לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
"הילדים שמנצחים את האוטיזם", ואלו שנאבקים לחיות עמו

"הילדים שמנצחים את האוטיזם", ואלו שנאבקים לחיות עמו

שפיות זמנית | 11/8/2014 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בסוף יולי האחרון פורסמה ב"ניו יורק טיימס" כתבת מגזין נרחבת שעסקה בשאלה הגורלית עבור משפחות רבות – האם ניתן להחלים מאוטיזם. הכתבה, שתורגמה לעברית ופורסמה לאחרונה גם ב"הארץ", לא מציגה עמדה חד-משמעית, אבל שמה במרכזה מקרים שבהם בפועל היתה החלמה. הכתבה גם מתייחסת למחקרים שנעשו לאחרונה ומצביעים על אפשרות כזאת להחלמה.

בכתבה מוזכרים גורמים שונים שעשויים לתרום לשינוי, ובכללם טיפול אינטנסיבי בשיטת ABA, אשר זוכה בעולם ובארץ להערכה רבה – כמו גם לביקורות חריפות. מכל מקום, המשותף לכל המקרים המצוינים בכתבה ושבהם נמצא שיפור משמעותי הוא השקעה עצומה של משאבים כספיים ואחרים מצד ההורים.

התגובות לכתבה כללו ביקורת על ציפיות השווא שמסרים מעין אלה מפתחים אצל הורים לעתים, אשר להן מחיר כבד למשפחה ולילד בעל האוטיזם. לזכותה של הכותבת ייאמר שהחשש ממחיר כזה מקבל מקום גם בכתבה עצמה. כך היא מצטטת את אחת מהחוקרות שראיינה:

הורים רבים ודאי מתפתים לחפש במחקרים החדשים רמזים נסתרים או נוסחה להתרת האוטיזם. אבל דרכו של האוטיזם עדיין אפופה תעלומות רבות, והחוקרים מבקשים מההורים בכל לשון של בקשה להתייחס לתוצאות בפרופורציה. “אני רואה הרבה הורים לילדים בני שנתיים", אומרת קתרין לורד, “ששמעו סיפורים על ילדים שהתגברו על אוטיזם, והם אומרים לנו, 'אני רוצה שהילד שלי יהיה אחד מאותם ילדים'”. היא מזכירה להם שרק אצל מיעוטם של הילדים נעלמים התסמינים, ומייעצת להורים להתמקד בסיוע לילדיהם למצות את הפוטנציאל שלהם באשר יהיה, במקום להרגיש ששום דבר פרט להחלמה לא יספק אותם. “כשאתה מתמקד יותר מדי ב'הבאה לשלמות', אתה עלול לפגוע בילד שלך. ילד רגיל נלחם בלחצים כאלה, אבל ילד אוטיסט עלול שלא להילחם. זה בסדר לקוות – זה טוב לקוות – אבל אל תתרכזו כל כך בתקווה הזאת עד שלא תראו את הילד שלפניכם".


תגיות:

עוד בבלוג של שפיות זמנית

הפרסומאי והבלוגר אורן פרנק כתב בסוף השבוע שעבר ב"דה מרקר" על ספרו החדש של דניאל כהנמן Think fast and slow....

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

סילביה איילוןסילביה איילון18/8/2014

מרגש,אנושי וממש חשוב,. מרגש, אנושי וממש חשוב, תודה רבה רבה...........................................

חן גרשוניחן גרשוני12/8/2014

אוטיזם אינו מחלה ולכן אי אפשר להחלים ממנו. להחלים אפשר רק ממחלות. אוטיזם אינו מחלה ולכן אי אפשר להחלים ממנו.
מרבית המבוגרים האוטיסטים אוהבים את עצמם ומעוניינים להמשיך להיות אוטיסטים, בדיוק כפי שמרבית המבוגרים הישראלים מעוניינים להמשיך להיות ישראלים.