רפואת הנפש
רפואת הנפש

רפואת שינה וחלימה

מאמרים בנושא שינה וחלומות

מאמרים הקשורים לרפואת שינה, מצבי חלימה וגישה נוירופסיכודינאמית לחלומות.
מאת: רז אבן
תאריך פרסום: 10/7/2007

מאמרים בנושא:  חלומות

 

סיפור של חלום - חלום של סיפור / ד"ר רוית ראופמן [הוסף למועדפים] [465 צפיות] עברית
עשרת הפרקים הראשונים ששודרו בסדרה 'חלום של סיפור', שמשודרת בערוץ האקדמי , בשיתוף אוניברסיטת חיפה , ועוסקת בזיקות הגומלין השונות בין חלומות לסיפורים. בהנחיית הפסיכולוגית ד"ר רוית ראופמן , מרצה וחוקרת באוניברסיטת חיפה בחטיבה לפולקלור.
קישור למאמר לוסי ברקיע היהלומים: ניסויים בסמים משני מצב תודעה בשנות השישים/ד"ר רז אבן [הוסף למועדפים] [319 צפיות] עברית
סמים מעוררי הזיות ומשני מצב תודעה (פסיכוטומימטים או האלוצינוגנים) אסורים כיום על פי חוק עקב ההתמכרות והשימוש לרעה שנעשה בהם ברחוב. אך עד אמצע שנות השישים נעשה בהם שימוש רפואי מבוקר, מתוך אמונה שיעזרו הן בהבנת מחלות הנפש והן בתהליך הטיפול בהן, כולל בזרוז תהליכים פסיכודינאמים תוך כדי פסיכותרפיה. המאמר הנוכחי מסתמך על מחקר שנעשה בבי"ח הפסיכיאטרי "טלביה" ופורסם ב 1960 .
קישור למאמר חוויות שינה כראי לאישיות: גמישות התודעה ביום ובלילה/ נירית סופר [הוסף למועדפים] [682 צפיות] עברית
המאמר סוקר את המצבים המוגדרים "חוויות שינה" שכוללים לדוגמה: חלומות מוחשייים, חלומות צלולים, שיתוקי שינה , הזיות היפנגוגיות וחוויות נרקולפטיות. מתואר המחקר בנושא, תוך בדיקת הקשר לתכונות אישיות, עם דגש על תכונת ה "טרנסלימינליות" . תכונה זו מוגדרת כמעבר של חומר פסיכולוגי בקלות בין סף המודע ללא-מודע . נראה כי חקר חוויות השינה הוא בעל השלכות על תחומים אחרים בפסיכולוגיה ואף בפסיכופתולוגיה. מצבי תודעה מיוחדים אלו, המתרחשים בשינה (או במעברים שבין עירות לשינה), נוטים להופיע במקבץ ומהווים תכונת אישיות יציבה. בנוסף, הם קשורים לנטייה לשינויים תודעתיים דיסוציאטיביים בזמן העירות.
קישור למאמר על מה חולמות נשים בהריון? / רעיה שריד [הוסף למועדפים] [750 צפיות] עברית
"חלומות אצל נשים בעת ההריון " - זהו פרק מתוך המבוא לעבודתה המקיפה של רעיה שריד בנושא: "הקשר בין מצוקה שלאחר לידה אצל גברים ונשים לבין עבודה רגשית בחלומותיהם בזמן ההריון". הפרק הנוכחי דן במאפיינים של חלומות של נשים מול גברים, וחלומות בהריון, תוך התיחסות למוטיבים לפי שיטתו של יונג. רעיה שריד הינה חברה בפורום ל"מצבי תודעה וחלימה".
קישור למאמר חלום של סיפור/ ד"ר רוית ראופמן [הוסף למועדפים] [262 צפיות] עברית
דיון בוידאו מאוניברסיטת חיפה על הקשרים הדו- צדדיים בין חלומות לבין ספרות.
קישור לאתר מארק סולמס: עקרונות הנוירו - פסיכואנליזה [הוסף למועדפים] [652 צפיות] עברית
מאמר מאת פרופ' מארק סולמס , פסיכואנליטיקאי וחוקר מוח, מייסד תחום הנוירו-פסיכואנליזה. המאמר מתאר את הגישה של הנוירו-פסיכואנליזה המראה כי ניתן לחבר בין חקר המוח לבין הגישה הפרוידיאניות, תוך דגש על חקר החלומות. פורסם במהדורה העברית של SCIANTIFIC AMERICAN .
קישור למאמר חלומות פורצים למציאות - תודעה מעורבת , או: מה ניתן ללמוד מנרקולפסיה? מאת ד"ר רז אבן [הוסף למועדפים] [540 צפיות] עברית
