מכון טמיר 2021
מכון טמיר 2021

מאמרים

נפש בבידוד | 6 טיפים לטיפול בקשיים רגשיים בקורונה

קרין אמיתי, עובדת סוציאלית קלינית במכון טמיר, מציעה עצות יעילות להתמודדות נפשית עם תקופת הקורונה והימים שאחריה. מוזמנים/ות לקרוא ואולי גם ליישם בחיים.
תאריך פרסום: 29/5/2020

נפש בבידוד | 6 טיפים להתמודדות עם קשיים רגשיים בימי הקורונה

טיפים להישרדות נפשית בימי הקורונה- איך מנהלים את החרדה? 

מאת קרין אמיתי, MSW, מכון טמיר

התמודדות עם פחדים המתעוררים בעקבות התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה עשויים לגבות מחיר נפשי גבוה, בייחוד עבור אנשים המתמודדים בשגרה עם בעיות של חרדה. אחד הדברים הקשים ביותר עבור מרבית האנשים הוא חוסר הוודאות – אנחנו עדיין לא יודעים מה תהיה ההשפעה והיקפה, דבר שמהווה "קרקע מזינה" לתחושות מציפות של חרדה וקטסטרופה.

אנחנו מביאים כאן טיפים להתמודדות וניהול החרדה בתקווה לחזק תחושה של שליטה אל מול מצב ייחודי שאנחנו מסתגלים אליו ביחד כולנו כרקמה אנושית אחת. 

התעדכנות במתרחש – עניין של מינונים: ידע הוא כוח ואכן חשוב להתעדכן, בעיקר כדי לדעת ולעקוב אחר ההנחיות שנועדו לצמצמם ולמנוע את ההתפשטות, אך התעדכנות בלתי פוסקת, אולי בניגוד להגיון, מגבירה את החרדה ואינה מקלה עליה. הגבול של כל אחד מאיתנו הוא שונה, היו קשובים למינון שנכון לכם. כמו כן, חשוב לעקוב אחר מקורות ידע מוסמכים בלבד. 

התמקדו בדברים עליהם אתם כן יכולים לשלוט:  כל כך הרבה היבטים בהתמודדות הזו, הן באופן המיידי, והן בתווך היותר ארוך, הם מחוץ לשליטה שלנו, דבר שאף הוא טריגר עצום לחרדה. זה עוזר להסית את תשומת הלב לדברים שאנחנו כן יכולים לשלוט עליהם – בין אם זה ציות להנחיות של משרד הבריאות, הקפדה על שינה וספורט שמחזקים את המערכת החיסונית, תרגול נשימות ומיינדפולנס וכדומה. 

תוכניות או לא להיות – נסו לתכנן מה שניתן: ערכו רשימה של תרחישים אפשריים שמעוררים חרדה, כמו אובדן זמני או קבוע של עבודה, אפשרות של הדבקות של עצמכם או היקירים לכם, שגרה של ילדים בבית וכדומה. אם עצם כתיבת הרשימה מעוררת חרדה משתקת, כמובן שעצרו וקחו הפסקה. כתבו פתרונות אפשריים, רלוונטיים, וספציפיים שתוכלו ליישם בתרחישים השונים. הניחו את הרשימה בצד, והיעזרו בה בשעת הצורך בלבד. 

הישארו "מחוברים" על אף הבידוד החברתי הנדרש: אנחנו יצורים חברתיים ותנאים של סגר ובידוד הם בעלי השפעה עמוקה על הגוף נפש שלנו ועשויים להגביר תחושות של ייאוש, דיכאון, חרדות וכן להשפיע על הבריאות הפיזית שלנו. הטכנולוגיה בימנו מאפשרת להישאר בקשר, לקבל תמיכה ולהעניקה ליקרים לנו. אם אתם מכירים את עצמכם כמי שנוטים להסתגר במיוחד בתקופות משבר, הגדירו מראש שיחה שבועית, כדי להימנע מבידוד גמור. לצד זאת, גם כאן מינונים וקשב זה המפתח, אם החיבור התמידי מגביר תחושות לא טובות, זה בסדר לקחת פסק זמן ולעשות דברים אחרים שממלאים אתכם. כמו כן, אל תיתנו לנושא של הקורונה להשתלט על כל שיחה, ונצלו את זמן השיחות להסחת דעת מהלחץ. 

תדאגו לגוף והנפש שכם – מצאו מה שעושה לכם טוב: נסו עד כמה שניתן לשמור על שגרה, אכלו דברים שמזינים אתכם, תעשו דברים שגורמים לכם הנאה, מצאו דרכים להתעמל, ואימון כלשהו שעשוי להביא להרגעה והרפייה כמו מיינדפולנס או מדיטציה. הימנעו משימוש באלכוהול וחומרים אחרים להרגעה עצמית. 

עזרו לאחרים – זה יעזור גם לכם: נמצא שאנשים שמתמקדים בסיוע לאחרים, בייחוד בזמני משבר, נוטים להיות שמחים יותר ובריאים יותר. עזרה לאדם אחר היא משמעותית לא רק ברמה הבינאישית אלא גם ברמה הקהילתית. נתינה לאחר היא גם נתינה לעצמנו בכך שמתאפשר לנו להחזיר בכך לעצמנו מידה מה של תחושת שליטה וכוח, וכן מידה לא מבוטלת של מטרה ומשמעות. להיות אדיב לא עולה כסף, אך זה אחד הדברים היקרים ביותר שיש לנו. 

 

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.