פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

האב הסמוי מעין / קרין בן-ארי סמירה

ספרים | 6/2/2015 | 10,027

לאן נעלם האב אשר בפסיכואנליזה של פרויד היה כה מרכזי? כיצד נאלם בכתיבה של ממשיכי דרכו של פרויד שעסקו בעיקר במרחב הממשי והמדומיין הנרקם ביחסי התינוק ואימו?. בספר זה יוצאת המחברת למסע מאתגר לאיתור סימני האב הסמויים מן העין בכתביהם ובמשנתם של פסיכואנליטיקאים רבי השפעה שביססו, כל אחד בדרכו, את הפרדיגמה האימהית בחשיבה של יחסי-אובייקט.

האב הסמוי מן העין  / קרין בן-ארי סמירה 
 
קרין בן-ארי סמירה
האב הסמוי מעין
מסע בעקבות האב הנעלם בטקסטים פסיכואנליטיים
 
רסלינג
 
 
 
 
לאן נעלם האב אשר בפסיכואנליזה של פרויד היה כה מרכזי? כיצד נאלם בכתיבה של ממשיכי דרכו של פרויד שעסקו בעיקר במרחב הממשי והמדומיין הנרקם ביחסי התינוק ואימו? בתרבות ההורית בת-זמננו, אשר בה משתנים התפקידים המגדריים וההוריים, האב נוכח יותר ומעורב בחיי ילדיו מראשיתם. אבל הפסיכואנליזה, כך מבהירה המחברת, לא מכירה בו די הצורך כדמות הורית משמעותית ורבת פנים.

בספר זה יוצאת המחברת למסע מאתגר לאיתור סימני האב הסמויים מן העין בכתביהם ובמשנתם של פסיכואנליטיקאים רבי השפעה שביססו, כל אחד בדרכו, את הפרדיגמה האימהית בחשיבה של יחסי-אובייקט. בקריאה פרשנית בטקסטים של מלאני קליין מצד אחד ודונלד ויניקוט מצד אחר היא מאתרת את האב החבוי בכתיבה על אודות התפתחות הנפש; היא חושפת בפני הקורא שלל התנגדויות מושגיות ורגשיות; היא פורמת מיתוסים והטיות סובייקטיביות לא-מודעות על אודות גברים ואבות הארוגים בכתיבה, ובאופן הזה מרחיבה את שפת הדיון על האב.

דרך טקסטים נבחרים של ממשיכי דרכם בני-זמננו (למשל מלצר, בריטון, אוגדן, בולאס ואחרים), מפזרת המחברת את העמימות שעדיין מאפילה על דמות האב. ברוח הפלורליזם התרבותי והמשפחתי העכשווי היא מציעה כיוונים חדשים במחשבה הפסיכואנליטית על אודות האב והתמקמותו בעולמו הפנימי של היחיד והמשפחה.

 
ד"ר קרין בן-ארי סמירה היא פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל; מדריכה במרכז ויניקוט בישראל; מדריכה וחברת הצוות המוביל את התוכנית ללימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית בחוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בפסיכותרפיה ובפסיכואנליזה בקליניקה פרטית.
 
 
 
לפניכם פרק מתוך הספר באדיבות המחבר וההוצאה לאור:
 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.