לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

המיטב - לקט מקורות מובחרים של עמיתים שכתבו באתר

מאמרים | 31/5/2007 | 10,282

לכבוד גליון המאה של המכתב החודשי לפסיכולוגים (שמעתה יקרא "המכתב החודשי לאנשי בריאות הנפש"), מרוכזים קישורים אל המקורות המובחרים שהופיעו באתר בשנים האחרונות.

 

 "גליון המאה"

מבחר מאמרים נבחרים

עמיתים משתפים - בפסיכולוגיה עברית ברשת

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

קישור למאמר מ'מחקרים בהיסטריה' ועד היום/ד"ר אודי בונשטיין [הוסף למועדפים]  עברית
הרצאה שניתנה במסגרת ימי העיון "מטפלים ברשת" (27.9.05). העבודה עוקבת אחר הנתיבים העיקריים, הצמתים ונקודות הפירוד והמפגש שעברה הפסיכואנליזה מאז פרסום ספרם החלוצי של ברוייאר ופרויד "מחקרים בהיסטריה" ועד ימינו אנו.

קישור למאמר הבגידה הוירטואלית - היבטים של שביעות רצון זוגית, חשיפה עצמית ונרקסיזם. מאת אילן אבירם [הוסף למועדפים]  עברית
מודל שמנבא לאילו משתמשי אינטרנט הרומן הוירטואלי יכול לקסום ודן בהשלכות קליניות של הממצאים על הטיפול בתופעה בהקשר הזוגי והפרטני.


- פרסומת -

קישור למאמר טיפול ממוקד סכמה - טיפול קוגניטיבי אינטגרטיבי מאת אפרת רובין [הוסף למועדפים] עברית
עקרונות שיטת הטיפול של ג'פרי יאנג - טיפול ממוקד סכמה. להלן אציג בקצרה את הרקע התיאורטי הרלוונטי לטיפול ואתאר את שלבי הטיפול תוך כדי תיאור עקרונות הטיפול של יאנג הרלוונטיים לעבודתי.

קישור למאמר נוירוביולוגיה של אינטרסובייקטיביותמאת ארנון רולניק [הוסף למועדפים]  עברית
תקציר של סדנה המכוונת לחידוש הקשר בין הפסיכותרפיה אל מדעי המוח, היא עסקה בשאלות מה מוסיף לנו ידע זה, כיצד הוא משפיע על הדרך בה אנו מטפלים, ומה המחיר שאנו משלמים באי ידיעתנו את הרקע הנוירוביולוגי.

 

קישור למאמר עיבוד תהליכי פרידה ואובדן, בטיפול דינמי קצר מועד. מאת דף אציל    [הוסף למועדפים]  עברית
סמינר עיוני מאת דף אציל.  בעבודה זו נבחנו מאפייניו של הטיפול הדינמי קצר המועד, הוצגו מספר גישות טיפוליות, מתוך פרספקטיבה של עיבוד תהליכי אובדן ופרידה.

קישור למאמר סוגיות מרכזיות באבחון פסיכולוגי של לקויי למידה. מאת ד"ר דבורה שני ופרופ' ברוך נבו [הוסף למועדפים]  עברית
מאמר זה עוסק בהצגת הסוגיות המרכזיות העומדות בבסיס אבחון מקיף של הפרעת לקות למידה –  במטרה לקדם את התחום מבחינה מדעית וישומית.

קישור למאמר פסיכולוגיה ופסיכותרפיה - מחוזות ידע וחוויה,ללא מבחן התוצאה / דוד קיטרון [הוסף למועדפים]  עברית
הטיפול נועד לתקן את המעוות ולמנות את החסרון, יותר מאשר להסיר את העיוות ולחשוף את המודחק. דוד קיטרון קובע כי יכולתנו לרפא את נפש האדם, כפסיכותרפיסטים, אינה מדידה.


- פרסומת -

קישור למאמר מפירוש להוויה, מעברים משמעותיים במסע לחיפוש "המקום הנכון" בטיפול / דפנה הומינר [הוסף למועדפים]  עברית
ההרצאה מתארת את המעבר האישי של הכותבת, פסיכולוגית קלינית, מעמדה תאורטית של פסיכולוגיית הקונפליקט לעבר עמדתה של פסיכולוגיית העצמי. מעבר אישי זה, מקביל במידה רבה להתפתחויות המטה-תאורטיות של הפסיכואנליזה.

קישור למאמר קשרים, הקשרים והתקשרויות: טיפול והערכה דיאדיים, מאת ד"ר דינה גלט וגב' יהודית ביאליק כהן [הוסף למועדפים]  עברית
הרצאה הסיום מיום העיון לפסיכולוגים חינוכיים: "גן הילדים, המשפחה, הפסיכולוג ומה שביניהם", שאורגן ע"י פורום הגיל הרך בשפ"י, והתקיים באוניברסיטת חיפה ב-16.11.03. ההרצאה עסקה בחשיבה הדיאדית בטיפול ובהתערבויות בגיל הרך.

