לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
שער - זוגיותתמונת שער - זוגיות

זוגיות

זוגיות היא מערכת יחסים הדוקה בין שני אנשים, שלרוב מתאפיינת ביחסים רומנטיים ומיניים ביניהם. כאשר הזוגיות נמשכת פרק זמן ארוך, היא עשויה להשתנות לאורך הזמן ולהיטיב בתקופות מסוימות יותר ופחות עם בני הזוג. לעתים אנשים פונים לעזרה מקצועית על מנת לשפר ולתקן את הזוגיות שלהם, למשל באמצעות פנייה לטיפול זוגי.

סוגי זוגיות

כיום צורת הזוגיות הרווחת ביותר בעולם היא זו המונוגמית, אשר לפיה שני בני הזוג אינם מקיימים יחסי מין ו/או יחסים רומנטיים עם אדם שאינו בן הזוג השני. צורה נוספת היא מה שמכונה זוגיות פתוחה, שבה בני הזוג מקיימים בהסכמה הדדית קשרים מיניים ו/או רומנטיים עם פרטנרים נוספים. כאשר בני הזוג מקיימים קשרים נוספים שאינם כוללים רק יחסי מין, אלא גם היבטים חבריים, רומנטיים וזוגיים, מדובר במערכת יחסים פוליאמורית, שבה ישנו ריבוי של מערכות יחסים מבוססות אהבה, ולא רק מין.

מצב של בגידה בין בני הזוג אינו מוגבל רק למערכת יחסים מונוגמית. גם בזוגיות פתוחה ו/או פוליאמורית ישנן הסכמות והבנות בין בני הזוג, ואי עמידה בהן יכולה להיחשב כבגידה ולהוביל למשבר אמון.

ללמוד על מערכת היחסים או כשמתגלע משבר בזוגיות

טיפול זוגי הוא סוג של פסיכותרפיה שעוזרת לאנשים הנמצאים בזוגיות ללמוד על מערכת היחסים שלהם, לפתור קונפליקטים ולשפר את שביעות הרצון שלהם ממערכת היחסים. כמו בטיפול פרטני, גם לטיפול זוגי ישנן גישות שונות (למשל: טיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית, טיפול פסיכודינמי ממוקד יחסי אובייקט, טיפול נרטיבי ועוד), אך המשותף לכולן הוא התייחסות למערכת היחסים עצמה, וטיפול בה, ולא בכל אחד מבני הזוג בפני עצמו. יחד עם זאת, שימור הזוגיות אינו המטרה, אלא שיפור חייהם של שני הפרטנרים, כך שלעתים טיפול זוגי יוכל לא רק לסייע לבני הזוג להישאר יחד ולשפר את מערכת היחסים, אלא גם לקבל החלטה להיפרד לטובת שני הצדדים.

זוגות יכולים להגיע לטיפול זוגי בכל גיל, בין אם הם נשואים ובין אם לא, בין אם הם בעלי מגדרים שונים או לא, ובין אם הם גרים ביחד או לא. הקונפליקטים שיכולים להביא זוג להגיע לטיפול זוגי הם מרובים ואישיים, אך כמה מהנפוצים הם כאלה שנובעים מהמעבר למגורים משותפים, הבאת ילדים לעולם, אובדן מקום עבודה של אחד מבני הזוג, בגידה ומשבר אמון, פרישה של אחד מבני הזוג, או כל שינוי או הפרעה אחרים שמערערים את יציבות הקשר.

לעתים, כאשר ישנם ילדים בתמונה, ונוצר הרושם שהקונפליקט או הקושי אינם רק בין בני הזוג אלא משפיעים ומושפעים מיתר בני המשפחה, מומלץ יהיה לפנות לטיפול משפחתי.

איך למצוא זוגיות

עם התאחרות גיל הנישואין הממוצע בישראל, יותר ויותר אנשים מגלים שמציאת זוגיות טובה וארוכת טווח היא משימה מאתגרת שיכולה לעורר גם קושי, בדידות ומצוקה. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לאדם הן להתמודד ולהכיל את הקושי, והן להבין טוב יותר מה הוא מחפש בפרטנר, מה מכשיל אותו בדרכו למציאת בן הזוג וכיצד הוא יכול להשתנות כדי להשיג את מטרתו.

