לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

בתיה לא עפה / רקפת זיו-לי איורים: אביאל בסיל

ספרים | 5/4/2016 | 4,337

"בתיה לא עפה" הוא ספר ילדים אשר מספר בפשטות, בחן ובחיוך את סיפורה של בת יענה שמשתוקקת לעוף. הספר, המיועד לגילאי 4-7, מתאים מאד לעבודה טיפולית קבוצתית ופרטנית עם ילדים. דרך סיפורה של בתיה עוסק הספר בקושי להיות שונה ולקבל את השונה. הקורא מתלווה אל בתיה בניסיונותיה להיות דומה לציפורים ה"רגילות", ובמפגשיה עם ידידי אמת שמקבלים אותה כפי שהיא ועוזרים לה לאהוב את עצמה.

בתיה לא עפה / רקפת זיו-לי איורים: אביאל בסיל 
 
רקפת זיו-לי איורים: אביאל בסיל
בתיה לא עפה
 
הקיבוץ המאוחד
 
 
 
לְבַתְיָה יֵשׁ כְּנָפַיִם וּמַקּוֹר אֲבָל הִיא לֹא יְכוֹלָה לָעוּף.
הַאִם בַּתְיָה הִיא צִפּוֹר?
הַצִּפֳּרִים חוֹשְׁבוֹת שֶׁלֹא, וְאֵינָן מַזְמִינוֹת אוֹתָהּ
לְנֶשֶׁף הַצִּפֳּרִים הַשְּׁנָתִי שֶׁבּוֹ יִתְאָרֵחַ בֶּן־הַמֶּלֶךְ.
בַּתְיָה עֲצוּבָה. כָּל כָּךְ רָצְתָה לִפְגֹּש אֶת בֶּן־הַמֶּלֶךְ!
מַה תַּעֲשֶׂה?

בתיה לא עפה מספר בפשטות, בחן ובחיוך את סיפורה של בת יענה שמשתוקקת לעוף. הציפורים לא מזמינות אותה לנשף השנתי כדי שלא תבייש אותן בפני אורח הכבוד – בן המלך.
בתיה רוצה מאד להגיע לנשף. היא מנסה ללמוד לעוף אך אינה מצליחה. מפגש לילי עם דוב שאוהב לתופף מגלה לבתיה מה היא כן יודעת לעשות ועד כמה היא נהנית כשהיא עושה זאת. המפגש מעניק לה כוח ואומץ לחזור למקום שממנו ברחה ושם צפויה לה הפתעה גדולה.

בלי להטיף ובלי לחנך עוסק הסיפור באחד הנושאים האקטואליים בחברה – הקושי להיות שונה והקושי לקבל את השונה. הספר, המיועד לגילאי 4-7, מתאים מאד לעבודה טיפולית קבוצתית ופרטנית עם ילדים. הספר פותח מקום לדיאלוג סביב שאלת ההשפעה של האחר על הדימוי העצמי, על מקור הכוחות הפנימיים והחיצוניים והדרך לבניית ערך עצמי.
הקורא מתלווה אל בתיה בניסיונותיה להיות דומה לציפורים ה"רגילות", ובמפגשיה עם ידידי אמת שמקבלים אותה כפי שהיא ועוזרים לה לאהוב את עצמה. הסיפור מבטא אמונה בכוחה של ידידות לחולל שינוי ובערכו הרב של החיפוש אחר המיוחד בכל אחד ואחת.
 
 
רקפת זיו־לי היא מן הזוכים בתחרות הסיפור הקצר של 'הארץ'. מתגוררת בקיבוץ ראש הנקרה ועובדת עם ילדים כתרפיסטית במוזיקה.

אביאל בסיל אייר ספרי ילדים רבים. איוריו בספר "עוג מלך הבשן" מאת נתן אלתרמן זיכו אותו בציון לשבח בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על־שם בן יצחק.
 
 
 
לפניכם דפים מתוך הספר באדיבות המחברת וההוצאה לאור:
 
 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.