לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
דן נייגר

דן נייגר

דן נייגר

טיפול באומנויות. ביבליותרפיה. טיפול נפשי למבוגרים וילדים בכתיבה ושיחות

חבר ביה"ת מאומת
מספר ת.ז: 00000-6097

אודות דן נייגר בקצרה:

שלום, אני עוסק בטיפול באומנויות, והמומחיות שלי היא בתחום ביבליותרפיה. ביבליותרפיה היא טיפול נפשי באמצעות תהליכי כתיבה וקריאה בטקסטים ספרותיים בנוסף לשיחות. זאת בשילוב עם יצירה על ידי כלים מאומנויות נוספות,...

פניה אל דן נייגר

דן נייגר השיב ל 50% מהפניות (על פי משוב מ-3 פונים לפחות)

דן נייגר עוסק בהדרכה מקצועית, הדרכת הורים, הנחיית קבוצות, טיפול באמצעות אמנויות, טיפול במשחק, טיפול נפשי, טיפול פסיכו-דינאמי, טיפול קבוצתי וייעוץ.

מטפל בגיל הרך, גיל השלישי, ילדים, מבוגרים, מתבגרים ונוער. בהתמודדות עם אוטיזם וליקויי תקשורת, אירועים רפואיים (טיפול, השתלה, ניתוח...), דיכאון והפרעות מצב רוח, הפרעות אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות התנהגות (ילדים), הפרעות התפתחותיות, הפרעות נפש, הפרעות קשב וריכוז, הרטבה/הצטאות (ילדים), הריון ולידה, התמכרויות, התנהגויות כפיתיות, חרדה, טיפולי פוריות, אימוץ ופונדקאות, יחסי הורים-ילדים, לקויות היגוי, שפה ודיבור, לקויות למידה, לקויות שמיעה, מיומנויות קריאה/כתיבה, משברי חיים (גירושים, אסון..), פגיעות מוח, פוביות (פחדים), פוסט טראומה, קשיים בהתארגנות, קשיים בזוגיות, קשיים במיומניות חברתיות וקשיים במיניות.

דובר אנגלית ועברית.
טיפול גיי-פרנדלי
מרצים בפסיכולוגיה, פסיכותרפיה, הורות ועוד
פנוי לקבלת מטופלים חדשים

אודות דן נייגר

שלום,

אני עוסק בטיפול באומנויות, והמומחיות שלי היא בתחום ביבליותרפיה. ביבליותרפיה היא טיפול נפשי באמצעות תהליכי כתיבה וקריאה בטקסטים ספרותיים בנוסף לשיחות. זאת בשילוב עם יצירה על ידי כלים מאומנויות נוספות, לפי הצורך: ציור ופיסול, מִשֹחק (דרמה), מוזיקה, תנועה ומחול.

שיטה זו עוזרת להתמודד עם קשיים מתוך אמפתיה והכלה. התהליך החווייתי בטיפול יאפשר לך לבטא את עצמך באופן חופשי ובטוח. כאן נוכל לעבּד יחד את התכנים המעסיקים אותך. היעדים של הטיפול הם: לצמוח, לחזק את הכוחות, ליצור שינוי ולקדם את המטרות שלך. הטיפול מסייע להתמודד עם קשיים כגון: חרדה, דיכאון, פחדים, בדידות, חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים, הפרעות אכילה, התמכרות, טורדנות כפייתית, פוסט-טראומה, משברי חיים (למשל, גירושים, אובדן, פיטורים), בעיות זהות, הפרעת קשב וריכוז, אוטיזם, ועוד.

טיפול באומנויות הוא מקצוע בריאות העוסק בטיפול נפשי באמצעות שיחות ויצירה על ידי אומנויות. הוא מורכב משישה תחומים: ביבליותרפיה, אומנות חזותית, דרמה-תרפיה, מוזיקה, פסיכודרמה, תנועה ומחול. האומנויות משמשות בטיפול כדרך ביטוי, וכך מתאפשר שיח עקיף, חווייתי וסמלי – המרחב היצירתי בין האדם לבין המטפל – בנוסף לשיח הישיר בדיבור המתקיים בכל טיפול פסיכולוגי. כל זאת במסגרת של סביבה מאפשרת ומקום בטוח, תוך עיבוד מכיל ואמפתי של החומרים הנפשיים הבאים לידי ביטוי בקשר הבין-אישי.

