לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
כף היד כראי הנפש / תלמה ברילכף היד כראי הנפש / תלמה בריל

כף היד כראי הנפש / תלמה בריל

ספרים | 28/2/2012 | 12,354

הספר "כף היד כראי הנפש" עוסק בכירולוגיה, תורת הקריאה בכף היד, ומתבסס על מחקרים מדעיים בתחום. הספר מציג באופן מובנה את המשמעות של תווי כף היד לפי הכירולוגיה ואת הקשר שביניהם... המשך

כף היד כראי הנפש / תלמה בריל 
 
תלמה בריל
כף היד כראי הנפש
כירולוגיה אבחונית ויישומית
 
אסטרולוג
 
 
 
 
כף היד כראי הנפש הוא ספר ייחודי וחדשני בתחום קריאת כף היד (כירולוגיה). בהשוואה לספרים אחרים בתחום, הוא כולל מחקרים מדעיים המעגנים את תקפות האיבחון והמימצאים הכירולוגיים בכלים מדעיים ובנתונים סטטיסטיים. מתוצאות מחקרים אלו עולה מידע שיש בו תרומה ליכולת ההבדלה בין חולה לבריא בתחום בריאות הנפש. מחקרים אלה ורבים אחרים המוזכרים בהם, מסמנים את הפוטנציאל המחקרי העצום הטמון בתחום זה ואת התרומה שהוא עשוי להביא לחקר נפש האדם ולמניעת סבל.
החלק השלישי של הספר עוסק בשורת נושאים שכל אחד מהם מתבטא בקבוצת נתונים בכף היד ולא בנתון אחד. זוהי גישה אינטגרטיבית שאינה מקובלת בספרי כירולוגיה. הנושאים הם שונים ומגוונים. לדוגמא: מה מכלול המרכיבים בכף היד המצביעים על אינטליגנציה גבוהה? על אינטואיציה מפותחת? על יצירתיות? על חוש הומור? ועוד. כאן בריל מביאה קריאה בידיהם של יוצרים (הסופר אהרן אפלפלד והמשוררת אגי משעול), בידיהן של שתי נשים שהגיעו לזיקנה מופלגת בנסיון לענות על השאלה מי מאריך ימים, קריאה בידיהם של נשים יוצאות דופן (גאולה כהן, פרופ' רות לפידות, נתיבה בן יהודה ועוד).

את החשיבות הגדולה ביותר מייחסת המחברת לפרקים המתייחסים למתח ועקה (stress), דיכאון ונטיות אבדניות. מקרים אחדים של חיילים ובני נוער ששמו קץ לחייהם, הניעו אותה לגייס את הכלי הכירולוגי למטרת הזיהוי המוקדם והמניעה של מקרים כאלה. הדבר הוביל אותה בסופו של דבר גם למחקרים הפסיכיאטריים שערכה בבית החולים אברבנאל בבת-ים. בפרקים אלו יש מידע שיש בו חידוש בתחום של זיהוי הנטייה לדיכאון ולסיכון אבדני.

חלקים א' וב' של הספר חושפים באופן מובנה והדרגתי את המשמעות של ביטויי היד השונים. ניתן לראות בחלקים אלו חומר לימוד שיטתי לתורת הקריאה בכף היד שיאפשר לקורא להבין את המשמעויות המורכבות של תווי כף היד ואת הקשר שביניהם לבין יכולות, נטיות ודרכי התנהגות.

ספר זה נכתב מתוך צורך עמוק של המחברת, להמשיך ולחדש את הכלי העתיק של הקריאה בכף היד. בכוונתו להאיר את אפשרויותיו החדשות של הכלי העונות לצרכיו של האדם בן זמננו בתחילת המאה ה-21. בריל מאמינה כי בדרכים נכונות ובעזרת לימוד רציני אפשר להשתמש בקריאה בכף היד לאבחון מצבים אנושיים וגם לערב בכך כלים מחקריים תקפים. הנסיון מוכיח שיש לקריאה בכף היד פוטנציאל לשמש כלי עזר בידיהם של אנשי טיפול בתחומים שונים.
הקריאה בכף היד היא כלי בדיקה שיש לו ייחוד, בהשוואה לכלים אחרים המתבוננים בנפש. הסיטואציה של הבדיקה בשיטות אבחון שונות מחייבת השתתפות של הנבדק ושיתוף פעולה שלו. הוא נקרא לדבר, או לדמיין, או ליצור, או להיות בתקשורת עם אדם זר. אצל אנשים הנוטים לחרדות, או כאלה שהם מסוגרים, או בעלי קשיים בתקשורת (לדוגמה: חירשים) ובייחוד אצל ילדים ובני נוער, עשוי להיות בכך קושי שיפריע בראיית הפוטנציאל הנכון של הנבדק. לעומת זאת, הקריאה בכף היד מאפשרת לראות את האפיונים של הנבדק ללא השתתפות מצדו. בנוסף, ראייה נכונה של הנתונים על ידי הקורא/ת בכף היד הנעשית ברוח אוהדת יוצרת במהרה סקרנות אצל הנבדק, המובילה לתחושת אמון ומאפשרת את שיתוף הפעולה הרצוי.

