לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
ניסוי: אישה ראשונה טופלה בהצלחה בדיכאון חמור באמצעות שתל מוחי

ניסוי: אישה ראשונה טופלה בהצלחה בדיכאון חמור באמצעות שתל מוחי

שפיות זמנית | 5/10/2021 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

איור המדגים את פעילות השתל המוחי

בניסוי שבו הושתל שתל במוחה של אישה שסבלה מדיכאון חמור שלא הגיב לטיפולים שונים - דווח על שיפור משמעותי במצבה של המטופלת, והתוצאות פורסמו בכתב העת Nature. במוחה של האישה - שרה, בת 36 - הושתל מכשיר שמזהה את הפעליות המוחית שקשורה בדיכאון שלה, ומשבש אותה באופן אוטומטי באמצעות שימוש בגירוי חשמלי עמוק של המוח. על אף שמדובר בניסוי שבו השתתפה רק אישה אחת, התוצאות מבשרות על תקווה חדשה לטיפול במטופלים עם דיכאון שעד כה לא הגיב לשלל הטיפולים האפשריים. זוהי למעשה הדגמה ראשונה של האפשרות לזהות בצורה אמינה את הפעילות המוחית הספציפית לאדם, שגורמת לסימפטומים של הפרעות נפשיות, וכי אפשר ״לתקן״ את המעגלים החשמליים האלה גם במוחות של אנשים שמצבם הנפשי היה רע במשך שנים. 

במהלך שני העשורים האחרונים נעשה שימוש בגירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation, DBS) בעיקר בטיפול בחולי פרקינסון ואפילפסיה; השימוש במכשיר לטיפול באנשים עם דיכאון נחל עד כה אכזבה, בעיקר בשל העובדה שעד כה לא נמצא במוח ״איזור דיכאון״ יחיד; ישנם כמה איזורים שקשורים זה בזה ושמשתנים בין אדם לאדם. לכן, גישה קפדנית ומותאמת אישית סללה את הדרך להתקדמות האחרונה: השתל במוחה של שרה עקב אחרי הפעילות המוחית שלה בזמן ששרה מילאה שאלונים בנוגע למצב רוחה; אלגוריתם למידת מכונה איפשר לזהות את דפוס הפעילות באיזור האמיגדלה שפעל בזמנים שבהם שרה דיווחה על מצבי הרוח הירודים ביותר שלה.

באמצעות ניסוי וטעייה החוקרים הצליחה לזהות איזור מוח קשור, ה-ventral striatum, וגילו שמתן זרם חשמלי חלש מאוד לאיזור זה מוביל לשיפור מידי ומשמעותי. ״כשקיבלתי את הגירוי בפעם הראשונה הרגשתי לפתע תחושה חזקה של שמחה והדיכאון הרגיש לרגע כמו סיוט ישן״, אמרה שרה. ״פשוט צחקתי בקול רם. זו הייתה הפעם הראשונה שבה צחקתי או חייכתי באופן ספונטני מזה חמש שנים״.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

מפגש פתאומי ברחוב זרק את קת'רין פורטר שלושים שנה אחורה, אל עבר זכרונות ילדות מכאיבים ביותר. להפתעתה...
חג עצמאות שמח לצרפתים ונשיקות שלוש!   ז'אק לאקאן בדקה אחת:  דה-קונסטרוציה של ז'אק דרידה (בדקה אחת):...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.