פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

ADHD - מדריך כיס לפסיכולוג / שימי גלעד

ספרים באורך מלא | 6/3/2014 | 19,389

מטרתו של מדריך הכיס 'לעשות סדר' ב'ים' המידע הנוגע לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז הקיים כיום ברחבי הרשת ובמאגרי המידע האקדמיים. המדריך סוקר בקצרה מידע עדכני הנוגע לאבחון וטיפול בהפרעה ומבקש להעניק לאיש המקצוע הקורא בו כלים בסיסיים וראשוניים להתמצאות בתחום ולכנון התערבות יעילה.

ADHD - מדריך כיס לפסיכולוג / שימי גלעד 
 
שימי גלעד
ADHD - מדריך כיס לפסיכולוג
 
 
 
 
 
 
הפרעת קשב וריכוז "זוכה" לתשומת לב ציבורית רבה בצורה של כתבות ודיונים במדיה, בעיקר בנושא של אבחון ההפרעה והטיפול בה. "מאחורי הקלעים" פועלים שחקנים רבי עוצמה: חברות תרופות, כת הסיינטולוגיה, עמותות , מטפלים, וחברות המנסות לקדם טיפולים שונים. הדבר יוצר סבך של מידע מורכב ומבלבל שפעמים רבות מציב הורים ואף אנשי מקצוע בעמדה מורכבת.

מדריך כיס זה הוא ניסיון "לעשות סדר" ב'ים' המידע הנוגע לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז הקיים ברשת ובמאגרי המידע האקדמיים. המדריך כולל סקירה מסודרת של מגוון נושאים הקשורים בהפרעה ונועדה לשמש ככלי עזר ומעין 'מורה נבוכים' לאנשי מקצוע והורים. הסקירה הוגבלה ככל שהיה ניתן לחומרים אקדמיים (כלומר, מאמרים שפורסמו בכתבי עת עם ביקורת עמיתים) או ציבוריים (למשל חוזר מנכ"ל של משרד הבריאות). כמו כן, נעשתה השתדלות למצוא את החומרים העדכניים ביותר.

הסקירה כוללת נושאי רוחב הקשורים להפרעה (למשל, אפיונים מיוחדים בגיל הרך, בגיל ההתבגרות, פונקציות ניהוליות, זמן תגובה, שינה, מדיה אלקטרונית, השפעות חברות התרופות וכת הסיינטולוגיה ועוד). בפרק על האבחון ישנו מידע בסיסי (קריטריונים ונהלים), מידע על מבחנים שונים וכן אבחנות מבדלות והפרעות קו-מורבידיות. בפרק שמוקדש לטיפול, נסקר מידע על טיפולים "קונבנציונלים". לצד אלה, מתוך סקרנות אישית כמו גם מתוך הכרות עם ההתנגדויות השונות לשימוש בטיפול תרופתי, הוקדש במסגרת המדריך מקום רב לטיפולים "אלטרנטיביים" שונים. בסיום הסקירה מופיע מעין סיכום תמציתי של כלים שונים שנאספו ממקורות שונים, לצד הפניות לתוכניות נוספות שזמינות באופן חופשי באינטרנט.
 
שימי גלעד, הוא פסיכולוג חינוכי מומחה בשירות הפסיכולוגי חינוכי בירושלים
 
 
 
לפניכם הספר במלואו באדיבות המחבר וההוצאה לאור:
 
 
 הספר ראה אור באתר פסיכולוגיה עברית, מרץ 2014. כל הזכויות שמורות למחברת ולפסיכולוגיה עברית. 

תבנית לציטוט ביבליוגרפי (APA):

גלעד, ש. (2014). ADHD - מדריך כיס לפסיכולוג / שימי גלעד. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3106

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

רותי טובי- צוררותי טובי- צור29/3/2016

תודה רבה אין כמוך!. תודה רבה איש יקר ורב פועלים! יאללה מתגעגעים!!!

שלומי לוישלומי לוי5/12/2014

מדריך מעולה. תודה רבה שימי על הפרסום של הספר, הוא עושה סדר בהרבה שאלות שישנם לבעלי מקצוע והורים. אני אמליץ עליו לכולם ובייחוד לאנשי טיפול בתחילת דרכם שמבולבלים מכל המידע והאופציות הקיימות.

דר רות מסר  קויצקיד"ר רות מסר קויצקי2/11/2014

תודה רבה 😊. מודה על האפשרות להוריד את הספר. אני יודעת בכמה עמל והשקעה כתיבה של ספר כרוכה.

צילה כהןצילה כהן13/3/2014

תודה.

צילה כהןצילה כהן10/3/2014

תודה רבה על מורה הנבוכים הזה אבל..... מה המשמעות של זכויות היוצרים. אסור לי לצלם להדפיס..קצת סותר לי..איפה הגבולות?

רחל מרדכוביץרחל מרדכוביץ9/3/2014

שימי תודה על הפרסום וההנגשה. של החומרים הללו לאנשי המקצוע ואחרים שמוצאים את עצמם מתמודדים עם הנושא.

רחל

פולה ברקפולה ברק9/3/2014

תודה רבה. רציתי להודות לשימי גלעד על המדריך המאורגן, המלמד והתורם, כמו כן אהבתי מאוד את הגישה המערכתית שבטיפול של ילדים עם לקות בקשב ווויסות. אני מאמינה שהתאום בין המערכות השונות (מע' חינוך והבריאות וכן המטפלים הפרטיים ) הוא הגורם המשמעותי ביותר בהצלחת הטיפול. העבודה המערכתית דורשת משאבים של זמן, השקעת אנרגיה וחשיבה משותפת מתמשכת. כמו כן נדרשת פתיחות של המערכות השונות לקבלת דעות, המלצות או התערבויות ש'לא מסתדרות' עם המשאבים הדלים או עם גישה חינוכית/טיפולית מסוימת. כששימי גלעד כותב על השיחה עם המורה כדי להתעדכן ולחזק אותה על מאמציה, אפשר להבין שהטיפול בילד שעליו מדברים נמצא בחשיבה של אנשי מקצוע לאורך זמן ובכך מובטח לו הטיפול הטוב ביותר שהוא יכול לקבל.

גרסיאלה נוימןגרסיאלה נוימן7/3/2014

תודה רבה!.