הערה: המאמר מהווה מעין "קריאת כיוון" לפורום השינה והחלומות שייפתח בקרוב. התודעה שלנו נמצאת במצב משתנה. באופן רגיל אנחנו עוברים בין 3 רמות תודעה עיקריות: שינה נטולת תודעה (כונתה בעבר "מוות קטן"), שינה עם חלומות (תודעה ערה ועזה, אך מערכת התפיסה מכוונת לתכנים פנימיים וללא תפיסה חושית של העולם), וכמובן – ערנות. למרות שאנו רגילים לעבור שלבים אלו מדי יום, הרי הם מעלים קושיות רבות הין פילוספיות והן מדעיות. כיצד יתכן שהתודעה שלנו "מהבהבת", מופיעה ונעלמת? האם במצב של שינה נטולת תודעה, (או יתרה מכך – תרדמת) – אנחנו קיימים באותו הזמן? יש מצבי תודעה רבים נוספים, שחלקם חריגים (מתחומי הפסיכופתולוגיה כגון דליריום, פסיכוזה, דיסוציאציה) וחלקם מיוחדים או "גבוהים" יותר. כיום חוזר העיסוק בנושא החלימה באספקט הפורמאלי – של MENTAL STATE מעבר לעיסוק הפסיכולוגי המוכר של משמעות תוכן החלום. בצומת זאת המשיך פרויד את חקר משמעות החלום, אך הכיר גם בחשיבות המחקר של מבנה החלום. מחקר זה חוזר היום למוקד החשיבה, דרך חוקרי שינה וחלימה והן דרך השילוב בין מחקר המוח ופסיכולוגית המעמקים (למשל הגישה של הנוירו-פסיכואנליזה של החלום, אותה מקדם בעיקר SOLMS ). במאמר זה אנסה להראות כי גם המחקר ועצם תשומת הלב לתופעות החריגות והמיוחדות בעת שינה וחלימה (כגון הפארסומניות) – יכולים לתרום להבנות אלו, תוך דגש על מצב הנרקולפסיה ושיתוקי שינה.
קישור לאתר פורום יעוץ בנושאי חלימה והפרעות שינה [הוסף למועדפים] [273 צפיות] עברית
פורום פתוח לקהל הרחב שנמצא באתר הבית של קופ"ח כללית. יעוץ לגבי הפרעות שינה, פאראסומניות, סיוטים והתנהגויות חריגות בעת שינה. הפורום נותן גם הכוונה והדרכה כללית להבנת החלומות, אך איננו עוסק בפשר החלומות. בהנחיית ד"ר רז אבן וד"ר אריה אוקסנברג
קישור למאמר הרצאה על החלום לפי פרויד ולאקאן, מאת מונה זופניק [הוסף למועדפים] [1093 צפיות] עברית
המאמר סוקר מבחינה תאורטית הבטים מסוימים של פרויד ולאקאן בעבודת החלום, במשאלות והדחפים הלא מודעים שחלומות מבטאים. מנסיוני הקליני אני מביאה דוגמא על עבודה על חלום מתמשך לאורך חודשים. לאקאן מצביע על התשוקה לאחר בעבודה על חלומות של מטופלת היסטרית של פרויד.
קישור למחקר הקשר בין תפיסת החלימה לאישיות החולם לפי הטיפולוגיה היונגיאנית / יעל פרי עזאני [הוסף למועדפים] [958 צפיות] עברית
במחקר זה ניסיתי לבחון השערה בדבר הקשר בין אישיות החולם לגישתו לתופעת החלימה. אין מדובר בתכני החלום, אלא בחלימה כתופעה הנתפסת באופן סובייקטיבי על ידי החולמים.
קישור למאמר על חלומות טיפול נפשי ומה שביניהם [הוסף למועדפים] [1391 צפיות] עברית
מאמר לציבור הרחב שהתפרסם בגליון מגזין "בבקעה", יולי 2006 . רוב בני האדם חולמים מספר פעמים בעת שנתם. תופעה אוניברסלית זו שסקרנה את דמיונם של רבים משחר ההיסטוריה האנושית עדיין מהווה את אחד ממוקדי המחקר של מדע הפסיכולוגיה. יותר ויותר מסתבר לחוקרים שלחלימה עשויים להיות תפקידים משמעותיים בשמירה על תפקוד מאוזן ותקין בעת ערות. על פי מספר תפיסות פסיכואנליטיות החלום מהווה את אחד מכלי הביטוי המרכזיים של הנפש הלא-מודעת. פרויד שסלל את תשתיתה של הפסיכולוגיה המודרנית ועשה זאת גם בתחום הבנת תפקידי החלום, טען שתפקיד החלום להסוות ולמנוע עלייתם למודעות של תכנים מודחקים ובלתי רצויים. יונג שהיה תלמידו ובהמשך פורץ דרך בעצמו, סבר בניגוד לכך שהחלום הינה שפת הסמלים של הנפש הלא-מודעת המבקשת לבוא לידי מודעותו של החולם ובכך לסייע לו בדרכים שונות להגיע ליתר איזון בחייו.
