לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
על אמת ושקר.

על אמת ושקר.

ד"ר עפר גרוזברד | 8/1/2010 | הרשמו כמנויים

שלום לכולם

ראשית, תודה לאבי על הערתו היפה. אני חושב עכשיו שלמטפלים שכל חינוכם הוא להרבות עצמאות ונפרדות וחופש של הפרט יש קושי מיוחד בלהבין את "השפה שנשכחה". בשפה זו מדבר רוב העולם.

אז הפעם בואו נגיד כמה מלים על ערך ה"אמת". זהו ערך פנימי בעל חשיבות עצומה במערב. זהו בעצם המקדש של המערב. בטיפול אנו מחפשים את האמת הפנימית של האדם, זו שאמורה להנחות אותו. יצירתיות, מדע ודמוקרטיה - הכל עובר דרך האמת הפנימית. אבל מה קורה לערך זה בחברות מסורתיות-קולקטיביות? גם להם ערך זה הוא חשוב אבל ערך ה"קשר" הוא חשוב יותר.

סיפור שספרה תלמידה שלי ממוצא מזרחי.

לפני שהתחתנה אמה ויצאה לחיים חדשים במקום מרוחק עם משפחת בעלה צייד אותה אביה בעצה אחת לדרך: הוא הצביע על כוס לבנה ואמר לה "אם חמתך תגיד שהכוס הזאת שחורה, אמרי, "הן".

בחברות מסורתיות ההתאמה לאחר ולקבוצה זהו הערך העליון ולא האמת הפנימית האינדיבידואלית של הפרט. בחברה הסינית למשל אדם המוותר על דעתו האישית כדי להתאים עצמו לקבוצה נחשב לאדם אציל ונעלה.

בקפיצה, כך גם אפשר להבין את הכחשת השואה בקרב רבים בעולם המוסלמי. אם יישאל אותו מוסלמי אם הוא מאמין שהשואה באמת התרחשה הוא יתלבט, יגיד שאולי, באופן חלקי. אם נמשיך ללחוץ עליו הוא עשוי לומר שמה שהוא חושב זה לא כל כך חשוב, ולבסוף יתברר שהמילה "באמת" היא שורש הבעיה. זאת משום שהוא לא חונך על חיפוש האמת כמו על התאמה מלאה לקבוצה.

וסיפור נוסף: חבר הזמין קבלן שיפוצים מרקע מסורתי-קולקטיבי לערוך שיפוצים בביתו. הקבלן הבטיח להמשיך למחרת את העבודה הלא גמורה אך הגיע לאחר שבוע. כשהגיע שוב עבד קצת והבטיח להמשיך למחרת ושוב הגיע לאחר שבוע. חברי לא יכל יותר להתאפק ושאל אותו: תגיד, למה אתה אומר תמיד שתבוא מחר ואתה מגיע אחרי שבוע. אולי תגיד שתבוא עוד שבוע, וזהו. השיב הקבלן: מה יותר טוב לריב?!

הקבלן הבין בצדק שחברי רוצה שייסים את העבודה ועל כן כדי לשמור על הרמוניה ביניהם "התחשב" בו ואמר לו את מה שהוא רוצה לשמוע. בחברה מערבית זהו שקר בחברה מסורתית בהחלט יכול להראות כהתחשבות.


- פרסומת -

דוגמאות כאלה יש רבות במיוחד במשא ומתן פוליטי. קרטר התלונן על כך בספרו על תהליך השלום בין בגין לסאדאת. הוא אמר שבאופן קבוע המנהיגים הערבים אמרו לו משהו אחד בחדר ואחר בחוץ לעמם.

מעתה כשבן החברה המסורתית-קולקטיבית "משקר" אותנו כדאי שנחשוב בכל זאת מה עומד מאחורי זה.

שבת שלום

עפר


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: דת ואמונה, פסיכואנליזה, פסיכולוגיה חברתית, מצבי קונפליקט, הגירה, שואה
מיה נאור
מיה נאור
חבר/ה ביה"ת
חני גיטליס
חני גיטליס
עובדת סוציאלית
אונליין (טיפול מרחוק), חולון והסביבה
אסף לוי
אסף לוי
מוסמך (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה
ענב ברס
ענב ברס
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, רמת גן והסביבה
עדי בר דוד
עדי בר דוד
עובדת סוציאלית
עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
בעז גסטהלטר
בעז גסטהלטר
פסיכולוג
תל אביב והסביבה

עוד בבלוג של ד"ר עפר גרוזברד

כשאנו מתלבטים בנוגע להחלטה חשובה אנו נוטים לעשות רשימה של פלוסים ומינוסים, לשקול את היתרונות והחסרונות...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.