לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
ההפרעה בתקשורת החברתית והקשר שלה לספקטרום האוטיסטי: בעיות המתעוררות מסיווג ה DSM-5

ההפרעה בתקשורת החברתית והקשר שלה לספקטרום האוטיסטי: בעיות המתעוררות מסיווג ה DSM-5

שפיות זמנית | 4/8/2016 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

פוסט אורח מאת יעל ברוקנר- ורטמן, פרופסור נתנאל לאור ופרופסור עפר גולן
ה 5 DSM יצר סיווג מחודש של קשיים נוירו התפתחותיים בתקשורת חברתית. בעוד שקודם לכך קשיים אלה נכללו באבחנת PDD, כיום קיימות שתי אבחנות המתארות קשיים אלה והן תסמונת הספקטרום האוטיסטי (ASD) וההפרעה בתקשורת החברתית (SCD). ההבחנה בין אבחנות אלו מתבססת על נוכחותם או היעדרותם של דפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים, שיש בASD ואין בSCD. סיווג חדש זה יצר מצב בו הסיוע והתמיכה הציבורית שקודם לכן הוכרו כדרושים לבעלי קשיים בתקשורת חברתית, נשללים מהם כעת. משמעות הדבר היא שהנטל הכלכלי באשר לאבחון ולטיפול בקשיי תקשורת-חברתית מועמס כולו על המשפחות.
מאמר שפרסמנו לאחרונה בנושא זה בכתב העת Journal of autism and developmental disorders מדגיש את הבעייתיות ביצירת נטל זה, במיוחד לאור העובדה שסביב קשיי התקשורת-החברתית קיימות עדיין שאלות משמעותיות. לסיווג המחודש השלכות גם עבור הקלינאים העוסקים בתחום ועבור קובעי הזכאויות במערכות הציבוריות השונות, ביניהן חינוך, בריאות ורווחה. 
לפניכם תרגום עברי של תקציר המאמר לעיונכם וכן קישור לגרסה פתוחה של המאמר.
תקציר:
ה 5 DSM יצר שתי אבחנות המתארות קשיים נוירו התפתחותיים בתקשורת החברתית (Social Communication – SC) : תסמונת הספקטרום האוטיסטי (Autism Spectrum Disorder – ASD ) והפרעה בתקשורת החברתית (Social [Pragmatic] Communication Disorder – SPCD/SCD). אבחנות אלה מובחנות ביניהן במרכיב ההתנהגות הנוקשה חזרתית (Restricted Repetitive Behavior – RRB) שנדרש לצורך אבחנת ה ASD  ולא מופיע באבחנת ה SCD. מאמרנו* מצביע על הפערים שבין המחקר על SCD והקריטריונים האבחוניים ב 5 DSM, ודן בהשלכות האבחוניות והטיפוליות של החלטה אבחנתית זו. אנו טוענים כי דרישת ה 5 DSM לקיום מופע מלא של צירי ה SC וה RRB כתנאי למתן אבחנת ה ASD כפתה התבוננות קטגוריאלית על אבחנה שהיא בעלת אופי רצפי (ולפיכך – ספקטרום) הכוללת מידה של תלות הדדית בין מאפייני SC  ו RRB. המאמר מסתיים בהדגשת ההשלכות של הפרדה אבחנתית זו על מדיניות בריאות הציבור, הטיפול המותאם והצורך בפיתוח מחקרים אודות אבחנת ה SCD.
*לקריאה נוספת:
Brukner-Wertman, Y., Laor, N., & Golan, O. (2016). Social (Pragmatic) Communication Disorder and Its Relation to the Autism Spectrum: Dilemmas Arising From the DSM-5 Classification. Journal of autism and developmental disorders, 46,(8), pp 2821-2829

תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: אוטיזם, אבחון התפתחותי
אורית מעודד
אורית מעודד
פסיכולוגית
בוגרת תכנית הנחיית קבוצות
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
אליאנה פודה
אליאנה פודה
יועץ/ת חינוכי/ת
תל אביב והסביבה
מתן מלר
מתן מלר
פסיכולוג
שפלה, תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
שני רואימי
שני רואימי
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, רמת גן והסביבה
בטי וינברג
בטי וינברג
פסיכולוג/ית
תל אביב והסביבה
ויקה מלמד
ויקה מלמד
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אלכסנדר מושקוביץאלכסנדר מושקוביץ9/8/2016

תודה רבה. תודה רבה!
מה הטיפולים שמוצעים היום ויש כן השתתפות לSCD?