לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
שער - פסיכולוגיה חברתיתתמונת שער - פסיכולוגיה חברתית

פסיכולוגיה חברתית

פסיכולוגיה חברתית היא ענף מחקרי של הפסיכולוגיה אשר חוקר את השפעתם של יחידים וקבוצות על חוויותו הנפשית ועל התנהגותו של האדם. הפסיכולוגיה החברתית עוסקת בנושאים כמו השפעות הסביבה והקהילה על הפרט, יחסים בין קבוצות ובתוך קבוצות, עמדות והערכה, יחסים בין אישיים ועוד.

פסיכולוגיה חברתית היא ענף מחקרי של הפסיכולוגיה אשר חוקר את השפעתם של יחידים וקבוצות על חוויותו הנפשית ועל התנהגותו של האדם. הפסיכולוגיה החברתית עוסקת בנושאים כמו השפעות הסביבה והקהילה על הפרט, יחסים בין קבוצות ובתוך קבוצות, עמדות והערכה, יחסים בין אישיים ועוד.

מיהו פסיכולוג חברתי?

בישראל מוכרת התמחות בפסיכולוגיה חברתית-תעסוקתית-ארגונית, שלמעשה משלבת ידע הן בפסיכולוגיה חברתית והן בפסיכולוגיה תעסוקתית וארגונית. פסיכולוג שמומחה בתחום זה עוסק למעשה ביישום טיפולי של פסיכולוגיה חברתית באמצעות באבחון וטיפול לצורך קידום ההתפתחות המקצועית של הפרט, והוא מסוגל לבצע תהליך ייעוץ פסיכולוגי-תעסוקתי שלם הכולל התערבויות שונות המותאמות לבעיות שונות ולאוכלוסיות מגוונות. התמחות זו כוללת תואר ראשון ושני ולאחריה התמחות בת ארבע שנים.

מעבר להתמחות המקצועית המוכרת, פסיכולוג חברתי עשוי לעסוק במחקר ולהשתלב במחלקות לפסיכולוגיה באוניברסיטאות כפסיכולוג חברתי.

מחקרים מפורסמים בפסיכולוגיה חברתית

ניסוי בית הכלא של זימברדו

ניסוי הכלא של סטנפורד נערך ב-1971 על-ידי הפסיכולוג הידוע פיליפ זימברדו. הניסוי ביקש לחקור כיצד הגדרת תפקיד ועצם הסיטואציה משפיעים על התנהגותו של אדם, וכמה משפיעים אופי ותכונות אישיות אל מול ההתנהגויות שמכתיב תפקיד מסוים. בתחילת הניסוי הנבדקים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות – אסירים וסוהרים, והונחו להתנהג בהתאם לתפקידם. מהר מאוד הניסוי יצא משליטה, כשהנבדקים לקחו קצת יותר מדי ברצינות את התפקיד שהוקצה להם באופן מקרי: האסירים הפכו גסים ומדוכאים, בעוד הסוהרים לא בחלו באמצעי ענישה ואלימות ונהנו להשפיל ולהתעלל ב"אסירים". כל זה אך ורק מתוך הסמכות התפקידית שניתנה להם. הניסוי הופסק תוך ימים ספורים בשל ההתנהלות האלימה של הנבדקים ועל אף ניסיונות לשחזור הניסוי, תוצאותיו לא שוחזרו מעולם. והטוויסט הרומנטי המובטח: למעשה, זימברדו עצר את הניסוי רק לאחר שסטודנטית שעבדה אצלו הפצירה בו לעשות כך לאחר שראתה לאן הוא הוביל. כיום הם נשואים.

מתוך: , שלזינגר, א. עמית, י. (2019). ריאליטי או ניסוי מדעי? בין "חתונה ממבט ראשון" לניסוי הכלא של זימברדו. פסיכולוגיה עברית.

