לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

הציור כראי הנפש / משה רז

ספרים | 27/6/2012 | 25,340

הספר "הציור כראי הנפש" מאת ד"ר משה רז מביא ניתוח מפורט של עשרות ציורי ילדים ומבוגרים, לצד תוכן תיאורטי המשמש בסיס לפרשנויות אשר ניתנות לציורים. בספר מוצגים ההיבטים המרכזיים של הציור כמבחן פסיכולוגי וכבסיס להפניה לטיפול.

הציור כראי הנפש / משה רז 
 
משה רז
הציור כראי הנפש
ניתוח ציורי ילדים ומבוגרים
 
רסלינג
 
 
 
 
פסיכולוגים רואים בציור אמצעי ראשוני של הילד לביטוי חוויותיו ורגשותיו. ציורים של בית, עץ דמות ומשפחה, יש בהם כדי להעיד בצורה עקיפה אך גם מובהקת על התעללות פיזית או נפשית, אלימות מינית לסוגיה והרחקה חברתית. באמצעות פרשנויות של ציורים מסוג זה משתכללת היכולת לזהות מצוקות בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, למשל: התמודדות עם גירושי הורים, ניסיונות התאבדות וכו'.
ספרו של משה רז הציור כראי הנפש משלב בין תוכן תיאורטי-פסיכולוגי לבין ציורי ילדים ומבוגרים, לצד ניתוח למדני, מפורט ועשיר של עשרות ציורי ילדים ומבוגרים. התוכן התיאורטי משמש בסיס לפרשנויות אשר ניתנות לציורים, ובאופן הזה מאפשר גם למי שאינו מצוי ברזי התיאוריה להגיע לתובנות מעמיקות. בספר מוצגים ההיבטים המרכזיים של הציור כמבחן פסיכולוגי, תוך כדי התייחסות לסביבות המשמעותיות של הפרט ולאירועי חיים משמעותיים.
הציור כראי הנפש עשוי לעניין כל אדם אשר לעיסוקו המקצועי יש זיקה לעולמם של ילדים. הורים, מורים ופסיכולוגים יוכלו לשאוב ממנו מידע כיצד להתייחס אל הציור בדרך הראויה, ובמידת הצורך להפנות ילדים לגורמים מטפלים.
 
ד"ר משה רז הוא מרצה לפסיכולוגיה במכללה האקדמית "תלפיות" בחולון; מומחה לאבחון בעזרת ציורים; מאבחן ומטפל בגישת הפסיכולוגיה של ה"צמצום".
 
 
 
לפניכם פרק מתוך הספר באדיבות המחבר וההוצאה לאור:
 
 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

dvora ashkenazidvora ashkenazi2/7/2012

ציורי ילדים,. הייתי מורה לציור ואני עצמי מציירת, הציור הוא בהחלט ראי הנפש, אשמח לקרוא את הספר, תודה על ההקדמה והפרק הראשון.

איילת הלראיילת הלר29/6/2012

התייחסות לספר. אני קראתי את הספר ומאוד נהניתי מקריאתו. לשם תיאום ציפיות שלכם חשוב לי לציין שהספר מציג בעיקר סיפורי מקרים מעניינים ושימוש יפה בציור כמפתח להבנת מקרה אך יחד עם זאת אינו נותן כלים להתבוננות סדורה בציורי ילדים.