קישור למאמר מיגדר, תרבות וזהות אישית באנליזה קבוצתית / יהושע לביא [הוסף למועדפים]  עברית
מאמר זה מנסה להראות כיצד קבוצה טיפולית מהווה רחם (ברברה אליוט) לנשים ולגברים כאחד, ומתפתחת למרחב פוטנציאלי (ויניקוט) שבתוכו נטווה מטריקס תקשורתי (פוקס) חיוני ופורה.

קישור למאמר חפצים עוינים - עיון בנושא יחסים שליליים עם אובייקטים דוממים. מאת יואב ברושי [הוסף למועדפים]  עברית
עיון בנושא יחסים שליליים עם אובייקטים דוממים. החוויה של חפצים כנוהגים באופן עויין עשויה לבטא כמיהה ליחס לא אדיש, לרגש ולתגובה, גם אם הם שליליים. המאמר עוסק במשמעויות תיאורטיות של חוויות אלה לאור דוגמאות ממגוון מקורות.

 

קישור למאמר טיפול פרטני ומשפחתי משולב במצבי אשפוז ובפרקטיקה פרטית. מאת: יורם צדיק   [הוסף למועדפים] עברית
למטופלים עם חולשות אגו קבועות או זמניות (עקב מצב משברי), שחיים עם בני-משפחתם באוירה מתוחה, טיפול פרטני איננו מספיק. במקרים כאלה יש להוסיף את הטיפול המשפחתי כטיפול מסייע ותומך בטיפול הפרטני, שהוא הטיפול העיקרי.


- פרסומת -

 

קישור למאמר אובדנות בצה"ל / ד"ר ירדן קציר [הוסף למועדפים]  עברית
עבודת מחקר לשם קבלת תואר דוקטור מאת ירדן קציר. המחקר עוסק בניתוח התופעה, העלאת משתנה מנבא אפשרי והמשגה תאורטית לאובדנות בקרב חיילים.

קישור למאמר "ייעוץ, הדרכה וליווי של האדם המבוגר בצמתים בחיים"- דר' ליאורה בר-טור, פסיכולוגית קלינית [הוסף למועדפים]  עברית
המאמר מציג את הצורך ההולך וגדל של האוכלוסיה המבוגרת להעזר בייעוץ מקצועי ובליווי במצבים שונים במהלך ההזדנות והזיקנה. הכוונה אינה בהכרח לטיפול פסיכולוגי אלא בייעוץ וליווי בסוגיות נורמטיביות בהם נתקלים לא מעט מבוגרים במהלך ההזדקנות.

קישור למאמר סקרנות והתפתחות מינית נורמלית אצל ילדים ממבט פסיכואנליטית. מאת: מונה זופניק [הוסף למועדפים]  עברית
תיאור טיפול של ילדה בת 9 ותכנים מיניים מגוונים בטיפול המעלים דיון האם אלו תכנים נורמטיביים שאפשר לצפות מכל ילדה בגילאים האלה או האם הם מעידים על הקשיים הרגשיים שבגללן היא הגיעה לטיפול פסיכולוגי?

 

קישור למאמר "והעיקר לא לפחד כלל"? – טיפול נפשי ומלחמה. מאת ד"ר מיכאל שושני [הוסף למועדפים]  עברית
אנחנו כבר בשבוע השלישי למלחמה בלבנון, ומטבע הדברים, בשעות הטיפוליות עולים יותר ויותר תכנים הנוגעים למציאות החיצונית והפנימית בהתמודדות עם המלחמה.

 

קישור למאמר ילדים מיוחדים – המפגש של ילדים היפראקטיביים ולקויי למידה עם מערכת החינוך על-פי תאורית העצמי. נופר ישי-קרין ומירב חן [הוסף למועדפים]  עברית
המאמר עוסק בתאורית העצמי במערכת החינוך. הגדרת ילדים כ"לא תקינים" וזקוקים להכוונה, לטיפול, ולתמיכה אינה לוקחת בחשבון את מקומה של המערכת החינוכית ביצירת הקושי ואת תפקידה למצוא ולהכשיר מחנכים ללמד בגישות שהן יותר מותאמות.

קישור למאמר טיפול במתבגרים והוריהם. מאת: נטע עופר זיו [הוסף למועדפים]  עברית
המאמר מכיל רעיון אחד קטן שיכול לעזור ביצירת המשגה יעילה בהסתכלות על מתן עזרה למתבגרים והורים למתבגרים במצוקה. הרעיון הוא שיעיל ונכון להסתכל על מערכת היחסים בין הורים ומתבגרים כמערכת הפועלת על פי חוקי הגרביטציה.


- פרסומת -

קישור למאמר הימים חולפים והמנגינה נשארת: זמן החוויה וזמן הידיעה בזיקנה המופלגת / ניצה אייל [הוסף למועדפים]  עברית
חגים, הם תמרורים של שינוי אבל גם איים של יציבות וקביעות. דיאלוג קבוע זה בין הזמן החולף לבין הטקסים החוזרים על עצמם, בין השינוי לבין ההמשכיות, מלווה את חיי האדם בבגרותו ובזיקנתו.