מטרת-העל של הטיפול באומנויות היא טיפוח כוחות הנפש וחיזוק כישורי ההתמודדות וההסתגלות של האדם, במישור האישי והחברתי, בשאיפה לאיכות חיים טובה ותפקוד אופטימלי. בבסיס הטיפול עומדות שתי הנחות יסוד: לתהליך היצירתי באומנויות יש כוח מרפא; והחיבור בין גישות פסיכולוגיות קיימות לבין התהליך היצירתי באומנויות, מאפשר את קיום התהליך הטיפולי. הטיפול מסייע להתמודד עם בעיות נפשיות, התנהגותיות, התפתחותיות ואורגניות, קשיים רגשיים ומשברי-חיים. כמו כן, הטיפול מסייע לפיתוח הבעה עצמית, מודעות אישית והערכה עצמית; לשיפור ההתמודדות עם קשיים רגשיים, נפשיים, אורגניים, התפתחותיים ותפקודיים; להקניית כלים להתמודדות עם מצבי לחץ, טראומה, מחלה ובעיות הסתגלות; וכן, לפיתוח כישורים חברתיים ויכולות תקשורת בין-אישיות.

ביבליותרפיה היא טיפול נפשי באמצעות שיחות ותהליכי כתיבה וקריאה בטקסטים ספרותיים. תהליכים אלה נעשים בעזרת ביבליותרפיסט מוסמך, שההתערבויות שלו מכוונות למטרת ריפוי. הטקסטים שכותבים ושקוראים בטיפול יכולים להיות מסוגות שונות, כגון: יומן, מכתבים, זיכרונות, סיפור-חיים, שיר, סיפור, מחזה. התגובה הרגשית שמעורר הטקסט, מזמינה ליצור דיאלוג בין האדם למטפל. כך אפשר לעקוף הגנות ולהתקרב לאזורים לא-מודעים בנפש, באופן מיטיב ומרפא.

הגישה הנרטיבית מתייחסת אל החיים כאל סיפור הנפש, ומאפשרת במסגרת הטיפול לזהות בכתיבה או בדיבור תבניות ודפוסי חשיבה מחלישים, ולגלות תוצאות ייחודיות מעצימות, שאותן רצוי לבחור ולעודד.

כתיבת סיפור-חיים בטיפול מאפשרת לך לספר דבר שאף אדם אחר מלבדך אינו יכול לספר; ליצור סיפור שלם, הכולל את כל מעגל החיים, ולספק לך חוויה מלאה ככל האפשר, הטומנת בחובה גם התמודדות עם מטענים רגשיים מהעבר ומההווה. כתיבה זו מאפשרת הנצחה, כך שהדברים שקרו לך לא יישכחו ויוכלו לעבור לקהל רחב יותר של אנשים וכן לדורות הבאים. תוך כדי כך נוצר תהליך רגשי-תרפויטי של נתינת משמעוּת והשלמה עם האירועים שעברת בחייך. מסירת החוויות דרך סיפור מקנה לך שליטה, ביטחון ואחריות. הבחירה מה ואיך לספר היא בידיך; את/ה יוצר/ת את סיפור חייך, מהזווית שלך ובסגנון המיוחד לך. תהליך הכתיבה של סיפור החיים מלווה באווירה של תמיכה והכלה, בלי ביקורת ושיפוטיות. בתפקידי כמטפל אוכל לסייע לך לתעד וגם לשמש כעֵד לסיפור החיים שלך; עֵד אמפאתי, המעוניין להקשיב לסיפור וללוות אותך במסע הזה.

הטיפול מיועד לילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים. הקליניקה שלי נמצאת בגבעתיים (ליד דרך השלום, תל אביב). אפשר גם לקיים טיפול מקוון או טיפול-בית לפי הצורך. אני מזמין אותך לפגישת היכרות.

טל': 052-8085669

דוא"ל:  dan.neiger11@gmail.com

​​​​​דן נייגר, מרצה, מטפל ומדריך מטפלים מוסמך

מאמר מקצועי שפרסמתי על ביבליותרפיה:           

נייגר, ד. (2020). אני מרגיש – מוחי כותב: כתיבה אקספרסיבית ככלי לריפוי הנפש. פסיכולוגיה עברית. https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=4073    

קורות חיים והמלצות:

https://sites.google.com/site/danneiger12/5

* פרויד מקשיב לאסוציאציות החופשיות של הפסיכואנליטיקאית ג’ון ריוויר, ואומר לה: תכתבי את זה. מחשבות צריכות להיכתב, צריכות לצאת החוצה. עלייך ליצור מהן משהו, לתת לדברים קיום נפרד ממך.” מתוך: “זיגמונד פרויד, מכתבים” (עמ’ 331). תרגם, האיר וערך: ערן רולניק                                                     

הפרטים המובאים בכרטיס האישי של דן נייגר, ובכללם פרטים בדבר התואר האקדמי וההכשרה המקצועית נוסחו על ידי דן נייגר ובאחריותו/ה.

מאמרים מאת דן נייגר

אני מרגיש – מוחי כותב: כתיבה אקספרסיבית ככלי לריפוי הנפש
דן נייגר
האם כתיבה אקספרסיבית – כתיבה אישית על רגשות ועל מחשבות – תורמת מבחינה נפשית? כיצד המוח מגיב לכתיבה אקספרסיבית? מהי התרומה של ביבליותרפיה...
מאמרים | 6/12/2020 | 15,960