מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed
מכון טמיר 2019 - היכן שהיה אגו שם יהיה Feed

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

מיומנויות ויסות רגשי בטיפול דיאלקטי התנהגותי DBT

ויסות רגשי הוא פרק חשוב במיומנויות של טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT). במיומנוייות ויסות רגשי לומדים המשתתפים להבין את תפקיד הרגשות, להכיר את דחפי הפעולה שמלווים כל רגש, לזהות את הרגש בזמן אמת וללמוד איך להתמודד אתו באופן יעיל. מיומנויות ויסות רגשי עוזרות בהפחתת פגיעות, בהגברת החוסן הרגשי לעמוד בפני רגשות בלתי רצויים ולשפר את הבריאות הנפשית בדרך ל"חיים שראוי לחיותם"
תאריך פרסום: 20/11/2018

ויסות רגשי בטיפול DBT

לקראת הקמתה של קבוצה חדשה למיומנויות DBT, אנו מעלים מאמר חדש שמתאר את אחת מארבע המודולות של טיפול דיאלקטי-התנהגותי - ויסות רגשי. אם אתם מעוניינים להצטרף לקבוצה, צרו עמנו קשר לשיחת התאמה לפגישה עם פסיכולוגית בתל אביב, שמנוסה בטיפול DBT. 

 

מה הם קשיים בוויסות הרגשי?

ישנן הגדרות פסיכולוגיות שונות לקשיי ויסות רגשי.

במאמר זה נגדיר אותם, בהתאם לגישת הטיפול הדיאלקטית-התנהגותית, כנטיה מופרזת לפגיעות רגשית, עם חוויה שלילית, סוערת ותנודתית של רגשות, לצד היעדר אסטרטגיות התמודדות מתאימות לוויסות רגשי במצבי משבר ו/או נוכחות של אסטרטגיות ויסות שאינן יעילות.
 

 

המחירים של קושי בוויסות רגשי

קשיים בוויסות רגשי מצויים על ספקטרום נרחב של הפרעות, לא רק הפרעת אישיות גבולית.

להלן ההשפעות המרכזיות של חיים עם קשיי ויסות רגשיים:

טיפול פסיכולוגי בוויסות רגשות

 

 

 

סדנת ניהול כעסים בתל אביב

  

מה הן מיומנויות ויסות רגשי?

מטרותיה של המודולה "ויסות רגשי" בטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) היא לצייד את המטופלים במיומנויות התנהגותיות להבנת רגשות, הפחתת פגיעות וצמצום אופטימלי  של סבל רגשי.
 

המשתתפים לומדים בקבוצת DBT על טיבם של  רגשות, על סוגי רגשות אנושיים ועל הפונקציות החיוביות שהם משרתים.

משתתפי קבוצת המיומנויות ב-DBT לומדים להכיר, להבחין ולהבין את הרגשות בחייהם. הם לומדים כיצד להתבונן ברגשות ואיך לתייג ולשיים אותם באופן מדויק, תוך התייחסות לרגשות שונים כמקור מידע חיוני.

תהליכי הלמידה הללו מגבירים את האפשרות להגיב באופן מותאם יותר בהשוואה לתגובות הקיימות ולשנות את ההתניות הפנימיות, האוטומטיות, בכדי להפחית את תחושת הדחיפות שעולה בסערת המגע עם רגשות כואבים.

 

להלן כמה מהמיומנויות שלומדים מטופלי DBT:

 

מיינדפולנס

שימוש במיינדפולנס נוכח בכל המודולות של טיפול דיאלקטי-התנהגותי. בלמידה על ויסות רגשי נעזרים המשתתפים במיינדפולנס כדי לחוות רגשות ללא שיפוטיות, לחסום התנהגויות ותגובות דחפיות ולאמץ דרכים להסיח את הדעת בעיתות מצוקה חריפה.

חשוב לציין כי מטרתן של מיומנויות הוויסות הרגשי אינה להשתחרר ולהיפטר מרגשות קשים, אלא ללמוד תיקוף עצמי, לפתח עמידות בפני מצוקה ולהכיר בצורה מספקת את "משק הבית הרגשי" שלי.

קבוצה לתרגול קשיבות בתל אביב

מיתוסים על רגשות

משתתפי קבוצת המיומנויות ב-DBT לומדים ודנים לעומק באמיתותם של מיתוסים על רגשות:

למשל -

האם קיימת דרך אחת נכונה להגיב בכל מצב?

האם קיימים רגשות מטופשים שדורשים גינוי עצמי?

האם רגשנות היא ביטוי של חולשה ואובדן שליטה מלא?

האם לכל רגש יש סיבה?


 

בניית חוויות חיוביות


במיומנות זו לומדים המשתתפים כיצד לבנות מאגר חוויות רגשיות חיוביות ולאמץ את אלה שהכי מתאימות עבורם.

המיומנות מתייחסת לחוויות חיוביות לטווח הקצר ולחוויות חיוביות לטווח הארוך יותר:

חוויות חיוביות לטווח הקצר:

לבחור לעשות פעילויות מהנות ונעימות שמייצרות רגשות חיוביים. גם אם אנחנו נמצאים בתוך כאוס רגשי סוער, גם אם אנחנו בתוך תוהו ובוהו, חשוב לדעת להיכן לפנות כדי לעורר מיידית רגשות חיוביים. הפעילויות מגוונות ואישיות: התארגנות על גלידה אהובה וטעימה, צפייה בסרטונים מצחיקים ביוטיוב ועוד מלא אפשרויות. אלה אינן כוללות, כמובן, פתרונות הרסניים, כמו עישון ג'וינט או שתיית אלכוהול. נזכיר שמרבית המטופלים ב-DBT אימצו לעצמם סט של התנהגויות מרגיעות לטווח הקצר, אך מחבלות מטבען. חוויות חיוביות במיומנות זו נועדה להחליף סט זה בהתנהגויות יותר בריאות.

 

חוויות חיוביות לטווח הארוך:

לינהן מתייחסת למטרות לטווח ארוך כמטרה מרכזית בטיפול DBT, יעד שעונה להגדרת האתגר "לחיות חיים שראוי לחיותם".

הרעיון הוא להכין רשימה של פעילויות רצויות שבכוחן לתרום להשגת חיים איכותיים וחיוביים יותר בעתיד.

מתוך רשימה זו מגדירים המשתתפים כמה צעדים קטנים שניתן ליישם בדרך להגשמת המטרות. הרעיון הוא בעיקר להתחיל עם צעד ראשון. זה נותן המון.
 

 

מיומנויות DBT נוספות במודולה של ויסות רגשי:

תגובות

הוספת תגובה

פנינהפנינה8/9/2019

. רוצה ללמוד על השיטה

אוריאורי17/6/2019

. אולי במקום להנדס את האנשים הרגישים, תשלחו את האנשים הגסים ללימודי אמפתיה, מה דעתכם? או שגם את ההודעה הזאת תקראו במסגרת שיום ותיוג משמימים? ממה שבינתיים קראתי על DBT - אם תמשיכו עם השטות הזאת לא ישארו לכם אמנים.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.