיניות טובה, יש לעזור להם כי אין גבול ואין הגבלת גיל למין ולאהבה.

 

 

 

הערות

  1. המחבר הינו גינקולוג וסקסולוג מהמרפאה לתפקוד מיני , הדסה הר הצופים
  2. ראו גם כתבה על "שיקום מיני" מאת ד"ר רפי חרותי וד"ר רות אלוני. 

 

מקורות

Report on the 4th World Congress on the Aging Male. Author:Lunenfeld B,  Volume:7 Issue:3,  Page:258-64  Year:2004. Source:Aging Male,

Sex coaching for physicians: combination treatment for patient and partner. Author:Perelman MA,  Volume:15 Suppl 5   Issue:,  Page:S67-74  Year:2003 Source:Int J Impot Res

Partner responses to sildenafil citrate (Viagra) treatment of erectile dysfunction. Author:Montorsi F,Althof SE,  Volume:63   Issue:4,  Page:762-7  Year:2004. Source:Urology

The effect of hysterectomy on sexual functioning. Author:  Maas CP , Weijenborg PT , ter Kuile MM. Source:  Annu Rev Sex Res, (14): 83-113   2003

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: הגיל השלישי, מיניות, טיפול זוגי
איתי סבח
איתי סבח
מוסמך (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
רחובות והסביבה, תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
רשא מוסא-קעואר
רשא מוסא-קעואר
פסיכולוגית
חיפה והכרמל
איזבל אדנבורג
איזבל אדנבורג
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
טלי פרנקל-הוכמן
טלי פרנקל-הוכמן
פסיכולוגית
מודיעין והסביבה
דני שלסמן
דני שלסמן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, כפר סבא והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
אלי ססובר
אלי ססובר
פסיכולוג
רמת גן והסביבה

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

רות בלוםרות בלום21/7/2007

למה הכוונה: מ- INTERCOURSE ל- OUTERCOURSE ?. האם אפשר להסביר למה הכוונה: "הטיפול כולל הדרכה לשנוי אופי הפעילות המינית מ- INTERCOURSE ל- OUTERCOURSE  "?
האם הכוונה להדרכה למגע חיצוני באיברי המין- כדרך גרייה וסיפוק במקום חדירה?

רז אבןרז אבן20/7/2007

סקס ואיכות חיים. אכן מעורר מחשבה. רציתי להוסיף שבמחקר שנעשה על  WELL_BEING של קשישים בבתי אבות ברחבי הארץ, בהשוואה לקבוצות גיל אחרות - נמצא שבעוד בגיל הביניים הקריירה תפסה מקום ראשון, ואילו הסקס רק שני-שלישי, ב"גיל הזהב" הסקס תפס מקום ראשון!
אכן נושא חשוב, שלא תמיד נותנים עליו מספיק את הדעת.
רז