קישור למאמר חלום בקבוצת פסיכודרמה כקול קבוצתי [הוסף למועדפים] [2154 צפיות] עברית
מאמר זה מתאר סדנה בהנחיית הכותבת, שהוצגה בכנס הבין - לאומי ה- 15, של האיגוד הבין - לאומי לפסיכותרפיה קבוצתית (International Association of Group Psychotherapy- IAGP), ועסק בנושא: "הצטלבות בין תרבויות: היכן שקבוצות נפגשות" (Crossroads of Culture: Where Groups Converge) - איסטנבול, אוגוסט 2003.
קישור לאתר בשם האב, הבן והרוח הרעה: פירוש חדש על פי מוטיב קדמון לחלום שחלם פרויד, מאת אבשלום אליצור [הוסף למועדפים] [845 צפיות] עברית
אבשלום אליצור לוקח אותנו אל ערש הולדתו של פירוש החלום. הוא מציע פירוש משלו לחלום שחלם פרויד ב-1915. בחלומו של אבי הפסיכואנליזה מוצא אליצור מוטיב מהופך לתסביך האדיפוס: משאלת מוות של אב ביחס לילדיו. יש להניח שפרויד לא היה שמח על פירושו זה של אליצור, אולם אם נראה במיתוס אדיפוס רק דוגמא אחת למה שהמיתוס יכול לספר לנו על נפש האדם, הרי המיתוס על סאטורן הבולע את ילדיו יספר לנו את סיפורו של המוטיב המהופך, אותו מציע אליצור. מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר דברי חלומות: התפתחות תפיסת החלום לאורך חמשת חומשי תורה, מאת אוהד אזרחי [הוסף למועדפים] [970 צפיות] עברית
"... והנביא ההוא או חלם החלום ההוא יומת". הרב אהד אזרחי מציג תיזה על פיה היחס אל החלומות בתורה מייצג תהליך בסיסי ביחסו של המקרא אל המיתוס. תחילתו של יחס זה קרוב ליחסם של המיתוסים הפגאניים שרווחו באזורנו, אולם בהמשך גובר המונותיאיזם הגברי-רוחני וממעט בערכו של החלום. ניתוח החלומות מאפשר לנו הבנה מעמיקה לתהליך רב ערך שחולל המונותיאיזם התנ"כי – וגם למחירו: בסופו של דבר עוברת ההכרעה לכחות המודע של הנפש, המתבקשים לעמוד חוצץ כנגד תכני הלא מודע כאשר אלו באים בסתירה לדברי התורה. נפש היחיד מתבקשת להיות נפש בוחרת, בת חורין, נפש ש"יצאה ממצרים", ואיננה משועבדת לתכני החלומות ונבואות המסתורין. מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר המסע לגן-עדן: כוחם המרפא של סמלים באספקלריה מסורתית, מאת יורם בילו [הוסף למועדפים] [979 צפיות] עברית
"במהלך ביקורי בבית-שאן בשנות השמונים, הצטייר בעיני "פתחו של גן-עדן" כאתר ביתי מובהק, אשר בניגוד לשמו היומרני הקרין צניעות ופשטות" מאמרו של יורם בילו לוקח אותנו למסע מרתק אל 'גן עדן' שמקורו בחלום ובמסורת תרבותו של יעיש א. מבית שאן. מחקרו של בילו מציג יריעה רחבה של תובנה פסיכולוגית וידע אנתרופולוגי אשר משמשים להבנה מקורית של דרך פעולתו של החלום – ממקורותיו בלא מודע האישי והתרבותי אל כר המציאות הפרטית והקהילתית של החולם. המחבר מראה כי מה שעלול להפוך לנוירוזה, הופך במסגרת תרבותית הולמת לפתרון קונפליקטים אישיים ולסגנון חיים של יחיד ושל קהילה. מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר האינסטינקט הרליגיוזי וביטויו בחלומות דתיים מאת רות נצר [הוסף למועדפים] [805 צפיות] עברית
האם הדת והפסיכולוגיה עוסקות באותה טריטוריה או שיש הבדל מהותי בין טריטורית הנפש שהפסיכולוגיה עוסקת בה לבין זו שהתאולוגיה עוסקת בה? כלומר, האם אלוהים הוא מחוץ לנפש האדם או כלול בה? רות נצר מנתחת מוטיבים בחלומות על יסוד אמונתה, שאמונה בנשגב מוטבעת בנפש האדם. בעזרת חלומות של מטופלים היא פורשת בפני הקורא את אותו רובד אמוני שמקורו במעמקי הנפש והוא קיים בה מעבר להשפעת תרבות וחינוך. עם זאת היא מעלה ספקות המוליכים לשאלות אמוניות ותיאולוגיות נצחיות. מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר משמעות מוטיב המוות בחלומות, מאת ינינה זימנובוצקי [הוסף למועדפים] [1243 צפיות] עברית
"כעיקרון זהים הסמלים הארכיטיפיים בחלומות של טרנספורמציה לאלו שבחלומות בהם הנפש מכינה את האדם למותו הקרב. ולכן, בסופו של דבר, רק בדיעבד ניתן לאמת את הפרוש" במאמרה לוקחת אותנו ינינה זימנובוצקי לחדר הטיפול, שם חלומות מוות מעוררים חשש ופחד הן במטופל והן במטפל, אולם דרך התפיסה הסימבולית של מוטיב המוות מתגלה שטמונה בהופעתו של מוטיב זה תקוה גדולה. מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר רבדי הנפש השונים מדברים בחלום, מאת עדית אנקורי [הוסף למועדפים] [1050 צפיות] עברית
בלילה נפתח חלון אל רובד של מציאות נפשית, שהוא עצמו רב רבדים, והוא עולם מלא צורות, צבעים, התרחשויות, רגשות. חומרי החלום לקוחים מהמציאות שמוכרת לנו, אך החיבור ביניהם הוא יצירתי עד אין סוף. עדית אנקורי מגלה בחלום התגלות של רבדי נפש שונים ובכך מפענח החלום לא רק את תכני הלא מודע אלא את מבנה הלא מודע בכללו. ההקבלה למסעה של פרספוני אל השאול ובחזרה, פורשת בפנינו את תרומתה של מורשת תרבותית רבת שנים ורבדים להבנת רבדי נפשו של היחיד. הרצאה ב"בית הראשונים" במסגרת יום עיון על הנושא פנים רבות לחלום 11.04.03 מתוך "חכמה מאין", בטאון החברה היונגיאנית הישראלית החדשה, גליון אביב 2005 מס' 5 (על החלומות) המופיע באתר החברה היונגיאנית הישראלית החדשה.
קישור לאתר חלומות צלולים - Lucid dream [הוסף למועדפים] [1022 צפיות] עברית
אתר העוסק כולו בחלומות צלולים. מהו חלום צלול? מדוע יומן חלומות חשוב? טכניקות מתקדמות ליצירת חלומות צלולים ואפילו תוכנות מחשב ליצירת חלומות צלולים
קישור לאתר אתר המעבדה להפרעות שינה בילדים - אוניברסיטת תל אביב [הוסף למועדפים] [1098 צפיות] עברית
המרכז להפרעות שינה ועוררות בילדים ממוקם באוניברסיטת ת"א. המרכז המטפל בתינוקות וילדים בגילאים 0-16 שנים. המרכז מנוהל ע"י פרופ' אבי שדה. לצוות במרכז ניסיון, מומחיות וידע רב בתחום השינה. באתר החינני מידע רב ומפורט בנושא הפרעות שינה בילדים, קישורים למאמרים ומקורות מידע, הסברים על הפרעות התפחותיות הקשורות להפרעות שינה ועדכונים מדעיים בנושא. בתכנון גם שאלון אבחון עצצמי להערכת איכות שנת הילד.

עמוד: 1  2  

תגובות

הוספת תגובה

אניאני25/5/2020

. פעם בדקתי על חלומות על סבי שנפטר https://www.dreamo...D7%9D
ואני עדיין מתעניין להבין מה זה אומר ?

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.