קישור למאמר הספר המלא: פסיכואנליזה בנפשנו - מחשבות על העשיה הפסיכואנליטית העכשוית/ד"ר ניצה ירום [הוסף למועדפים] עברית
הספר מכוון לקרב בין אנשים של זמננו, החווים מבוכות וקשיים אך פתוחים למידע ובין הפסיכואנליזה שנווטה את עצמה לשמרנות ולהתבדלות מובנית. הספר בא לבחון ולהציע כיצד יכולה וצריכה להיות העשיה הפסיכואנליטית כיום.

קישור למאמר ברית טיפולית בטיפול בילדים מאת נעמה בר-שדה [הוסף למועדפים]  עברית
  המאמר עוסק בשורשי המושג, בברית הטיפולית עם ההורים והילד, ובפגישה הראשונה בה נטמנים זרעי הברית הטיפולית.

קישור למאמר איך הפכה קבוצה למושג פסיכולוגי, מאת נעמי רז [הוסף למועדפים]  עברית
סקירה הסטורית של המעבר מחשיבה פרטנית סגורה בפסיכולוגיה לחשיבה של הפסיכה כמשהו שנוצר בקבוצה.

קישור למאמר "מתוך הקן ומחוץ לו, בו זמנית" - על עבודת הפסיכולוג עם הורים במכון להתפתחות הילד מאת: עפרה דיאמונד [הוסף למועדפים]  עברית
העבודה הטיפולית עם הורים במכון להתפחות הילד מצריכה החזקה בו זמנית של מגוון תפקידים ופרספקטיבות.

קישור למאמר סיפורים מהקליניקה א'. מאת: פביאן ברויטמן [הוסף למועדפים]  עברית
אז נניח ואני סיימתי את לימודיי באיזו עיר נידחת בארץ, בתחום הפסיכולוגיה. ונניח והתחלתי את תהליך ההתמחות בתקופת השיא של מהפכת ההי-טק. מי הסתכל לכיוונו של פסיכולוג באותם הימים? הרי הכל הסתובב סביב וול-סטריט ומאזני החברות השונות.


- פרסומת -

 

קישור למאמר על צפרדעים, נסיכות ומטפלים. מאת: רוברטו מיטלפונקט [הוסף למועדפים] [עדכן] [863 צפיות] עברית
האם ראוי לספר לילדים סיפורים ואגדות המכילים לעתים תיאורים אכזרים ואפלים, העלולים להפחיד את צאצאינו ולערער את נפשם הרכה?  אולי, כל עוד נמשיך לספר אגדות ולהאמין בנסים ובנפלאות, לא הכל יהיה אבוד.

 

קישור למחקר לדבר בפונט אדום בגודל 16 - הפונקציות והדיספונקציות של האינטרנט עבור ביישנים כרוניים / רועי סמנה [הוסף למועדפים]  עברית
עבודת מחקר המנסה לבדוק מהן הפונקציות שעשויה למלא רשת האינטרנט עבור ביישנים כרוניים וכן מהן הדיספונקציות שעשויות לנבוע עבורם מהשימוש ברשת.

קישור למאמר טיפול במשבר עקב יחסים רומנטיים מחוץ לנישואים, אצל זוגות באמצע החיים בנישואים ממושכים / ד"ר נגה רובינשטיין-נברו וד"ר שרה [הוסף למועדפים]  עברית
מאמר זה מתחיל בתיאור הגורמים המהווים קרקע פוריה להתפתחות קשרים רומנטים מחוץ לנישואין. לאחר מכן אנו מתארות את תקופת המשבר ואת חמשת שלבי הטיפול בו.

קישור למחקר על העברה נגדית ועל הדרכה בפסיכותראפיה / ד"ר רפאל שפרינגמן-ריבק [הוסף למועדפים] עברית
ספר באורך מלא הרואה אור באתר פסיכולוגיה עברית. התהליכים הרגשיים הרוחשים בין המטפל למטופל, והדרכת המטפלים, תהליכים שהם חלק בלתי נפרד, אולי אף יסודי, בפסיכואנליזה המודרנית.

קישור למאמר הסיפור החסידי והטיפול הפסיכותרפויתי. מאת: שי גיל [הוסף למועדפים]  עברית
כיצד ניתן להבין את העובדה שגם בעולם חילוני פוסט מודרני, לא נס ליחו של סיפור המעשייה?  נדמה לי שהתשובה לסוגייה זו מורכבת ויתכן ונוכל להתקרב להבנתה על ידי התבוננות בזיקה שבין סיפורי מעשיות למדיום הפסיכותרפויתי במאמר הנוכחי.

 

תודות לכותבים הרבים התורמים

ולקוראים הרבים השותפים ליצירה ולנתינה

בפרוס מאה גליונות אנו חוזרים ומדגישים את השותפות אתכם

במימוש המרחב לפרסום ולשיתוף בכתיבה ובידע

 

 


- פרסומת -

 

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

תמי גנדלמןתמי גנדלמן3/6/2007

ותודה לכם עדי אורית וליאור. על אתר חשוב, מגוון ומלא ידע, למען ציבורים גדולים ורחבים.
שבוע טוב
תמי.