פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
סל התרופות 2020: טיפול המבוסס על סם המסיבות קטאמין בפנים

סל התרופות 2020: טיפול המבוסס על סם המסיבות קטאמין בפנים

שפיות זמנית | 21/1/2020 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

כ-900 תרופות בעלות של יותר מ-3.5 מיליארד שקלים הוגשו לשולחנה של ועדת סל התרופות, כשהתקציב הסופי עומד על 500 מיליון שקלים. אחת מהתרופות שנכנסו לסל היא "ספרטבו", או בשמה הגנרי "אקסטאמין", תרסיס אף המבוסס על סם המועדונים קטאמין, שמיועדת לטיפול בדיכאון מאז'ורי. הטיפול מיועד למטופלים עם דיכאון עמיד שניסו לפחות שני קווי טיפול קודמים שכשלו - לפי הערכות הוועדה מדובר בכ-1,558 מטופלים בשנה.  

ב-Ynet צוטטה אחת מחברות הועדה אומרת: "אם יש תרופה אחת שהכי חשוב לי שתיכנס השנה זו התרופה הזו. דיכאון היא אחת המחלות הכי נפוצות בעולם שגורמת לתמותה וכל דבר שעוזר להילחם בסיכוי לאובדנות, אני חושבת שכאן אין לנו מחקרים שמראים שזה מבטל או מונע אובדנות, אבל יש מחקרים שמראים שנוצר פער של שנה וארבעה חודשים בהישנות של דיכאון, לעומת פלסבו". חבר ועדה נוסף הוסיף: "הגיל הכי נפוץ בהתאבדויות ודיכאון הוא 15 עד 30. אם הצלחנו שם למנוע התאבדויות ולהציל חיים, זה לא חצי שנה, זה לא שנתיים, יכול להיות שהוספת 50 שנה לבן אדם. אין עוד דבר כזה בכל סל התרופות".

במחקר קליני שארך ארבעה שבועות, התרופה הפחיתה באופן מובהק את הדיכאון של הנבדקים שקיבלו את התרופה בנוסף לכדור נוגד דיכאון, לעומת קבוצה שקיבלה פלסבו בנסוף לכדור נוגד דיכאון. לתרופה יש כמובן תופעות לוואי, ואחת מהן היא עלייה זמנית בלחץ הדם.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.