זוגיות לא בריאה

זוגיות יכולה להיות גם מסכנת חיים. בישראל מתרחשים מדי שנה מקרי רצח של נשים בידי בני הזוג שלהן. פורום מיכל סלה, עמותה שהוקמה לזכרה של מיכל סלה ז״ל שנרצחה על ידי בעלה, מציג חמישה סימני אזהרה שיש לשים לב אליהם כאשר נמצאים בתוך מערכת יחסים זוגית:

  • התנהגות אובססיבית של בן הזוג - הערות על לבוש, חיטוט בטלפון הנייד, בדיקה של פעילותך ברשתות החבריות.
  • זוגיות דו פרצופית – כאשר בן הזוג מציג את עצמו בפומבי באופן שונה וחיובי יותר מאשר בבית, ואת מוצאת את עצמך גם מציגה מצג שווא כשאת איתו.
  • הקטנה – תחושה שאת תמיד ״האשמה הבלעדית״, הוא אף פעם אינו מרוצה ממך ואת עשויה להתחיל לפקפק במחשבותייך וביכולת השיפוט שלך.
  • רגישות קיצונית – תחושה שצריך ״ללכת על ביצים״ לידו, מצבי רוח משתנים של בן הזוג מטוב לרע ללא סיבה נראית לעין, איומים בהתאבדות או בנקמה במידה שתחליטי להיפרד ממנו.
  • הקדוש המעונה – בן הזוג הוא גם תוקפן וגם קורבן, וכאשר הוא חווה אובדן את מוצאת את עצמך מנחמת ומטפלת בו.

מאמרים על זוגיות

לפניכם מקבץ מאמרים על זוגיות מנקודות מבט שונות:

מבט אל היחסים הבין-אישיים של אנשים הסובלים מעיוורון רגשי

היחסים הבין-אישיים של אנשים הסובלים מעיוורון רגשי על רקע הפרעת אישיות נרקיסיסטית, התודעה הכוזבת שהם מפתחים כהגנה מפני תחושות חוסר ערך

האם יכולה אהבה להתמיד? גורל הרומנטיקה לאורך זמן

לא יכולתי לעמוד בפני הפיתוי וקניתי את הספר בעל השם הנוגע לאחת החרדות הבסיסיות של כולנו: האם האהבה תוכל להתמיד לאורך זמן

סיפור אדם וחווה – סיפור על הפסיכולוגיה של הזוגיות

הסיפור המקראי על בריאת אדם וחווה והגירוש מגן העדן מנקודת מבט של יחסי מגדר.

על אהבה וזוגיות - עיון מחודש בסיפור חסידי​​​​​​​

דברים שאמר רבי ישראל בן אליעזר הידוע בשם- הבעל שם טוב ( להלן "הבעש"ט" ), בסמוך לאחר פטירת אשתו, בניסיון לשפוך אור על פעולתם של היסוד הזכרי והנקבי בנפש האדם ולעמוד על טיבה ומהותה של האהבה הזוגית

עיון פסיכו-מיתי באהבה זוגית, בנפתוליה ובמשבריה

התבוננות מנקודת מבט פסיכודינמית בזיקה הרגשית-יצרית הקיימת במערכת יחסים זוגית, זו המכונה ארוס או אהבה.

מטפלים בתחום זוגיות

מטפלים בתחום זוגיות

פטריסיה יודילביץ'
פטריסיה יודילביץ'
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, פתח תקוה והסביבה
ד"ר אינס צור
ד"ר אינס צור
פסיכולוגית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
רני מירון
רני מירון
פסיכולוג
תל אביב והסביבה
מני פולק
מני פולק
עובד סוציאלי
ירושלים וסביבותיה
עינת מזרחי
עינת מזרחי
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, כפר סבא והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
עמירה איתיאל
עמירה איתיאל
מטפלת זוגית ומשפחתית
אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה