פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
זה בא. זה נכנס. זה הרים. זה המשיך. זה מרט. זה דחף. זה לא כל כך רצה אבל נדחף.

זה בא. זה נכנס. זה הרים. זה המשיך. זה מרט. זה דחף. זה לא כל כך רצה אבל נדחף.

עלון פסיכולוגיה עברית | 21/7/2019 | הרשמו כמנויים

השבוע התוודענו לשני מקרי אונס קבוצתי מזעזעי לב ודעת – האחד של חבורת ילדים שאנסו ילדה בת 11, והשני של מתבגרים ישראלים שאנסו תיירת בריטית במהלך חופשה בקפריסין. העדויות מעוררות פלצות, ומעלות שוב (ושוב, ושוב) לקדמת הבמה את המחיר הנפשי שמשלמות הנפגעות אך גם מעוררות תהיה בנוגע למנגנונים הפסיכולוגים והחברתיים המובילים למצב בו ילדים וצעירים פוגעים באופן אלים כל כך ומשולח כל רסן. יש להניח שעבור נשים וגברים רבים פרסומם של האירועים האחרונים בתקשורת מהווה טריגר להצפה של תחושות וחוויות קשות מן העבר, וחלק מאחריותנו כחברה וכמטפלים, היא גם לשים לב להדף של התרחשויות כאלה ולאופן שבו הם משפיעות על האנשים בסביבתנו. 

השיר שתרם את הכותרת של הניוזלטר הנוכחי לקוח מתוך פואמה בשם 'עד הבוקר' מאת הילה להב, שמהווה מעין עדות לירית, אמיצה, מטלטלת נפש והופכת קרביים, לאונס קבוצתי. ד"ר ליאור גרנות כתבה בעבר ניתוח של הספר כאפשרות להד, עֵד ושֵם בטיפול בנפגעות פגיעה מינית, ואנחנו מבקשים לחזור לדבריה כמו גם להמליץ בחום (ובכאב) על הספר. 

ועוד השבוע באתרנו –


 הודעות ממומנות 

נטל

מגוון קורסים והשתלמויות, לאנשי מקצוע בתחום ההתמודדות עם מצבי דחק וטראומה נפשית

טיפול בנפגעי טראומה מינית, טיפול בילדים נפגעי חרדה וטראומה, מיינדפולנס למטפלים, התמקדות,EMDR ,SE ועוד - ההרשמה בעיצומה!
התכנית ללימודי פסיכותרפיה ממוקדת טראומה - נותרו מספר מקומות אחרונים!


פורום תא של הפורום הבינלאומי של השדה הלאקני

תוכנית הלימודים של פורום לאקאן תל-אביב 2019-2020

הסמינר השנתי של המרחב הקליני מציע שיעורים וקבוצות הדרכה, וכן ימי עיון עם אנליטיקאים מה-Ecole הבינ"ל לפסיכואנליזה. הלימודים יתקיימו בסמינר הקיבוצים בימי שלישי בערב.
שנת הלימודים נפתחת ב-29.10.19
לפרטים ולרישום: 052-3600436


אונ' תא - ביהס לעס (בוב שאפל)

מסתיימת ההרשמה ללימודי אימון אישי בגישה פסיכולוגית, אוניברסיטת ת"א, שנה"ל תש"פ (2019-2020)

מסלול שנתי, המשלב תיאוריות וכלים יישומיים מתחום הפסיכולוגיה במסגרת עבודת המאמן האישי. הלימודים כוללים הדרכה בקבוצות קטנות.
למידע נוסף: 03-6409559 elarozen@tauex.tau.ac.il


 

הגב' נעה בלאס ז"ל, פיתחה מודל ייחודי ומקיף של תראפיה במוסיקה אשר מבוסס ברובו על הגישה היונגיאנית לטיפול בילדים.‏ במאמרה מציגה עינת עופרי לנדא את המודל ומדגימה אותו באמצעות תיאור הטיפול בדוד, ילד בן חמש וחצי. המודל מוביל את דוד למסע טיפולי מוסיקלי, העושה שימוש ב"מוסיקה תכניתית", המאפשרת לשלב בתהליך הטיפולי אגדות, סיפורי עם ומיתוסים, מפגש עם חיות, דמויות וארכיטיפים וכן קטעי מוסיקה המאפשרים היכרות עם מבנים צורניים מוסיקליים בסיסיים. המודל מבוסס על טכניקות שונות, וביניהן: דרמטיזציה, סימבוליזציה, תזמור, משחק, ציור ואלתור. התהליך הטיפולי מתואר דרך זוויות שונות: הגישה האנליטית היונגיאנית, תיאוריות אנליטיות-מוסיקליות וגישות פסיכואנליטיות נוספות.

במדור הדעות תוכלו לקרוא את טורו מעורר המחשבה של בעז יניב – 'ממלחמה לשיח: לקראת שיח מיטיב על שימוש בחומרים משני תודעה'.  בעשור האחרון אנחנו עדים לשינוי יסודי בשיח על שימוש בחומרים משני תודעה, שינוי שנע מגישת המלחמה בסמים שרואה בסמים את האויב מספר אחד, לעבר גישת מזעור הנזקים, גישה שבמהותה יש אפשרות להשתהות, להבין ולחקור את האדם שצורך את החומרים ואת יחסיו עם אותם חומרים. שינוי השיח באופן טבעי נכנס גם לחדר הטיפולים, גם אם לאט ובזהירות, וכך מאפשר לתכנים אלה, שבעבר היו בגדר טאבו, להיכנס ולבוא לידי ביטוי בתוך הטיפול. קראתם ורוצים לכתוב טור המשך או תגובה – מוזמנים לשלוח אלינו לתיבת המייל hebpsy.content@gmail.com

במדור הספרים ממתין 'עפאים' - ספרה השירים החדש של הבלוגרית שלנו, האנליטיקאית היונגיאנית רות נצר. הספר נושם תחושות, מראות וקולות ברגעי הווה קצרים בטבע ובחיים היומיומיים. מחרוזות של שירים קצרים מחברות רשמים אלה לאלה. שירים אלה הם כעפאי העץ הצומחים יחדיו מתוך עץ החיים שממנו השירה צומחת. הספר מלווה ברישומים וציורים מעשי ידיה של המחברת. שירים ורישומים פרי ידיה מצורפים

בבלוג 'בכיכר העיר', חברי העמותה היונגיאנית הישראלית החדשה מפרסמים אִגֶּרֶת מחאה נגד טיפולי המרה

וגבי בונויט משתף אותנו בשירי אהבה חידתיים, שחודרים תחת העור.

 

 

עדות

אני רוצה לנקוב בשם אבל גזרו

את פי.

זה קם. זה דחק. זה הפיל.

זה מחק. זה פתח. זה ריסן.

זה צחק.

 

זה הרים. זה הפך.

זה בעט. זה פלט. זה הלך. 

זה בא. זה נכנס. זה הרים. זה המשיך. 

זה מרט. זה דחף. זה לא כל כך רצה אבל

נדחף. שעה לפני הסף. 

(הילה להב מתוך הפואמה 'עד הבוקר')

 


עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

לחברי קהילת פסיכולוגיה עברית שלום, לקראת פורים אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בתערוכת 'נפש פורים' - במהלך...
ובכן, למרות הכותרת הלקוחה משירה האפוקליפטי של אנה הרמן 'ה1 בספטמבר', עוד רגע ממש דווקא יש בית ספר. חשבו,...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.