פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

הכל על טיפול מרחוק

התפשטות נגיף הקורונה מצריכה מכולנו להתכוונן מחדש למציאות החדשה של חיינו. ההווה כולל הרחקה חברתית ובידוד, והעתיד עדיין אינו ברור ועשוי לעורר חרדה רבה. מטפלים רבים עברו ויעברו בזמן הקרוב לטפל מרחוק, באמצעות המחשב, כדי להמשיך את הקשר עם המטופלים שהיו להם ולקבל מטופלים חדשים שזקוקים לתמיכה נפשית עכשיו יותר מתמיד.

טיפול מרחוק באמצעות האינטרנט מציב אתגרים וסוגיות חדשות, אבל הוא גם דרך טובה ויעילה להתמודד עם המצב ולהמשיך להציע טיפול פסיכולוגי מיטיב ומקצועי. דף זה ירכז מדריכים וכלים שימושיים לטיפול מרחוק, ויתעדכן באופן שוטף במהלך התקופה הקרובה.

 

מה תוכלו למצוא כאן?

 

מידע רשמי: הנחיות משרד הבריאות

 

תמיכה טכנית: איך מתחילים לטפל מרחוק?

 • מדריך בסיסי לתחילת טיפול בוידאו - המדריך מציע דרכים כדי לבדוק שהמצלמה והמיקרופון שלכם מחוברים ועובדים, ומציג תוכנות בסיסיות ופופולאריות שמאפשרות טיפול מרחוק, על יתרונותיהן וחסרונותיהן. בנוסף, תוכלו למצוא בו גם טיפים בסיסיים לטיפול מרחוק באמצעות וידאו. לחצו כאן כדי לקרוא את המדריך לתחילת טיפול בוידאו.

 • מדריך לשימוש בתוכנת ZOOM לטיפול מרחוק - מסתמן שבישראל ZOOM היא התוכנה הפופולארית ביותר בקרב מטפלים לצורך טיפול מרחוק. כאן תוכלו למצוא מדריך מפורט בעברית שמסביר כיצד להוריד, להתקין ולהשתמש בתכונת ZOOM לטיפול מרחוק לצורך טיפול פסיכולוגי. לחצו כאן כדי לקרוא את המדריך לשימוש בתוכנת ZOOM.

 • סיוע אחד על אחד ב-ZOOM - מאותגרים טכנולוגית? מטפלות ומטפלים שכבר התנסו בטיפול מרחוק יסייעו לכם בהדרכה אחד על אחד. ההדרכה תתקיים תוך שימוש בתוכנה לתקשורת וידאו מרחוק ובליווי טלפוני. הסיוע בהתנדבות או בתשלום שלא יעלה על 120 ש"ח לשעה. לרשימת המטפלות והמטפלים שישמחו לסייע לכם. רוצים להצטרף כמדריכים? להסבר איך להצטרף לרשימת המדריכים.

 

בסירה אחת: קהילת המטפלים עוברת לטיפול מקוון

 

חברותא: טיפול מקוון בקבוצה

 

לשחק במחשב: טיפול מקוון בילדים

 • אתגרים בטיפול אינטרנטי בילדים - ד"ר חנה דויד מסכמת את הידע והניסיון בטיפול מקוון בילדים בגילאי 8-18, ועוסקת בשאלות: מה קורה כשילד צעיר ורוצה את הוריו לידו בעת הפגישה, מה קורה בעת תקלה טכנית, מה קורה כשהאחים הקטנים נכנסים לשיחה או מביעים רצון לכך, ועוד. לחצו כאן לקריאת הפוסט על טיפול מקוון בילדים.

 

זום ומעבר לו: מאמרים ופוסטים העוסקים בסוגיות קליניות בטיפול מרחוק בתקופת משבר הקורונה

 • הקורונה כביטוי עכשווי של ארכיטיפ חורבן האנושות - מאמרה של אילנה לח מציע התבוננות יונגיאנית בהתרחשויות סביב מגיפת הקורונה, מתוך מיתוס בריאה של שבט ההופי, המתאר את השמדת האנושות. לחצו כאן לקריאת המאמר של אילנה לח.
   
 • מבט פסיכואנליטי-אנושי על משבר הקורונה - חנה ויסברג מציעה במאמרה הסתכלות פסיכואנליטית על ההיבטים השונים שבהתמודדות עם המציאות החדשה אליה נקלענו. דרך פרויד, ביון, ויניקוט ופסיכואנליטיקאים נוספים, היא מנסה לתת פשר לתהליכי הנפש שאנו כולנו עוברים תחת משבר הקורונה. לחצו כאן לקריאת המאמר של חנה ויסברג.
   
 • עשרה עקרונות אנושיים להתמצאות במציאות דיגיטלית - במציאות שבה אנחנו הכי זקוקים לחיבוק, אמרו לנו לא להתקרב. לרגל המציאות החדשה אליה נקלענו, העלתה דפנה עינת ליבר, שחוקרת בשנים האחרונות את ההשפעה של המציאות הדיגיטלית על המתרחש בקליניקה, מספר דגשים שיכולים לאפשר לנו קרבה דיגיטלית וטיפול באמצעים מקוונים. לחצו כאן לקריאת המאמר של דפנה עינת ליבר.
   
 • הקלה רגשית בקרב הסובלים מנסיגה חברתית ותפקודית בזמן משבר הקורונה - ד"ר אוהד נחום מונה מספר סיבות אפשריות אשר עשויות להסביר את ההקלה המסוימת בתחושתם של אלו הסובלים מקשיי תפקוד ונסיגה חברתית. לחצו כאן לקריאת הפוסט של ד"ר אוהד נחום.​​​​​​​
  ​​​​​​
 • על אפשרויות טיפוליות באמצעות טכנולוגיה ולא רק לימי הקורונה - ארנון רולניק מציע כיצד ניתן להדהד את תכני הפגישה הטיפולית ולבצע הערכה של התקדמות הטיפול כאשר מטפלים מרחוק. תוך התייחסות למרכיב הטכנולוגי ולקשר הטיפולי כשני בעלי ברית בתהליך הטיפול. לקריאת הפוסט של ארנון רולניק.
  ​​​​​​​
 • חיי משפחה בימי קורונה: המלצות להורים בתקופה הנוכחית - רתם מילמן-זמיר מציעה מספר המלצות שמטרתן לסייע בשימור עקרונות בסיסיים לשגרת חיים מיטבית בצל קשיי המצב. לחצו כאן לקריאת המאמר של רתם מילמן-זמיר.

תגיות:

נערך לאחרונה ב-5/4/2020 18:23