לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
אני אדם יחיד, אדם בודד. אינני דמוקרטיה

אני אדם יחיד, אדם בודד. אינני דמוקרטיה

עלון פסיכולוגיה עברית | 21/3/2021 | הרשמו כמנויים

 

אני אדם יחיד, אדם בודד. אינני דמוקרטיה

הו דמוקרטיה, אהובתנו השבורה. שוב נבוא לטקס כלולותיך, שוב תשבר הכוס, ושוב נדע, פנינו אל עבר זוגיות רעועה. השבוע נצא אל הקלפיות, לבחירות הרביעיות בשנתיים האחרונות. בניגוד להתעוררות הרוחשת ברחובות סביב פתיחת העסקים והיציאה ממשבר הקורונה, אל מול אקט הבחירה פושה עייפות החומר. שוב ושוב אנחנו נדרשים לאקט ההצבעה בקלפי, שמהותו מספרת תקווה. מאיפה מלקטים את שבביה של זו האחרונה? איך זזים למרות הכל ואף על פי כן עם מעט אמון ומעט אמונה? וכי יש לאדם הבוחר במהותו, בחירה?

באתרנו השבוע מאמרים מקצועיים נהדרים, ספרים וטורים ששווה לבחור בהם:

הטיפול הדינמי החווייתי (EDT - Experiential Dynamic Therapy) הינו מודל המדגיש את חשיבותה של החוויה הרגשית המלאה כהיבט מרכזי של בריאות ושל רווחה נפשית. בטיפול זה נעשית אינטגרציה של עקרונות מרכזיים מן הגישה הדינמית, בשילוב המשגה וכלים המוכרים מן העולם הקוגניטיבי התנהגותי, ונלמדות טכניקות ממוקדות לזיהוי ולאתגור הגנות, לוויסות חרדה, ול"יילוד רגשות". מאמרם של יונתן דרורי וד"ר יופ מאיירס מביא הצגה כללית של המודל הטיפולי.

במדור סקירת המאמרים - להשיב מתנה: השימוש הקליני בכתיבה על מטופל - סקירת מאמרו של סטיוארט איי. פייזר, אשר עוסק בסוגיית הכתיבה על מטופלים והצגת חומרים מתוך טיפולים במאמרים, ספרים וכנסים מקצועיים, תוך שימת דגש על היתרונות הטיפוליים שבמעשה זה.

במדור הספרים תוכלו להתוודע לספרו של בסל ואן דר קולק, 'נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה' העוסק בהבנת אחת התופעות הקשות והמשמעותיות של זמננו: הפרעת דחק פוסט־טראומטית. הספר סוקר את תולדות התפתחות התחום, ומשלב בין תיאורי מקרה אנושיים, מרתקים ומרגשים לבין מחקרים קליניים רציניים ומעמיקים. הקדמה ופרק ראשון זמינים לקריאתכם

ובפסיכובלוגיה - 

במסמך המרכז מידע בנוגע לזיהוי ודרכי התמודדות עם הטרדה טלפונית של מטפלות בעת פניה לטיפול. ביקשנו ממספר נשות טיפול שחוו הטרדה טלפונית במסגרת פניה לטיפול נפשי לתאר מה חוו, ובעיקר, להסביר מתוך ניסיונן מה הן מציעות למטפלות אחרות לעשות כאשר יתקלו במצבים כאלה בעתיד. מתוך תשובותיהן הורכבו אוסף ההמלצות והרעיונות הבאים להתמודדות עם הטרדות טלפוניות במסגרת פניה לטיפול נפשי: כיצד ניתן להבחין בין הטרדה לפניה אמיתית לטיפול? כיצד נכון לפעול מרגע שהבנת שמדובר בהטרדה? איך חוסמות טלפון? ועוד. 

במדור 'הרצאה בנעלי בית' - על התאבדות והשפעתה על בני המשפחה, מניעה וצמיחה - הרצאה של ד"ר שירלי אברמי מחברת הספר "עדיף שהיה מת במלחמה: התאבדות והשפעתה על בני המשפחה", בהוצאת הקיבוץ המאוחד 2020. וגם - ערב עיון לכבוד ספרה של האמנית מיכל היימן "נתקלתי במבט שלי בונציה, 1880-2020" שערכה הועדה הבינתחומית של מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.

ירדן מנדלסון חוזרת לעבודה למען הפסיכולוגיה הציבורית בתפקיד חדש: "רכזת תחום המגזר הציבורי" בהפ"י 

הבלוג "חדר משלך: תמונות מחיי קליניקה" מאפשר לקבל הצצה לתוך קליניקות של מטפלים ומטפלות בארץ: לראות איך נראות הקליניקות מבפנים, מה מעטר את הקירות, אילו פריטים יקרים ללב הובאו לסביבה הטיפולית, מה ניצב מול עיני המטופל ומה מול עיני המטפל במהלך השעה הטיפולית - ולשמוע את הסיפורים מאחורי הבחירות שעושים מטפלים ומטפלות בארגון ועיצוב הקליניקה. רוצה להשתתף ולהציג את הקליניקה שלך?

אני אדם יחיד / יהודה עמיחי

אני אדם יחיד, אדם בודד. אינני דמוקרטיה.
הרשות המבצעת והאוהבת והשופטת
בגוף אחד. רשות אוכלת וזוללת ומקיאה,
רשות שונאת ורשות כואבת
רשות עיוורת ורשות אילמת.
לא נבחרתי. אני הפגנה, אני מרים
את פני ככרזה. הכל כתוב שם. הכל,
אנא אין צורך להטיל גז מדמיע,
אני כבר בוכה. אין צורך לפזר אותי,
אני מפזר,
וגם המתים הם הפגנה.
כשאני מבקר את קבר אבי, אני רואה
את המצבות מורמות בידי
העפר שלמטה:
הן הפגנה גדולה. 

Photo by Geordanna Cordero on Unsplash


עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.