לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
21.8.2011: לשמוע כדי להאמין

21.8.2011: לשמוע כדי להאמין

שפיות זמנית | 21/8/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בפודקאסט (תוכנית רדיו חינמית באינטרנט) השבועי בנושא מדע של ה"גארדיאן" פרופ' סופי סקוט, נוירוביולוגית, מסבירה איך המוח שלנו, והמערכת האודיטורית בפרט, הופכים את תנודות האוויר למה שאנחנו מכנים קול. הדוגמאות וההסברים שהיא מביאה מרתקים, ובין השאר היא נוגעת בשאלות על רגישות וטכניקות שמיעה שמפתחים עיוורים, אופניות של סינון אינפורמציה ומבני מוח שונים לאנשים עם נטיות שמיעתיות שונות.
בנוסף, בתוכניות מרואיין גם רולנד שטה שסובל מ"צפצוף" באוזן, ועשה על כך כמה מחקרים. מסתבר, כך הוא מסביר, שבעקבות נזקים באוזן, קטנה הרגישות שלה והיא אוספת פחות אינפורמציה. בתגובה, המוח מנסה להגביר את הווליום, על מנת לפצות על כך, ולמעשה הצפצוף הוא תוצר לוואי של כך. מומלץ.

עוד בבלוג של שפיות זמנית

בימים אלו של חוסר ביטחון ועליית מפלס החרדה בכל רחבי הארץ, עולה ומוצפת ביתר שאת ההתמודדות ארוכת השנים...
לפני 92 שנה נולדה אליזבת מונסטנברג קופיץ (Koppitz), מומחית ללקויות למידה, ומי שפיתחה את אחד ממפתחות האבחון...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

דינה פאלוךדינה פאלוך21/8/2011

על TINNITUS=טנטון ועל המוח ש"שומע את מה שרוצה לשמוע". טנטון או הלשון העם 'צפצופים באוזן' היא תופעה נפוצה מכפי שחושבים. בניסוי מפורסם שנערך נמצא כי למעלה מ90% דיווחו על שמיעת צלילים ללא מחולל קול חיצוני בחדר אטום לרעשים. כנראה שבהעדר קלט "משלים" המוח את החסר לו ומייצר גרייה משל עצמו.
ירידה בשמיעה- הולכתית או עצבית מלווה פעמים רבות בטנטון בו המוח מפצה על הירידה בקלט השמיעתי.

מעניין שמצד אחד אנשים שעברו השתלת שתל קוכלארי- המחליף את איבר השמיעה עד לרמת העצב- דיווחו על טנטון עם הפעלת (חיבור) השתל והתחלת הגרייה.
מצד שני, בחו"ל היו שעברו השתלת שתל קוכלארי כדי להכחיד טנטון שלא הגיב לטיפולים מקובלים כמו מכשירי שמיעה ושיקום שמיעתי כולל, TRT וממסכים.

השתל הקוכלארי = גורם לטנטון או פתרון אפשרי?

מרתק המחקר על החושים ועל השפעות המוח ועיבוד הקלט החושי (היום קראתי בספרו המרתק של ד"ר גיא דויטשר "בראי השפה" שגם את הגוונים הנתפסים בעין המשתנים עם שינויי תאורה מעבד המוח כדי ליצור רציפות ואחידות ועל השפעות של המערכת השפתית על זמן התגובה. לך תאמין למה שעיניך רואות...)