לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
מוות דיאלוגי | אדם רצוןמוות דיאלוגי | אדם רצון

מוות דיאלוגי | אדם רצון

ספרים | 2/3/2023 | 566

בהתבסס על שיחות עם הנוטים למות והקריאה בכתביהם של הוגים יהודים, המשתייכים למסורת החשיבה הדיאלוגית - המחבר מצליח לייצר דיון חי על החיים לצד המוות ועל סף המוות.

 

מוות דיאלוגי

אדם רצון

מוות דיאלוגי

קריאה ספרותית-תרבותית בסיפורים ובשיחות של נוטים למות ובהגות יהודית על סיום החיים

אוניברסיטת בר-אילן

 

ספר זה עוסק בחיים לצד המוות ובדיאלוג שלנו עם שניהם ועם האנשים שסביבנו. זהו פרי מחקר ארוך, המבוסס על מפגשים עם נוטים למות, תיעוד דבריהם וקריאה בקטעים המתועדים בצד קריאה בהגותם של הוגים יהודים המשתייכים למסורת החשיבה הדיאלוגית. מסורת חשיבה זו נותנת קדימות לדו-שיח עם האחר (אנושי או רוחני) על פני הקיום האינדיבידואלי ורואה בדו-שיח עימו מקור עיקרי למשמעות קיומו של היחיד. הספר מפגיש בין דברי הגות המוגבהים מעל התיעוד העממי, היומיומי ובין קטעי תיעוד של בני אדם השקועים בחייהם ובמותם (או במות יקיריהם). אלו אף אלו, המוגבהים מן החיים והשקועים בהם , מורכבים, מלאי סתירות ואפופי סוד.

אין כאן השוואה שיטתית בין סוגי השיח הללו, אלא כוונה להנכיח את השיח החי על סף המוות ומולו. שני מצבי ההיות, על סף המוות ואל מול המוות, מייצגים שתי עמדות שונות ומשלימות ביחס למוות, ולמעשה הם עלו מתוך המחקר, התנסחו ממפגש למפגש ולבסוף הפכו לנושאי שני השערים המרכזיים בספר. ב"על סף המוות" נבחנים מצבי תודעה שונים, כגון סליחה, תודה, כמיהה ואהבה, שהם מצבים מרכזיים בקיום האנושי לאורך החיים. בשער זה נבחנת עמידותם, ולעיתים אף התעצמותם, על סף המוות. לעומת זאת, ב"אל מול המוות" נבחנות עמדות מרכזיות כלפי המיתה והמוות, כגון היחס למרחב ולזמן בשלב סוף החיים. מתוך בחינת הופעתם אל מול הסוף הקרב ובא עולה ומתבהרת חשיבותם גם בשלבים מוקדמים יותר של החיים. האופן שבו מצטרפים כל אלו, יחד עם אופן הטיפול בהם, מנסחים את אותה עמידה מול המוות הבאה לביטוי בכותרת הספר, מוות דיאלוגי, ואולי אפשר בכלל לחשוב עליה כעל חיים דיאלוגיים נוכח תודעת המוות הטבועה בהם מראשיתם.


- פרסומת -

 

אדם רצון, בעל תואר דוקטור בספרות עברית, מלמד ומנחה קבוצות בנושאי חינוך, ספרות וכתיבה. ספר שיריו "צריך להילחם במובן מאליו" ראה אור בשנת 2019.

 

לפניכם פרק מתוך הספר באדיבות המחבר וההוצאה לאור:


פרק 4, 'אהבה של אמת: בין אחֵ רּות להתאחדּות בסיפורת של נוטים למות':

​​​​​​​מוות דיאלוגי | אדם רצון 1פרק 4, 'אהבה של אמת: בין אחֵ רּות להתאחדּות בסיפורת של נוטים למות', זמין לקוראי פסיכולוגיה עברית באדיבות המחבר וההוצאה לאור:​​​​​​​

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: פסיכולוגיה יהודית, ספרים, אובדן ושכול
עידן רוה
עידן רוה
פסיכולוג
מורשה לעסוק בהיפנוזה
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
רחל גבעתי
רחל גבעתי
פסיכולוגית
מורשה לעסוק בהיפנוזה
תל אביב והסביבה, פתח תקוה והסביבה
ד״ר מילנה בנימין
ד״ר מילנה בנימין
פסיכיאטרית
תל אביב והסביבה, באר שבע והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
אפרת דיין שיאון
אפרת דיין שיאון
פסיכולוגית
מודיעין והסביבה
דפנה ממן
דפנה ממן
עובדת סוציאלית
אשקלון והסביבה
ד"ר אייל אברהם
ד"ר אייל אברהם
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.