ניסוי בובת ה״נחום תקום״ - בנדורה

הניסוי המפורסם של הפסיכולוג אלברט בנדורה שנערך ב-1961 במטרה לאשש את תיאורית הלמידה החברתית, אשר מדגישה את ההיבט של חיקוי כחלק מלמידת התנהגויות אנושיות. בניסוי, שנקרא - בתרגום חופשי - "ניסוי בובת הנחום תקום״, חילק בנדורה ילדים לשתי קבוצות. קבוצה אחת צפתה (בין אם באופן חי או דרך מסך טלוויזיה) באדם בוגר המסדר צעצועים בשלווה, ואילו הקבוצה השנייה צפתה באדם (במקרה זה אשה) הנוהגת באלימות פיזית ומילולית כלפי בובת "נחום תקום". בהמשך, הילדים הוכנסו לחדר עם הצעצועים ותגובותיהם תועדו. נמצא כי רמת התוקפנות של הילדים שהשתייכו לקבוצה שצפתה באדם הבוגר שהפגין אלימות הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי.​​​​​​​

ניסוי הקונפורמיות של אש

החוקר סולומון אש ביקש לבדוק בשנת 1951 האם אדם עשוי לשנות את התנהגותו בעקבות התנהגותם של אנשים אחרים. במהלך הניסוי, אש הכניס לחדר אחד מספר אנשים, כאשר כולם למעשה שיתפו פעולה עם החוקר למעט נבדק אחד. לנבדקים ניתנה משימה קלה: הוצגו בפניהם שלושה קווים באורכים שונים, ועליהם היה לקבוע איזה קו דומה ביותר לאורך קו אחר שהוצג להם. הנבדק ״האמיתי״, זה שלא משתף פעולה עם החוקר, השיב תמיד רק לאחר שהנבדקים האחרים, משתפי הפעולה, ענו את תשובותיהם. בפעמים הראשונות ענו כל המשתתפים, גם משתפי הפעולה, את התשובה הנכונה, אך בהמשך החלו כל משתפי הפעולה להשיב תשובה שגויה. אש מצא שרק רבע מהנבדקים המשיכו לענות תשובה נכונה על אף שיתר המשתתפים בחרו בתשובה הלא נכונה; הרוב נטו לענות תשובה לא נכונה כאשר הנבדקים משתפי הפעולה ענו באופן שגוי. כך אש גילה שקונפורמיות היא כוח מניע משמעותי, עד כדי כך שהאדם מוכן לבטל את המציאות שהוא רואה לנגד עיניו, גם כשהיא פשוטה וקלה, כדי להתאים את עצמו לקבוצה.

מה ההבדל בין הפסיכולוגיה החברתית לסוציולוגיה?

הפסיכולוגיה החברתית חוקרת את האופן שבו מחשבות, רגשות והתנהגויות של בני אדם מושפע מנוכחותם של אחרים ומנורמות חברתיות. הסוציולוגיה עוסקת באופן רחב יותר בחקר של חברות אנושיות, ומתייחסת להיבטים כמו מעמד חברתי, דת, חוק, מיניות, מגדר וכדומה. יחד עם זאת, למרות שאפשר לומר שפסיכולוגיה חברתית עוסקת בעיקר ברמת המיקרו ואילו הסוציולוגיה ברמת המאקרו, שני התחומים אינם נפרדים לחלוטין, ומוסיפים להתפתח, בין היתר כתוצאה מהשפעה הדדית.

מטפלים בתחום פסיכולוגיה חברתית

מטפלים בתחום פסיכולוגיה חברתית

מוחמד עבאס
מוחמד עבאס
פסיכולוג
באר שבע והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), עכו והסביבה
עדי בר דוד
עדי בר דוד
עובדת סוציאלית
עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
ארנון נחמיאס
ארנון נחמיאס
עובד סוציאלי
מטפל זוגי ומשפחתי
רחובות והסביבה, מודיעין והסביבה
אירית גלינה
אירית גלינה
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
אשקלון והסביבה