לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
הפרטים הקטנים והתמונה הגדולה

הפרטים הקטנים והתמונה הגדולה

רננה אלרן | 16/12/2013 | הרשמו כמנויים

כבר למעלה מחודש שנפלה על המקלדת שלי שתיקה. שום דבר לא ממש בוער. אין מילים שדורשות להיכתב כהרף עין ולצאת אל העולם תיכף ומיד. אפשר לתלות את שביתת הכתיבה בסיבות מאד קונקרטיות. אני עסוקה מאד בימים אלו ביחד עם עמיתי באירגונים אחרונים לקראת הכנס "פסיכוזה ופסיכואנליזה" שמתקיים בפעם השנייה, לאחר שהתקיים ב-2011. אני שקועה עכשיו בפרטי הפרטים הקטנים.
אבל רגע... צעד אחד אחורה בבקשה, ונא להתבונן על התמונה הגדולה. מגיעים אל הכנס ארבעה אורחים מחו"ל, כולם אנליטיקאים מנוסים שהקדישו את חייהם לטיפול באנשים במצבים פסיכוטיים. ומן העבר השני, נרשמו 250 איש - אנשי צוות מסקטורים שונים בתחום בריאות הנפש שעובדים במחלקות, במרפאות ובקליניקות פרטיות. בעולם שבו המודל הביו-רפואי לגבי סכיזופרניה ופסיכוזה הוא המודל הדומיננטי, ושבו מרבית המטופלים לא זוכים לקבל טיפול פסיכודינאמי ארוך טווח - יש כאן לא פחות ממהפיכה שקטה. באי הכנס מצביעים ברגליים. ובכך שהם באים הם אומרים שיש מקום להקדיש זמן למחשבה על תהליכי העומק שמתרחשים במצבים פסיכוטיים. הם גם אומרים שטיפול בפסיכוזה עודנו רלוונטי וחשוב, ושיש בכוחו לתרום לשיפור באיכות החיים של מטופליהם ואף להביא בהדרגה להחלמה. ויותר מכך - עצם הבחירה לטפל באופן דינאמי באנשים במצבים פסיכוטיים היא לא פחות מאמירה חברתית לגבי האחריות שלנו כלפי האחר הסובל. זוהי אחריות להקשיב, לנסות להבין, ובעיקר לא לעמוד מנגד אלא להיות אדם במקומות שבהם אנשים ומערכות הולכים לאיבוד.
אז עכשיו אחרי שהרמתי קצת את הראש והתבוננתי בתמונה הגדולה, אני יכולה לחזור בשקט אל הררי העבודה והמשימות. לסגור את כל הפרטים הקטנים ואז פשוט להרפות ולתת למפגש האנושי והמיוחד שיכול להתרחש שם לקרות.

תוכנית הכנס:
http://ispsil.file...m.pdf

להרשמה (על בסיס מקום פנוי):
http://ispsil.word...-2013/

עוד בבלוג של רננה אלרן

כשהייתי סטודנטית לפסיכולוגיה קלינית, ואחר כך מתמחה בשירות הציבורי, גיבורי התרבות שלי היו פרויד, שהצליח...
הכל התחיל באימייל שנשלח על ידי מייקל אייגן לרשימת תפוצה רחבה (yahoo group) שאני רשומה בה. אייגן כתב וציטט...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

יותם בן-שץיותם בן-שץ17/12/2013

פרטים נוספים. היכן נרשמים, מי רשאי להירשם? עלויות... אשמח לשמוע פרטים נוספים על הכנס

dudi goldmandudi goldman16/12/2013

יש אולי תקצירים של ההרצאות?. יש או יהיו תקצירים של השיחות והפאנלים?
תודה