לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
שער - טיפול משפחתיתמונת שער - טיפול משפחתי

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי, שנקרא לעתים גם טיפול משפחתי-מערכתי, הוא סוג טיפול שנועד למשפחות, בשל קונפליקטים, קשיים או מצבי משבר שנובעים ממערכת הקשרים ויחסי הגומלין בתוך המשפחה.

מהו טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי, שנקרא לעתים גם טיפול משפחתי-מערכתי, הוא סוג טיפול שנועד למשפחות, בשל קונפליקטים, קשיים או מצבי משבר שנובעים ממערכת הקשרים ויחסי הגומלין בתוך המשפחה. כדאי שכל בני המשפחה יקחו חלק בתהליך, אבל אפשר לבצע אותו גם אם רק חלק מבני המשפחה משתתפים בטיפול. הטיפול הוא לרוב קצר מועד ביחס לטיפול אישי ולרוב יש לו מטרה מוגדרת. הוא מתמקד פחות בכל אינדיבידואל, אלא יותר באינטראקציות ובדינמיקות המשפחתיות. הוא חוקר את הדפוסים, הקונפליקטים ואופני התקשורת של המערכת המשפחתית, ומסייע להתמודד איתם באמצעות שיפור כישורי השיחה והתקשורת, מתן כלים להתמודדות עם סיטואציות משפחתיות מאתגרות, ולזיהוי איזורים בעיתיים והתמודדות עמם, מתן תובנה בנוגע להתנהלות המשפחתית ואסטרטגיות להתמודדות עם קונפליקטים, וחיזוק הקשרים בתוך המשפחה.

למי טיפול משפחתי יכול לסייע?

טיפול משפחתי יכול לסייע לבני משפחה בכל גיל (למשל, משפחה שבה יש ילדים צעירים, וגם משפחה שבה יש ילדים בוגרים), גם במטרה לחזק את הקשרים בתוך המשפחה ולהפוך אותם לאינטימיים יותר, וגם כדי להתמודד עם אתגרים שונים, כמו למשל התמודדות עם חולי נפשי או פיזי של אחד מבני המשפחה, התמודדות עם גירושים, עם אובדן ושכול, קושי עם אחד או יותר מהילדים, ועוד.

טיפול משפחתי יכול להתאים לכל משפחה - גם למשפחות שבהן יש הורה יחיד, משפחות להט״ביות ומשפחות בהורות משותפת.

מה ״מערכתי״ בטיפול משפחתי?

אפשר לדמות את המערכת המשפחתית לקובייה הונגרית: כל אחת משש פאותיה של הקובייה מחולקת לתשעה ריבועים שווים בצבעים שונים, שאפשר להקבילם לקולות שונים במשפחה. הריבועים יכולים לנוע ולהתחלף אלה עם אלה, ועל מנת לפתור את חידת הקובייה יש לסדר את הצבעים השונים במקומם כך שכל פאה של הקובייה תהיה מורכבת מצבע אחד בלבד. סידור הקובייה הוא תהליך מורכב, שבו נראים פעמים רבות צבעים שונים בכל פאה בו-זמנית. לעיתים נראה כי הרכב הצבעים בפאה מעכב את תנועת הריבועים לקראת פתרון או אף אינו מאפשר תנועה. אולם יש לזכור כי מבנה הקובייה הוא תלת-ממדי והתבוננות מכל אחת מפאות הקובייה עשויה לשקף תמונה שונה, ולפיכך על מנת לפתור את החידה יש להתבונן על הקובייה בשלמותה. כמו כן, תזוזה של צבע אחד מצריכה סידור מחדש של כל שאר החלקים.

מתוך: קפולניק, ע. רפאל אשורי, ח. (2019). מפרימה לחיבור מחדש: טיפול משפחתי-מערכתי באובדן ושכולפסיכולוגיה עברית

מטפלים בתחום טיפול משפחתי

מטפלים בתחום טיפול משפחתי

עדן וייס שדה
עדן וייס שדה
עובדת סוציאלית
אונליין (טיפול מרחוק), פתח תקוה והסביבה, רמת גן והסביבה
רני יקיר
רני יקיר
עובד סוציאלי
מטפל זוגי ומשפחתי
אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה, יקנעם והסביבה
לילך צבי
לילך צבי
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, טיפול מרחוק דרך האינטרנט
דורית כנען
דורית כנען
פסיכולוגית
רמת הגולן, צפת והסביבה, קרית שמונה והסביבה
אפרת גל
אפרת גל
מטפלת בהבעה ויצירה
מטפלת זוגית ומשפחתית
חיפה והכרמל, פרדס חנה והסביבה, יקנעם והסביבה
הזאר חאג'
הזאר חאג'
פסיכולוגית
חיפה והכרמל, אונליין (טיפול מרחוק)