לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
חדשות מהכנס הבינלאומי באוטיזם INSAR, May 2018 Rotterdam - שינוי פרדיגמה שני | קרן שגיב פרידגוט

חדשות מהכנס הבינלאומי באוטיזם INSAR, May 2018 Rotterdam - שינוי פרדיגמה שני | קרן שגיב פרידגוט

קרן שגיב פרידגוט | 28/5/2018 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

שינוי פרדיגמה באיתור והתערבות מוקדמת באוטיזם Dr. Geraldine Dawson

 

ההבנה כי התערבות בשנתיים הראשונות של החיים יכולה להביא לשינוי גדול לטובה בעתידו של הילד. הבנה זו הביאה לכמה פריצות דרך חלוציות בתחום אבחון אוטיזם בגיל מוקדם. לצערנו לא נמצאה כל בדיקה קלינית או סימפוטיים שיכולים לאבחן אוטיזם בתינוקות עד גיל שנה וחצי. הניסיון למצוא ביומרקר (בדיקה אובייקטיבית שלא תלויה בשיפוט של הבודק) הביאה לפריצות דרך באבחון תינוקות באוטיזם. 

לדוגמא, איתור תינוקות בסיכון על ידי ניטור המבט בנוכחות גירוי חברתי, eye-gaze tracking. מכשיר ה-eye-gaze tracking הוא משקפת שמרכיבים על עיניו של הילד. במשקפת ישנו חיישן שבוחן לאן הילד מביט כאשר הוא צופה בסרט שמתרחשת בו סיטואציה חברתית. קבוצות מחקר שונות הראו יכולת להבדיל בין תינוקות שיגדלו להיות ילדים עם התפתחות תקינה לבין תינוקות שיפתחו אוטיזם. 

 

מחקר שפורסם בNature בשנת 2017 בדק תינוקות בגיל 6-12 חודשים. המחקר הראה בהדמיה (MRI) כי שטח פנים מוגדל של הקורטקס,קליפת המוח, יכול לאבחן ב88% רגישות ילדים שיפתחו אוטיזם. 

לתקציר המחקר לחץ כאן.

 

ישנם עוד ניסיונות למצוא ביומרקרים חדשים כדי לאבחן ולטפל בילדים בגיל מוקדם. יש מחקר אחד שאני במתח לקראת תוצאותיו הסופיות. זהו מחקר רטרוספקטיבי על אלפי ילדים עם אוטיזם שמצא קשר בין שינויים בגלים בבדיקת הBERA לבין התפתחות אוטיזם בהמשך. BERA היא בדיקת שמיעה פשוטה, קצרה ולא פולשנית שעושים לכל התינוקות שרק נולדו במחלקת הילודים.

שבו בנפשכם שנוכל לאבחן אוטיזם בגיל יומיים ולטפל בתינוקות כבר מגיל זה. 


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.