לתורת הקריאה בכף היד יש היסטוריה ארוכה. למעשה, זוהי אחת התורות הקדומות של האנושות. אולי זו הסיבה לכך שבתודעה הקולקטיבית של בן המערב בזמננו קשורה תורה זו עדיין בהגדת עתידות ובאסוציאציות של מסתורין. אולם לקריאה המודרנית בכף היד יש רציונל וניתן כאמור לבדוק את תקפותה בכלים מדעיים. במאה האחרונה ובמקביל לצמיחת תורת הפסיכולוגיה התפתחה הכירולוגיה באופן העונה לשאלות קיומיות ויומיומיות של חיינו. אנשים מתחומים שונים תרמו לחקר הנושא מתוך גישה המתאימה לרוח הזמן, ואף נערכו מחקרים שבהם נעשה ניתוח משווה של כפות ידיים.

 
 
"ספרה של תלמה בריל, "כף היד כראי הנפש" מציג את הכירולוגיה האבחונית והיישומית באופן מובן ובהיר מחד ומעניין ומרתק מאידך. הספר פורש את המורכבות העצומה הקיימת בכפות הידיים ואורג עבורנו את היריעות המגוונות המרכיבות את האישיות הייחודית של כל אדם. הספר מציג את האפשרות לראות ביטויים של נטיות קיימות — ואפשרויות לשינוי. האדם שבא לאבחון וכביכול נוכח בו באופן פסיבי, יוצא ממנו עם תובנות חדשות ומצויד בכלים המאפשרים שינוי."
רנה פורת, פסיכולוגית קלינית ואנליטיקנית יונגיאנית
 
תלמה בריל, מוסמכת במדעי ההתנהגות מטעם אוניברסיטת ניופורט בארה"ב ובוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים, עוסקת בכירולוגיה כ-25 שנה, חוקרת, מייעצת, מלמדת, בעלת דיפלומה של החברה הכירולוגית הבריטית. במשך שלוש שנים למדה פסיכולוגיה יונגיאנית בקורס של אגודת הפסיכולוגים היונגיאנים בישראל. בריל השתלמה בלימודי NLP, ב-Biosynthesis, והיא מוסמכת לטפל בשיטת "העבודה" של ביירון קייתי. השתתפה בכנס הארצי ה-12 של האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין, כמנחת סדנה לכירולוגיה. מידע נוסף ניתן לקבל באתר המוקדש לכירולוגיה, אותו היא מפעילה: www.chirology.co.il
 
 
 
לפניכם פרק מתוך הספר באדיבות המחבר וההוצאה לאור:
 
כף היד כראי הנפש / תלמה בריל 1פרק 21: עקה, מתח, וביטוים ביד

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: אבחון והערכה, ספרים, שיטות טיפול נוספות
אריאלה מלצר
אריאלה מלצר
עובדת סוציאלית
רחובות והסביבה
יוסף אלישביץ
יוסף אלישביץ
פסיכולוג
תל אביב והסביבה
רוחי לב לוי
רוחי לב לוי
פסיכולוגית
נתניה והסביבה
בר אורקין
בר אורקין
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה
שלי צרפתי
שלי צרפתי
חברה ביה"ת
תל אביב והסביבה, כפר סבא והסביבה
סילבנה הקיאר
סילבנה הקיאר
פסיכולוגית
מורשה לעסוק בהיפנוזה
אונליין (טיפול מרחוק), אשקלון והסביבה

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

משה כהןמשה כהן30/5/2012

נושא מאד מעניין, השתכנעתי לקנות את הספר. קראתי ספר אחד בנושא ולא כ'כ הבנתי, כלומר לא הצלחתי להגיע להבנות שייראו ברי משמעות. לפי הביקורת הנ'ל והפרק שמוצג כאן, נראה לי שספר זה יכול לעזור לי יותר. ננסה...