לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
רגשות ככוח וכמכשול בטיפול, במסגרת הסדרה "רגשות מאז ועד עידן האייקונים"

רגשות ככוח וכמכשול בטיפול, במסגרת הסדרה "רגשות מאז ועד עידן האייקונים"

הרצאה בנעלי בית | 5/2/2019 | הרשמו כמנויים

יום העיון רגשות ככוח וכמכשול בטיפול במסגרת הסדרה "רגשות מאז ועד עידן האייקונים" של האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, התקיים בבית המועצה לישראל יפה, גני יהושע, ת"א, בתאריך 21.12.2018

 

דברי פתיחה | ד"ר רבקה דוידוביץ אפשטין

 

בגלל השנאה אנחנו זקוקים לאהבה ובגלל האהבה אנחנו כל-כך מפחדים מהשנאה - מרכזיות הרגשות בתיאוריה הקלייניאנית על חיי הנפש | יעל חנין

על היחס לרגשות בחשיבה הקלייניאנית, ביחסם ללא-מודע ובדיאלקטיקה שקיימת ביניהם בעולם הפנימי וביחסים הטיפוליים. כיצד דיאלקטיקה זו באה לידי ביטוי ביחסי ההעברה וההעברה-הנגדית, וכיצד רגשות שעולים אצל המטפל כלפי המטופל או בתגובה אליו, יכולים לקדם את הטיפול או להפוך לגורם מעכב.

 

על אשמה נרקסיסטית - התבוננות מחודשת על מקומה של ה'אשמה' בהגות הקוהוטיאנית | קלאודיה קוגן

רגש ה’אשמה’ הינו תופעה נפוצה בתוך ספקטרום החוויות האנושיות. ככזו היא קיבלה מקום מרכזי בהגויות פסיכואנליטיות ופסיכותרפויטיות רבות אך בהגות הקוהוטיאנית נותרה כתופעה צדדית בשל הדגש שקוהוט נתן לתופעת הבושה שאיפיינה את אופני הפגיעה בציר הנרקיסיסטי. בהרצאה זו תחקר תרומתה של פסיכולוגיית העצמי לשאלת ה’אשמה’ ותוצע המשגה הנוגעת בנושא מזווית חדשה. בנוסף להתבוננות התיאורטית יוצגו השפעותיו של המושג על הפרקטיקה הטיפולית הקלינית.

 

של מי האשמה הזאת? מבט התייחסותי על אשמה כמכשול וככוח בקשר הטיפולי | ד"ר חנה אולמן

על רגשות אשמה של המטפל במהלך הטיפול האנליטי כמכשול וככוח בהתקדמות הטיפול. גלגוליה של האשמה בספרות הפסיכואנליטית החל באשמתו הלא מודעת של הילד האדיפלי וכלה באשמה אמתית על פגיעה באחר. דיון מנקודת מבט התייחסותית בשלשה מצבים במהלך טיפול בהם רגשי אשמה של המטפל הפסיכואנליטי הינם בלתי נמנעים ועלולים להביא לתקיעות כמו גם לגדילה משמעותית.

 

אשמה ורגשי אשמה: מהי תרומתו של הטיפול במקרה של עוול אמיתי? | ד"ר אבי ברמן

בהרצאה נבדיל בין רגשות אשמה של המטופל בחוויה בעולמו הפנימי לבין תגובתו הרגשית על עוול אמיתי שעולל. במקביל אעסוק בחווייתו של המטפל מול סיפורו של המטופל ובדילמה שבין תגובתו האותנטית (פנימית ובין אישית) של המטפל, לבין עשיית שימוש הגנתי בכלים הטיפוליים העומדים לרשותו. אטען כי עמדתו ואמונתו של המטפל והאינטראקציה האינטר-סובייקטיבית הנוצרת במפגש הם המחוללים את עיבודה של האשמה לכלל חוזקה.

 

אמיתי עד כאב - ויניייטה טיפולית על גבולות האמת, דרשה על מחשבותיו של ביון | ד"ר גילית הורויץ

 

איסוף המחשבות על רגשות ככוח וכמכשול בטיפול מתדיינת | פרופ’ יולנדה גמפל

 


עוד בבלוג של הרצאה בנעלי בית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.