פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
קודם כל, הגני על הגוף

קודם כל, הגני על הגוף

עלון פסיכולוגיה עברית | 10/11/2019 | הרשמו כמנויים

דמי אחיותנו זועקים אלינו מן האדמה. אישה נוספת נרצחה השבוע על ידי בן זוגה. מה יכול להיות חלקנו כאנשי טיפול בתהליכי שינוי בשדה זה?  יש בינינו הפוגשים ופוגשות בחדרי הטיפול נשים שעברו מסכת של התעללות בין קירות ביתן, ומייצרים מרחב בו אפשר לעבד את התופת ולפעמים גם להעזר בו כדי להינצל. אבל האם החשיבה והעשייה הטיפולית יכולה לתת את הטון בתהליכים חברתיים נרחבים יותר?  נראה שמלבד אכיפה משטרתית, נדרשים גם יצירה ועיבוי של תהליכי 'טיפול מונע' בקהילות ובמוסדות החינוך (קידום של שיח רגשי פתוח, התמודדות עם אלימות ועוד), מה דעתכם? מוזמנים לכתוב לנו. 

ובינתיים השבוע, מאמרים ופוסטים חדשים ונהדרים:


 הודעות ממומנות 

הרי ירושלים  - בני ברית

סמינר הסתיו ה-21 של הרי ירושלים: פסיכותרפיה פסיכואנליטית לילד ונוער

הרצאה של הפסיכואנליטיקאית הגב' שירי בן בסט; שני ימי עבודה קלינית פעילים; הנחייה של מדריכים חברי החברה הפסיכואנליטית בישראל; חמישה מפגשים בקבוצות הדרכה
28-29 בנובמבר | בקמפוס של בית הילדים "הרי ירושלים"


פסיכולוגיית העצמי

מוזמנים ליום עיון חוויתי במרכזו ההצגה "העבד" על פי ספרו של יצחק בשביס זינגר

ברוח מסורת האיגוד, אנו מזמינים אתכם למפגש קרוב-חוויה עם עולם התרבות, האמנות וההגות היהודית והישראלית.
הרצאות: ד"ר ארז בנאי, רויטל בן מוחה, וד"ר מיכה גודמן. 29 בנובמבר – תיאטרון גשר


פסיכולוגיה עברית

קידום אישי למטפלים בפסיכולוגיה עברית

חבר-ה בפסיכולוגיה עברית? עוסק-ת בטיפול, אבחון, ייעוץ או הדרכה ומעוניינ-ת בקבלת פניות?
קיימת אפשרות לקדם את הדף המקצועי שלך באופן שיגדיל את החשיפה שלו לקהל.
הקידום בעלות של 30ש"ח למשך חודש, כולל מע"מ או 360ש"ח לשנה


 

"סבל ואקסטזה נחים זה בזה – על הפסיכואנליזה כתרגול רוחני" - לפי זיגמונד פרויד הפסיכואנליזה היא שלושה דברים עיקריים: פרוצדורה לחקירת התהליכים הנפשיים; שיטת טיפול להקלה בקשיים נפשיים; ותיאוריה כללית של הנפש. במאמרו מעורר המחשבה גדעון לב מבקש לומר שהיא עוד דבר אחד, מהותי – היא גם פעילות רוחנית ואפילו תרגול רוחני.

"ריאליטי או ניסוי מדעי? - בין "חתונה ממבט ראשון" לניסוי הכלא של זימברדו" מאת אילה שלזינגר ויעל עמית. תוכנית השידוכים הטלוויזיונית הפופולרית "חתונה ממבט ראשון" העמידה כמה וכמה זוגות שהקשר ביניהם החזיק מעמד לאורך תקופת צילומי התוכנית, אך התפוגג זמן קצר לאחר מכן. רשימתן של שליזנגר ועמית מצביעה על הקשר בין ההתרחשויות בתוכנית לבין התובנות הקלאסיות של הפסיכולוגיה החברתית על חשיבות ההקשר המצבי בעיצוב התנהגותם של בני אדם, ומציעה שחלוקת התפקידים הברורה שאליה נכנסו משתתפי התוכנית השפיעה על התנהגותם יותר מאשר השידוך הספציפי שהותאם להם.

