מכון טמיר 2022

OCD

קשר בין OCD לדיכאון

דיכאון ו-OCD הן שתי הפרעות נפשיות שונות, אך כמו במקרים רבים בן עלולות להופיע בתחלואה נלווית זו זו, מה שמכונה בעגה הפסיכולוגית והפסיכיאטרית קומורבידיות. קראו על השילוב
תאריך פרסום: 22/7/2020

איך OCD ודיכאון קשורים זה לזה?


בקרב אנשים עם OCD פעמים רבות מופיע דיכאון לאחר הופעת הסימפטומים של OCD. הדבר מצביע על כך שדיכאון עשוי להיות קשור ללחץ אישי הנובע מחיים עם OCD או בעיות שהתפתחו בבית או בעבודה כתוצאה מהפרעה זו.
מדענים מאמינים כי ישנם גורמים ביוכימיים אשר תורמים לדיכאון. לדוגמה, ידוע כי OCD ו־MDD (דיכאון מז'ורי) מאופיינים בשינויים בייצור ובפעילות של סרוטונין, כימיקל המעביר אותות בין תאי העצב. יחד עם שינויים ביוכימיים אלו יכולים להגיע גם שינויים התנהגותיים אסוציאטיביים, שחלקם משותפים לאנשים עם OCD ו־MDD. על כן, OCD עלול לשמר MDD באמצעות כך שהוא מעצים את האיזון הביוכימי הבסיסי.
רוב העדויות מצביעות כי תסמיני דיכאון קשורים באופן פעיל יותר לאובססיות מטרידות (מחשבות שליליות שלא ניתן להיפטר מהן) מאשר לכפייתיות (התנהגויות חוזרות ונשנות שלא ניתן לשלוט בהן).

 

טיפול בשילוב בין OCD ו־MDD


הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ודיכאון קליני (MDD) דורשים דאגה וטיפול ספציפיים הניתנים לאורך זמן. ֿ

כאשר שניהם מופיעים יחד, הם עלולים לגרום לסיבוכים בטיפול ולדרוש מומחה מיומן ומנוסה בטיפול בתחלואה הכפולה.
זהו רק קצה הבעיה. דיכאון מז'ורי, מעצם טבעו, נוטה להשפיע על יכולתו של האדם לשמור על דבקות בטיפול תרופתי. לא רק לדבקות בתרופות הקשורות ל־OCD, אלא לגבי כל תרופה אשר דורשת נטילה באופן יום-יומי.
לעיתים קרובות, רגשות מתמשכים של חוסר תקווה עלולים להוביל את האדם לשאול את עצמו: "מה הטעם?" אם דבר כזה קורה, לרוב האדם יתעניין פחות בנטילת תרופות, בטיפוח, באכילה נכונה או ביצירת אינטראקציה עם אחרים.
הדבר עלול להיות בעייתי במיוחד עבור אלו העוברים טיפול ב־OCD. זאת, מכיוון שתרופות פסיכותרפיות דורשות דבקות רבה על מנת להשיג את האפקט הרצוי וכל פער בטיפול עלול להרחיק את האדם מלהגיע להישגים פוטנציאליים. במטרה להקל על חשש מסוג זה, לעיתים קרובות המטפל יצטרך לטפל תחילה בדיכאון, ורק לאחר מכן לפנות לטיפול ב־OCD.

יחד עם זאת, השימוש במעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), השכיחה כיום בטיפול בדיכאון, ידוע גם כיעיל עבור סימפטומים של OCD.

בסופו של דבר, אם אובחנתם עם OCD ואתם מאמינים שיש לכם גם דיכאון, אל תמתינו לנפילת המסך הנפשי, אלא שוחחו עם הפסיכולוג, הרופא או עם שירותים אחרים של בריאות הנפש.

ניתן להתאים את תוכנית הטיפול כך שתענה במדויק על הצורך וימנע החמרה מיותרת של התסמינים.
 

 

כתיבה:

צופית טסלר, בוגר BA בפסיכולוגיה, מכון טמיר תל אביב

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור קשר עם מכון טמיר: https://www.tipulpsychology.co.il


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.