ובפסיכובלוגיה:

נעמה בר שדה לוקחת אותנו אל תוככי חדר הטיפול בטראומה, וכותבת על כפיית החזרה בקשרי העברה - מופע של שחזור. "כשם שתהליך ריפוי כוויות, השואף להצמחת עור חדש ובריא, כולל גם טיפול מכאיב בעור, עד כדי קילופו, כך גם בתהליך ההחלמה מן הטראומה בתוך טיפול".

במדור קריאה מודרכת, דנה דרילינגס, ביבליותרפיסטית, מנחת קבוצות כתיבה וכותבת לילדים, ממליצה על ספרה של אסתר שטרייט וורצל – 'הבובה מן הבית הקטן', שנשמע אולי כמו ספר ילדים מתוק, אבל מלווה בובה שמרגישה בדידות בדרכה אל ארץ הבובות, במסע בו היא עוברת חוויות לא קלות ומתמודדת גם עם אובדן. שווה לקרוא. 

יו"רית חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות בפוסט לחינוכיים - דע את זכויותיך! חופשת סוכות לפסיכולוגים חינוכיים.

בבלוג 'הרצאה בנעלי בית', תוכלו לצפות בהרצאות מיום העיון - להגיע בטיפול אל "ארץ הלב" – כמיהה ואימה או "מי צריך לב אם הלב יכול להישבר" (טינה טרנר), שהתקיים לכבוד ספרה של ד"ר עפרה אשל : The Emergence of Analytic Oneness: Into the Heart of Psychoanalysis, בארגון האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה ואיגוד הפסיכולוגים הקליניים.

בשפיות זמנית - השבוע צויינו 30 שנה לנפילת חומת ברלין - איך נראתה פסיכותרפיה בגרמניה המזרחית? רמז – גם פסיכואנליזה אפשר ללמוד וללמד בסתר, וגם – הידעתם שסטודנטים לתואר ראשון בפסיכולוגיה מגיעים מהיישובים האמידים ביותר בישראל? 

ולסיום - קול קורא לסקירות מאמרים - לעיתים תכופות עולה הצורך אצל רבים מחברי הקהילה להתעדכן במחקרים עדכניים ומרכזיים כחלק מרצון להעשיר את הידע ולשמור על מקצועיות כשמנגד קיימות מגבלת זמן שמקשה להעמיק בכל המחקרים הקיימים. לאור זאת החלטנו להרים את הכפפה ולהקים מאגר שיתופי של סקירות מאמרים חשובים ובולטים ושל מחקרים עדכניים. כדי שהמאגר יוכל להיות עשיר ומקיף ככל הניתן, אנחנו קוראים לכם לקחת חלק ביצירתו. מתעניינים, כנסו לקישור, כל ההנחיות בפנים.

 

 

קרב איגרוף
קודם כל, הגני על הגוף
שאיש מבחוץ לא ייכנס בך.
ידיים שמרי קרוב אל הפרצוף
זה המקום הראשון, רואים מה קורה לך.
 
עטפי היטב כל פצע חשוף
שם הוא מנסה לפגוע
שיווי משקל, שלא תיפלי לטירוף
גופך מסוגל, קרב איגרוף.
 
בכל כוחך...
תצחקי, תשאגי, תפגעי
תפצעי, תתלשי, תדפקי
שלא תשתקי לעולם יותר עוד.
תילחמי, תהלמי, תצעקי,
תשגעי, תדרשי, תכבשי
שלא תתביישי לעולם יותר עוד.
 
עמדי זקוף, עיניים פקוחות,
נותר להחזיק עוד שלושה סיבובים לפחות.
אל תיכנעי, נו, לכל הרוחות
עכשיו, מבלי לחכות, קרב איגרוף.

(מילים ולחן: אפרת גוש)

 


עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.